انتخاب خوب، آينده دلپذير(راهکارهای کلیدی برای انتخاب رشته بهتر-بخش چهارم)

به آينده شغلي رشته خود نيز توجه کنيد
 
يکي از دلايل اصلي و بسيار مهمي که بيشتر داوطلبان کنکور سراسری به خاطر آنها به ادامه تحصيل مي پردازند، اشتغال است. البته همه کساني که تحصيل دانشگاهي دارند نبايد توقع داشته باشند که بتوانند در زمينه رشته دانشگاهي خود مشغول به کار شوند؛ بخصوص در شرايط فعلي که تعداد فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف از بازار کار و تقاضا بيشتر است.
 
اگر شما جزو اين دسته از داوطلبان هستيد که حتماً مي‌خواهيد در زمينه رشته دانشگاهي خود فعاليت کنيد، قبل از هر چيز به بازار کار، رشته يا رشته‌هاي مورد علاقه خود نگاهي بيندازيد و علاوه بر ميزان تقاضا در بازار کار، سختي و شرايط کار مورد علاقه خود را هم در نظر بگيريد.
 
images

 
نکته ديگر در اين باره اينکه افراد زيادي وجود داشته اند که به دليل بازار کار خوب يک رشته وارد آن شده اند، اما بعدها به دلايل شرايط خاصي که آن رشته داشته است، نتوانسته‌اند در آن رشته به کار و فعاليت مشغول شوند؛ به عنوان نمونه، در مورد رشته‌هاي پرستاري، مامايي و ساير رشته هايي که بايد در بيمارستان فعاليت کنيد، به شيفت شب و ساير سختي­هاي اين گونه مشاغل توجه داشته باشيد.
 
رشته‌هايي مانند مهندسي معدن، سختي هاي خاص خود را دارد. در زمينه اشتغال در رشته هايي مانند شيلات و نظاير آن مجبور هستيد که در مناطقي خاص فعاليت کنيد. برخي رشته ها هم وجود دارند که اشتغال در آن رشته‌ها پس از فارغ‌التحصيلي نياز به سرمايه و سرمايه گذاري دارد و شما لازم است که توان مالي خانواده و خودتان يا تسهيلاتي را که براي اشتغال در چنين رشته‌هايي ارايه مي‌شود، نيز در نظر بگيريد.
 
مشورت کنيد
 
يکي از کارهايي که در انتخاب رشته به شما کمک مؤثري خواهد کرد، مشورت با افراد صاحب اطلاع است. پدر و مادر يا خواهران و برادران تحصيل کرده شما، مشاوران با سواد، معلمان و حتي دانشجويان يک رشته مي توانند طرف هاي خوبي براي مشورت باشند. هر کدام از اين افراد از زواياي مختلفي به موضوع ادامه تحصيل شما توجه مي‌کنند و براي همين مي‌توانند بخوبي به شما کمک کنند؛
 
اما این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که حرف نهايي را در انتخاب رشته بايد خود شما بزنيد؛ زيرا اين شما هستيد که مي‌خواهيد دو يا چهار سال در رشته مورد نظرتان تحصيل کنيد و بعد آينده و زندگي خود را با آن منطبق نماييد؛ پس با افراد مختلف و صاحب اطلاع مشورت کنيد و در نهايت، با سنجيدن تمام شرایط و جوانب، در اين زمينه، تصميم گيري نماييد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.