اضطراب کنکور و راهکارهای مقابله با آن

اضطراب مشكلی است كه تقریبا سراغ تمامی داوطلبان كنكور و به میزان قابل ملاحطه ای از توان و آرامش آن‌ها می‌كاهد. هر چند مقداری اضطراب برای كنكور نه‌تنها طبیعی است بلكه به‌عنوان محرك، ما را وادار به تلاش و درس‌خواندن بیش‌تر می‌كند و باعث می‌شود بی‌خیال نباشید. به همین دلیل مقدار كمی اضطراب بسیار مفید است، اما اگر از كنترل خارج شود فعالیت‌های روزانه‌ی ما را مختل می‌كند. احتمالا علایم اضطراب را همه‌تان نسبتا می‌دانید؛ مثلا احساس فراموشی، حواس‌پرتی، كاهش دقت و تمركز در هنگام مطالعه و درس خواندن، بدخوابی و … اما بهتر است اكنون بعضی از عوامل اضطراب‌زا را بررسی كنیم كه در صورت امكان آن‌ها را برطرف كنید:

الف) عوامل درونی:

۱ ـ رفتارها و عادت‌های نادرست مثل فشرده‌خوانی در شب امتحان بدون برنامه‌ی درس‌خواندن
۲ ـ سابقه‌ی ضعیف تحصیلی
۳ ـ افرادی كه خودباوری پایینی دارند و فقط منتظر قضاوت دیگرانند.
۴ ـ افراد كمال‌گرا و وسواسی كه می‌خواهند همه چیز به بهترین و كامل‌ترین شكل آن باشد.

ب) عوامل بیرونی:

عواملی از قبیل فشارهای مدرسه،خانواده،‌ معلمان و مشاوران. عوامل بیرونی و محیطی می‌باشد مثل توقعات بی‌جای والدین از بچه‌ها و …

anxiety

پیش‌گیری از اضطراب:

یكی از مهم‌ترین دلایل مضطرب‌شدن داوطلبان كنكور این است كه احساس می‌كنید برای مطالعه‌ی فلان درس، وقت كافی ندارند و یا كلا فلان درس را بلد نیستید و از این حرف‌ها.


بهترین راه برای جلوگیری از اضطراب در این موارد، داشتن یك برنامه‌ ریزی خوب بلندمدت و میان‌مدت و كوتاه‌مدت است. با داشتن برنامه‌ی بلندمدت خیالتان راحت می‌شود كه در صورت عمل به آن، مشكلی نخواهید داشت و همه‌ی درس‌ها پوشش داده می‌شوند و حتی وقت اضافی هم دارید كه نقاط ضعفتان را برطرف كنید.

در برنامه‌ی میان‌مدت، برنامه‌ی بلندمدت را ریزتر می‌كنید؛ مثلا فاصله‌ی چند هفته ای بین دو آزمون آزمایشی و تمركزتان را بطور کامل روی آن می‌گذارید.

و بالاخره در برنامه‌ی كوتاه‌مدت برای هر روز و یك هفته‌ی خود برنامه‌ریزی دقیق می‌كنید و البته نکته بسیار کلیدی و مهم در اینجا این است که این برنامه باید متناسب با برنامه‌ی میان‌مدت و بلندمدت باشد.

بدین ترتیب خیالتان راحت می‌شود كه با عمل به برنامه‌ی كوتاه‌مدت،‌ مشكلی نخواهید داشت و مثلا با این كه درس فیزیك ۱ را الان نمی‌خوانید ولی در برنامه‌ی هفه‌ی بعدتان هست و نگرانی ندارد. این كار موجب می‌شود هم تمركزتان زیاد شود و هم كم‌تر اضطراب بگیرید. حتما توجه كنید كه برنامه‌ای كه می‌ریزید متناسب با توانایی‌هایتان باشد. اگر بیش از حد توانایی‌تان باشد،‌ چون نمی‌توانید به آن عمل كنید، اضطرابتان بیش‌تر می‌شود و اثر مخرب خواهد داشت. علاوه بر این كار توجه به نكته‌های زیر جلوی استرس شما را می‌گیرید:


۱ ـ نوسانی درس نخوانید و شب امتحان و دیرهنگام هرگز درس نخوانید (شب امتحان فقط خلاصه‌ها و نكته‌هایتان را مرور كنید).
۲ ـ همواره ورزش كنید؛ حتی اگر شده ورزش سبك و چند دقیقه در روز اما بطور منظم و مستمر
۳ ـ استرس‌های روزانه‌ی خود را جدی بگیرید و آن‌ها را بنویسید و شناسایی كنید و برای مقابله با آن‌ها برنامه بریزید؛ مثلا اگر احساس می‌كنید فرصت آمادگی برای امتحان یك درس را ندارید، از همان روز شروع به برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی آن كنید.
۴ ـ افكاری كه باعث ایجاد اضطراب در شما می‌شوند را كنترل كنید.


مطمئن باشید اگر با برنامه‌ی خوب و در حد توانتان شروع به درس‌خواندن كنید،‌ به‌طوری كه خیالتان از بابت آن برنامه راحت باشد، اضطرابتان هنگام درس‌خواندن بسیار كاهش می‌یابد و متمركزتر می‌شوید و اگر خوب درس بخوانید و شب امتحان یا آزمون شروع به درس خواندن نكنید و فقط یك مرور سطحی داشته باشید، اضطرابتان در جلسه‌ی آزمون نیز بسیار كم‌تر خواهد شد. هر چند مقداری اضطراب طبیعی است و برای كنترل آن اضطراب باید برنامه داشته باشید. به‌نحوی كه آن اضطراب در جلسه‌ی آزمون باعث نشود مطالب را از یاد ببرید و روحیه‌تان ضعیف شود كه با تمرین كارهایی كه در بالا گفتم، به‌مرور زمان در امتحان هم می‌توانید با توكل بر خدا اضطرابتان را كنترل كنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.