انتخاب خوب، آينده دلپذير(راهکارهای کلیدی برای انتخاب رشته بهتر-بخش پایانی)

سطح قابل قبول خودرا مشخص کنيد
 
همه داوطلبان، زماني که براي کنکور سراسری آماده مي‌شوند، آرزوها و اهدافي را براي خود ترسيم مي‌کنند؛ به عبارت ديگر، مشخص مي‌کنند که از کنکور چه مي‌خواهند و اينکه دوست دارند در چه رشته‌ها يا کدام شهرها درس بخوانند.
 
بيشتر داوطلبان نيز برنامه‌ريزي درسي خود براي کنکور و نيز ساعات مطالعه و فعاليتشان را بر اين اساس مشخص مي‌کنند. البته در اين ميان، آزمون سراسري که داوطلبان پشت سر مي گذارند نقش بسیار مهم و تعيين کننده‌اي در انتخاب رشته خواهد داشت.
 
images

 
گروهي از داوطلبان وجود دارند که چون قبلاً خيلي تلاش نکرده اند و یا بر مبنای یک برنامه ریزی صحیح و اصولی درس نخوانده‌اند، فقط منتظر نتيجه هستند و مي خواهند در هر رشته و دانشگاهي که امکان دارد، تحصيل کنند؛ اما تعدادي از داوطلبان هم هستند که قبولي در رشته‌هاي خاص يا دانشگاه‌هاي ويژه برايشان اهميت خیلی زيادي دارد. اين گروه، معمولاً داوطلبان زرنگ و کوشا را شامل مي‌شود.
 
اگر شما جزو آن دسته از داوطلبان هستيد که هدف خاصي از شرکت در کنکور داريد، بهتر است که از همين الان، کف مورد نظر خود را مشخص کنيد. بايد به این اصل کلیدی توجه داشته باشيد که سؤالات و نتايج کنکور تا حد زيادي با دانسته‌ها و اطلاعات فرد و تلاش او مطابقت دارد؛ اما با اين همه، اگر احساس مي کنيد که ممکن است از نتيجه خود راضي نباشيد، به اين سؤالات پاسخ دهيد:
 
اگر رتبه دلخواه را نياورديد، کف مورد قبول شما کدام رشته‌ها و دانشگاه‌هاست؟
 
آيا با توجه به اين رتبه، دست به انتخاب مي‌زنيد يا ترجيح مي‌دهيد تا سال بعد با تلاش بيشتر، بخت خود را بيازماييد؟
 
پاسخ به اين سؤال‌ها، قبل از اعلام نتايج اوليه کنکور بسيار مهم است؛ زيرا به شما اين امکان را مي‌دهد تا سر فرصت و با فراغ بال بيشتري فکر کرده و تصميم بگيريد؛ از طرف ديگر، امکان مشورت نيز پيدا مي‌کنيد و مي‌توانيد بهترين تصميم را در اين زمينه بگيريد.

نکته‌اي که در پايان اين سلسله از مقالات در رابطه با انتخاب رشته بایستی اشاره کنيم، آن است که با توکل به خدا و با يک روحيه بالا، منتظر اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري بمانيد و همان گونه که از زندگي و لحظات استراحت خود لذت مي‌بريد، براي کارهايي که در 4 بخش گذشته به آن اشاره شد نيز به اندازه کافی وقت بگذاريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.