افزایش کیفیت مطالعه

همه‌ی ما می‌دانیم که برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواهمان ثمربخشی و بهره‌وری از مطالعه و درس خواندن نباید تنها به کمیت یعنی میزان ساعت مطالعه اکتفا کرد؛ باید روش‌های درس خواندن را با دقت هرچه تمامتر بررسی کرده و به عنصر کیفیت که درواقع به کمیت مطالعه روح و معنا می‌بخشد توجه دوچندان و ویژه ای داشت.

در این‌جا به چند نکته‌ی مهم که در نگاه اول به چشم نمی‌آیند اما کیفیت مطالعه را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهند اشاره میکنیم:

خواب: ذهن خسته ذهنی کند است. پس به اندازه‌ی کافی بخوابید و شاهد افزایش معدل خود باشید. آیا می‌دانستید کار کشیدن از مغز خسته موجب بروز سکته‌ی مغزی می‌شود؟

پیش‌خوانی: یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری در مطالعه‌، حضور مهیج و فعال در کلاس است که با پیش‌خوانی می‌توانید با ذهنی زنده و هوشیار و با تمرکز حواس عالی از مطالبی که معلم ارائه می‌دهد استفاده کنید.

index

خلاصه‌نویسی: نوشتن نکته‌ها و توضیحات به زبان خودتان، هم به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می‌کند و هم کمک می‌کند هنگام مطالعه از نهایت تمرکز و دقت خود استفاده کنید تا در پایان، خلاصه و جمع‌بندی مناسبی از مطالب خوانده‌شده داشته باشید و با مرور دوباره‌ی خلاصه‌های‌تان همه‌ی مطالب خوانده‌شده در ذهنتان تداعی شود.

مهندسی منابع مطالعاتی:خود را غرق در جزوه‌ها و منابع درسی مختلف نکنید: غرق شدن در خیل عظیم جزوه‌ها و منابع درسی متعدد شیوه‌ی مؤثری برای یادگیری نیست. بهترین شیوه‌، تمرکز بر روی موضوع و وقت گذاشتن تا تسلط کامل بر روی مطلب مورد نظر است. سعی کنید منابع خود را مهندسی کنید و کم‌تر منابع خود را تغییر دهید؛ به عبارت ساده از این شاخه به آن شاخه نپرید.

نظم: سعی کنید همیشه منظم باشید و از تعلل و به تعویق انداختن وظایف اجتناب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.