امان از وقت ، هوار از کار !

سلام

گفتم:«حیف نیست در این روزهای نشاط و شادی، درحالی‌که شش‌هایت را با هوای لطیف بهاری پر‌می‌کنی ، این‌گونه ابرو در هم کرده‌ای و عصبانی و متحیّر بالا و پایین می‌روی؟»

گفت:«حقیقتاً که حیف است ، ولی چه‌کنم؟حیران و سرگردان شده‌ام. در برنامه‌ی مطالعاتی وقتی که به هر مبحث اختصاص داده شده‌است ، برای من کافی نیست. دربعضی از مباحث نمی‌رسم تمام کارهایی را که لازم است انجام دهم. کتاب درسی را بخوانم ، جزوه را مطالعه کنم ، تست آموزشی بزنم ، تست زمان‌دار بزنم ، خلاصه‌نویسی کنم و خیلی کارهای دیگر. خوب معلوم است که به تمام این کارها نمی‌رسم. این نرسیدن و ماندن کارها کلافه‌ام کرده‌است.»

time-is-precious-wast-it-wisely-time-quote

گفتم:«موضوع را با مشاورمان درمیان گذاشته‌ای؟»

قبل از این‌که او چیزی بگوید ، صدای مشاورمان را شنیدیم که گفت:«حرف‌های‌تان را شنیدم و موضوع را فهمیدم. ببین ! قرار نیست در وقتی که به موضوع خاصی اختصاص یافته‌است تمام کارهایی را که گفتی انجام دهی، فقط کافی است یک مرحله نسبت به جایی که در آن قرار داری پیشرفت کنی. برای این کارکافی است در ابتدای هر وقت مطالعاتی بررسی کنی که پیرامون همین موضوع قبلاً چه کارهایی را انجام داده‌ای و حالا ادامه‌ی همان فعّالیّت‌ها را دنبال کنی.»

دوستم گفت:«واگر قبلاً هیچ کاری انجام نداده‌ام؟» مشاورمان پاسخ داد:«مطالعه‌ی کتاب درسی و حلِّ تمرین و تست زنی آموزشی با هدف یادگیری نخستین کاری است که باید انجام دهی.»

گفت:«ای کاش قبلاً موضوع را مطرح کرده‌بودم تا همین مقدار وقت را نیز تلف نمی‌کردم.»

گفتم:«به‌جای غصّه خوردن که سبب اتلاف وقت بیش‌تر می‌شود، همّتت را برای انجام برنامه‌ی مطالعاتی به‌کار ببند تا بتوانی با مدیریت صحیح زمان، زمان هایی را که از دست داده ای بخوبی جبران کنی.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.