افزایش اعتمادبه‌نفس در ایام مطالعه

در آغاز مطالعه برای کسب آمادگی در امتحانات و آزمون های تستی، یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان این است که چرا با این‌‌که منابع را زیاد مطالعه می‌کنند، نمی‌توانند تست‌ها را آنگونه که انتظار دارند خوب پاسخ دهند؟

مرحله‌ی اول به علت آن است که دانش‌آموز با سبک طراحی سؤالات تستی آشنایی کافی ندارد و نکاتی که در تست‌ها آمده است بعضاً در جزوات درسی آن‌ها موجود نیست؛ به‌خصوص آن‌که این جزوات هم از مطالب درسی باشد که معلمان تدریس می‌کنند.به همین علت معمولا نتایج آزمون ها مغایر با آن چیزی است که دانش آموز و داوطلب کنکور انتظار دارد.

index

اما در بلندمدت دیده شده هر چه زمان می‌گذرد، تسلط دانش‌آموزان بر تست‌زنی بیش‌تر می‌شود و همین به مرور زمان بر روحیه‌ی آن‌ها تأثیر مثبت گذاشته و سبب افزایش قابل توجه اعتمادبه‌نفس آن‌ها در آزمون های تستی می‌شود.

برخی دانش‌آموزان از همان آغاز دوران مطالعه، ابتدا به فکر یادگیری تست‌های آن مبحث هستند که باید گفت این روش به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا در آزمون سراسری، طراحی سؤالات از مفاهیم درس‌هاست که پیشنهاد می‌شود دانش‌آموزان به جای آن‌که از جزء به کل بروند، ابتدا با مطالعه‌ی عمیق و مفهومی کتاب های درسی که پایه اصلی یادگیری بشمار می روند، به سراغ جزئیات یا نکات تستی همان درس بروند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.