انتخاب رشته خوب، تضمین آینده بهتر(قسمت دوم)

علاقه‌مندی‌هایتان را در نظر بگیرید
یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب رشته، علاقه داوطلب به رشته‌های مختلف است. علاقه باعث می‌شود تا شما در آینده و هنگام تحصیل در رشته مورد نظر، موفق‌تر و بهتر عمل کنید؛ البته به این نکته هم توجه داشته باشید که علاقه مهم است، اما عوامل دیگری هم مانند استعداد و بازار کار و … می‌تواند در انتخاب رشته شما دخیل باشد؛
 
بخصوص اگر شما جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که می‌خواهید از طریق رشته دانشگاهی خود، سریعاً جذب بازار کار شوید حتماً در کنار علاقه‌مندی، به وضعیت بازار کار رشته یا رشته‌های مورد نظر خود در آینده نیز توجه کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا علاقه خود را با شرایط دیگری سنجیده و در نهایت، بهترین تصمیم و درست‌ترین انتخاب رشته را داشته باشید.
 
entekhab-reshte-agahane

 
در مورد استعدادهایتان رو راست باشید
انتخاب رشته باید منطبق با "استعداد" داوطلب باشد. برخی از داوطلبان، که در آزمون سراسری، رتبه‌های یک، دو یا سه رقمی کسب می‌کنند، با توجه به رتبه خوب خود، به عنوان یک روند مرسوم، به دنبال انتخاب رشته‌هایی مثل پزشکی و مهندسی و در مجموع رشته‌های خوب هستند و استعداد و توانایی خود را در نظر نمی‌گیرند. عده‌ای دیگر از داوطلبان نیز که رتبه خوبی ندارند، با انتخاب رشته‌های پایین‌تر، که متقاضی کمتری دارند، بدون توجه به استعداد و توانایی خود، صرفاً به دنبال راهیابی به دانشگاه هستند. یکی از اشتباه‌های جبران ناپذیری که بسیاری از داوطلبان می‌کنند این است که در زمان انتخاب رشته، رشته یا رشته‌هایی را بدون توجه به علاقه و استعداد خود انتخاب می‌کنند که باید حداقل دو تا چهار سال (طول دوره کاردانی یا کارشناسی) با آن رشته درگیر باشند و بعد زندگی خود را بر پایه رشته‌ای ادامه می‌دهند که هیچ تمایلی به آن رشته ندارند.
 
    از همین الان و در فرصت مناسبی که دارید، رشته‌هایی را که در آنها توانمند هستید و موفق خواهید شد، و رشته‌هایی را که به نظر خودتان در آنها استعداد ندارید، مشخص کنید. این رشته‌ها را با علاقه‌مندی‌های خود و بازار کار منطبق نمایید و به یک جمع‌بندی نهایی در این موارد برسید. به خاطر داشته باشید که علاقه و استعداد، دو عامل مهم در انتخاب رشته هستند، و اگر رشته هایی وجود دارد که هم به آنها علاقه‌مند هستید و هم استعداد کافی در فراگیری مفاد و مباحث علمی آن رشته‌ها را دارید، حتماً این رشته‌ها را مشخص کرده و بیشتر روی آنها فکر کنید.
 
به آینده شغلی رشته خود نیز توجه کنید
یکی از دلایل اصلی و بسیار مهمی که بیشتر داوطلبان به خاطر آنها به ادامه تحصیل می پردازند، اشتغال است؛ البته همه کسانی که تحصیل دانشگاهی دارند نباید توقع داشته باشند که بتوانند در زمینه رشته دانشگاهی خود بسرعت مشغول به کار شوند؛ بخصوص در شرایط فعلی که تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف از بازار کار و تقاضا بیشتر است. اگر شما جزو این دسته از داوطلبان هستید که حتماً می‌خواهید در زمینه رشته دانشگاهی خود فعالیت کنید، قبل از هر چیز به بازار کار رشته یا رشته‌های مورد علاقه خود نگاهی بیندازید و علاوه بر میزان تقاضا در بازار کار، سختی‌ها و شرایط کار مورد علاقه خود را هم در نظر بگیرید.
    نکته دیگر در این باره اینکه افراد زیادی وجود داشته‌اند که به دلیل بازار کار خوب یک رشته وارد آن شده اند، اما بعدها به دلایل شرایط خاصی که آن رشته داشته است، نتوانسته‌اند در رشته یاد شده به کار و فعالیت مشغول شوند؛ به عنوان نمونه، در مورد رشته‌های پرستاری، مامایی و سایر رشته‌هایی که باید در بیمارستان فعالیت کنید، به شیفت شب و سایر سختی­های این گونه مشاغل توجه داشته باشید. رشته‌هایی مانند مهندسی معدن، سختی‌های خاص خود را دارد. در زمینه اشتغال در رشته‌هایی مانند شیلات و نظایر آن هم باید بدانید که مجبور هستید در مناطقی خاص فعالیت کنید. برخی رشته‌ها هم وجود دارند که اشتغال در آن رشته‌ها پس از فارغ‌التحصیلی، نیاز به سرمایه و سرمایه‌گذاری دارد و شما لازم است که توان مالی خانواده و خودتان یا تسهیلاتی را که برای اشتغال در چنین رشته‌هایی ارایه می‌شود، نیز در نظر بگیرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.