اصول کلی برنامه‌ریزی

با توجه به اینکه بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری در برنامه ریزی درسی دچار مشکل هستند در این مقاله سعی داریم تا شما را با اصول کلی یک برنامه ریزی صحیح و اصولی آشنا نماییم.

1- شرايط مطالعه: دانش‌آموز بايد از نظر رواني و جسمي و ساير عوامل، شرايط مطالعه را احراز كند.

2- روش‌هاي صحيح مطالعه‌ی هر يك از درس‌های خواندني و تحليلي را در نظر بگیرد و نگاه اجمالي، طرح سؤال، خواندن و توضيح دادن و مرور را در برنامه‌ بگنجاند.

index

الف- نگاه اجمالي: از اول تا آخر در مدت کوتاهی كليات مطالب را بررسي مي‌كنيم.

ب- طرح سؤال: چند دقيقه فكر مي‌كنيم و براي خود سؤال طرح مي‌كنيم. سؤالات را نمي‌نويسيم؛ زیرا نوشتن سؤال ضميمر ناخودآگاه را تحريك مي‌كند.

ج- خواندن و توضيح دادن: مطالب را پاراگراف به پاراگراف مي‌خوانيم و توضيح مي‌دهيم. وقتی می‌توانیم بگوییم مطلبی را ياد گرفته‌ایم كه بتوانيم به ديگري توضيح دهيم.

د- مرور: كل درس را از اول تا آخر دوره مي‌كنيم. در مرور كردن می‌توانید تشخیص دهید که كدام مطالب مهم و چالشي هستند.

عادت بد مطالعه در مورد زيست‌شناسي، كلمه‌خواني، تكرار جملات و آهسته‌خواني است. اين امر موجب حواس‌پرتي و عدم تمركز می‌شود و بازدهي كار را كاهش مي‌دهد. تندخوانی را تمرین کنید.

نحوه‌ی خواندن درس‌های تحليلي:

1- يادگيري مفاهيم: نكته‌ها را بخوانید و تست بزنید. در واقع دنبال چرايي و علت نروید و همه چیز را یاد بگیرید.

2- حل سؤالات متنوع: در اين مرحله دو نوع سؤال را حل کنید. مخصوصاً براي درس‌های اختصاصي بايد از اول زمان را در نظر بگيرید و به تدريج زمان را كم كنيد و بعد از 10 تست از روي پاسخ‌نامه اصلاح ‌كنيد. براي هر جواب اشتباه 4 الی 5 دقيقه وقت بگذارید و علت را جویا شوید. سعي ‌كنيد با راه‌حل‌هاي مختلف جواب تست‌ها را به دست آوريد.

3- نحوه‌ی حل سؤالات: در اين مرحله روي حل سؤالات تفكر ‌كنيد.

4- تعمق و تأمل: در اين‌ مرحله، 4 نوع تست کار کنید: تست‌هايي که غلط زديد، تست‌هایي كه نزده‌ايد، سؤالاتي كه درس‌نامه دارند، سؤالاتي كه پاسخ آن‌ها به دلتان ننشسته و به طور تصادفي حل كرده‌ايد. تعمق و تفكر در سؤال باعث مي‌شود كه سؤال‌هاي مشابه را نيز بتوانيد پاسخ دهید.

روش‌هاي صحيح خلاصه‌نويسي و تقسيم‌بندي درس‌ها براي كنكور:

1- درس‌های تحليلي: استفاده از تكنيك‌هاي خلاصه‌نويسي

2- درس‌های خواندني: استفاده از تكنيك‌هاي حاشيه‌‌نويسي و برجسته‌سازي

ويژگي‌هاي خلاصه‌نويسي:

خلاصه باشد. حجم آن كم باشد. از نمودارهاي درخت دانش استفاده شود. حاوي همه‌ی نكات مهم نباشد. بار اول خلاصه‌نويسي نكنيد بلكه خلاصه‌نويسي در چهارمین مرحله از مطالعه است: 1. جزوه، 2. كتاب، 3. تست و 4. خلاصه.

خلاصه‌نويسي بايد طوري باشد كه قابليت مقايسه كردن مطالب شبيه به هم امكان‌پذير باشد. برجسته‌سازي یعنی زير نکات مهم كتاب خط بكشيد. مقدار خط‌كشي‌ها كم باشد. اگر شك كرديد، خط نكشيد. برای حاشيه‌نويسي علاوه بر خط كشيدن، مطالب مهم را به صورت درختي در حاشيه‌ی كتاب بنويسید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.