انتخاب خوب، آينده دلپذير(راهکارهای کلیدی برای انتخاب رشته بهتر-بخش سوم)

علاقه‌مندي هايتان را در نظر بگيريد
 
يکي از مهم‌ترين نکات در رابطه با انتخاب رشته، علاقه داوطلب به رشته هاي مختلف است. علاقه باعث مي‌شود تا شما در آينده و تحصيل در رشته مورد نظر، موفق‌تر و بهتر عمل کنيد. البته به اين نکته هم توجه داشته باشيد که علاقه مهم است، اما عوامل ديگري هم مانند استعداد، موقعیت شغلی و بازار کار و … مي‌تواند در انتخاب رشته شما دخيل باشد؛
 
بخصوص اگر شما جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که مي‌خواهيد از طريق رشته دانشگاهي خود، جذب بازار کار شويد حتماً در کنار علاقه‌مندي، به وضعيت بازار کار رشته يا رشته هاي مورد نظر خود در آينده نيز توجه کنيد. انجام اين کار به شما کمک مي کند تا علاقه خود را با شرايط ديگري سنجيده و در نهايت، بهترين تصميم و درست ترين انتخاب رشته را داشته باشيد.
 
images.jpg1

در مورد استعدادهايتان رو راست باشيد
 
انتخاب رشته بايد منطبق با "استعداد" داوطلب باشد. برخي از داوطلبان که رتبه هاي يک، دو يا سه رقمي کسب مي‌کنند، با توجه به رتبه خوب خود، به عنوان يک روند مرسوم، به دنبال انتخاب رشته‌هايي مثل پزشکي و مهندسي و در مجموع رشته هاي خوب هستند و استعداد و توانايي خود را در نظر نمي‌گيرند. عده‌اي ديگر از داوطلبان نيز که رتبه مناسب و خوبي ندارند با انتخاب رشته هاي پايين تر که متقاضي کمتري دارند، بدون در نظر گرفتن به استعداد و توانايي خود، به دنبال راهيابي به دانشگاه هستند.
 
یکي از اشتباه هاي جبران ناپذيري که بسياري از داوطلبان مي‌کنند اين است که در زمان انتخاب رشته، رشته يا رشته هايي را بدون توجه به علاقه و استعداد خود انتخاب مي‌کنند که بايد حداقل دو تا چهار سال (طول دوره کارداني يا کارشناسي) با آن رشته درگير باشند و بعد زندگي خود را بر پايه رشته‌اي ادامه مي‌دهند که هيچ تمايلي به آن ندارند.
 
از همين الان و در فرصت مناسبي که در اختیار داريد، رشته‌هايي را که در آنها توانمند هستيد و موفق خواهيد شد و رشته‌هايي را که به نظر خودتان در آنها استعداد نداريد، کاملا مشخص کنيد. اين رشته‌ها را با علاقه‌مندي‌هاي خود و بازار کار منطبق نماييد و به يک جمع بندي نهايي در اين موارد برسيد.این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که علاقه و استعداد، دو عامل مهم در انتخاب رشته هستند، و اگر رشته هايي وجود دارد که هم به آنها علاقه‌مند هستيد و هم استعداد کافي در آن رشته‌ها داريد، حتماً اين رشته‌ها را مشخص کرده و بيشتر روي آنها فکر کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.