انتخاب با شماست!(بخش دوم)

پس اگر به دور از قضاوت‌هاى اجتماعى، در مورد وارد شدن به دانشگاه تردید دارید، به دنبال فرصت‌هاى متنوع و متعدد شغلى باشید که در حال حاضر در دسترس شما هستند. مطمیناً گذاشتن اولین قدم در هرکارى دشوار است، ولى پشتکار نتیجه بخش خواهد بود؛ بنابراین، به سراغ شرکت‌هایى بروید که تجربه، مهارت و شناخت شما را بالا برده و براى شغلى که در آینده در نظر دارید مفید هستند. با مشاوران استخدام، مراکز شغلى محلى و مراکز مشاوره‌اى صحبت کرده و مشاوره بگیرید و در شبکه دوستان و خانواده، موضوع را مطرح کنید. دوستِ دوست شما ممکن است شخصى باشد که به شما شغل مناسبی را معرفى می‌کند. 
 
اگر به هنر عشق می‌ورزید و موفق به تحصیل در رشته‌هاى هنرى در دانشگاه نمی‌شوید، به سراغ  کلاس‌هاى آموزشى از نقاشى گرفته تا عکاسى و موسیقى و مجسمه سازى بروید. این آموزش‌ها می‌توانند به شما در رشد استعدادهایتان کمک کنند و در موفقیت در حرفه و کسب و کار آینده شما نقش بزرگى را ایفا کنند؛ حتى شاید، بعد از چند سال یادگیرى و تمرین در یکى از این شاخه‌ها، بخواهید دوباره به دانشگاه و گرفتن مدرک دانشگاهی‌تان فکر کنید؛ ولى این بار با علم و تجربه‌اى بیشتر. 
 
images

شما می‌توانید کسب و کار مستقل خود را راه بندازید. بسیارى افراد، بدون اینکه نیاز به استخدام شدن داشته باشند، مشغول به کار هستند. امروزه تنها با یک کامپیوتر و اینترنت، فرصت‌هاى شغلى فراوانى را می‌توانید داشته باشید. چه فروش آن‌لاین باشد و چه کارى به عنوان مدیر تبلیغاتى آن‌لاین، در هیچ دوره‌اى کارآفرینى با سرمایه کم به این آسانى نبوده است؛ حتى اگر در بسیارى از موارد اطلاعات کافى ندارید، امروزه با استفاده از شبکه‌هاى اینترنتى و کلاس‌هاى آموزشى آن‌لاین، می‌توانید اطلاعات و آموزش‌هاى رایگان بسیارى را به دست آورید و با خواندن کتاب‌های مناسب، اطلاعات خود را گسترش دهید. درست است که بسیارى از کسب و کارهاى کوچک در ابتدا دچار شکست می‌شوند، ولى نباید فراموش کرد که هیچ کارآفرین موفقى وجود ندارد که از شکست‌هایش درس نگرفته باشد. 
 
همه آنچه گفته شد، اصلاً به این معنا نیست که وارد شدن به دانشگاه، آن هم زمانی که توجیه اقتصادى دارد، سودمند نخواهد بود. مطمیناً وارد شدن به دانشگاه در بسیارى از موارد، در حقیقت سرمایه‌گذارى براى آینده شماست. براى بسیارى، ورود به دانشگاه، بسیار فراتر از تحصیل برای گرفتن یک مدرک است و فرصتى جدید محسوب می‌شود تا فرد بتواند رشد کند و درباره موضوع مورد علاقه خود بیشتر یاد بگیرد. دانشگاه براى برخى از افراد، شکل دهنده شخصیتشان است و با کسب چنین تجربه‌اى در زندگى، ایده مناسب براى تصمیم‌گیرى در مورد شغل آینده خود را به دست می‌آورند. 
 
در نهایت، باید گفت که هیچ جواب قاطعى براى اینکه کدام راه بهتر است وجود ندارد. براى تصمیم‌گیرى درست، باید به علایق، مهارت‌ها و نیازهاى خود توجه کنید؛ به عنوان مثال، چه چیزى به شما انگیزه می‌دهد؟ چگونه بهتر یاد مى گیرید؟ همچنین براى تصمیم‌گیرى در این مورد، نگاهى واقع بینانه به شرایط مالى خود داشته باشید و اینکه در آینده خود را در چه شغلى تصور می‌کنید (در حال کار با کامپیوتر در پشت میز، در حال ساختن و خلق کردن، در حال انجام کار هنرى، در حال کار کردن با افراد دیگر یا همکارى با آنها در یک پروژه و …). 
انتخاب با شماست؛ هر راهى را که انتخاب کنید، سختی‌ها، فواید و مضرات خود را دارد؛ ولى آنچه مهم است این است که به طور عمیق به این تصمیم فکر کنید. آیا تنها انتخاب شما ورود به دانشگاه است؟ البته واضح است که با وجود فشارهاى اطرافیان، جامعه یا حتى خانواده، تصمیم‌گیرى در این مورد می‌تواند بسیار سخت باشد؛ ولى هیچ‌گاه تصور نکنید که بهترین و تنها راه موفقیت شما، فقط و فقط آن چیزی است که اکثریت فکر می‌کنند.
 
و در آخر باید متذکر شویم، اگر تصمیم قطعى شما این است که وارد دانشگاه بشوید، مهم نیست که چند بار شکست  می‌خورید؛ زیرا به طور قطع موفق خواهید شد؛ ولى اگر واقعاً دانشگاه رفتن را تنها راه موفقیت خود نمی‌دانید، به طور جدى به انتخاب‌هاى دیگرى که براى موفقیت و کاوش، پیشِ روى شماست بیندیشید. 
 
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.