انتخاب رشته خوب، تضمین آینده بهتر(قسمت سوم)

مشورت کنید
یکی از کارهایی که انجام آن در انتخاب رشته به شما کمک مؤثری خواهد کرد، مشورت با افراد صاحب اطلاع است. پدر و مادر یا خواهران و برادران تحصیل کرده شما، مشاوران، معلمان و حتی دانشجویان یک رشته می‌توانند طرف‌های خوبی برای مشورت در این زمینه باشند. هر کدام از این افراد از زوایای مختلفی به موضوع ادامه تحصیل شما توجه می‌کنند و برای همین می‌توانند به خوبی به شما کمک کنند؛
 
اما این نکته بسیار مهم و کلیدی را خوب  به خاطر داشته باشید که حرف نهایی را در انتخاب رشته باید خود شما بزنید؛ زیرا این شما هستید که می‌خواهید دو یا چهار سال در رشته مورد نظرتان تحصیل کنید و بعد آینده و زندگی خود را با آن منطبق نمایید؛ پس با افراد مختلف و صاحب اطلاع مشورت کنید و در نهایت، با سنجیدن تمام جوانب، در این زمینه، خودتان تصمیم‌گیری نمایید.
 
entekhab-reshte-agahane

 
سطح قابل قبول خودرا مشخص کنید
داوطلبان، زمانی که برای کنکور آماده می‌شوند، آرزوها و اهدافی را برای خود ترسیم می‌کنند؛ به عبارت دیگر، مشخص می‌کنند که از کنکور چه می‌خواهند و اینکه دوست دارند در چه رشته‌ها یا کدام شهرها درس بخوانند. بیشتر داوطلبان نیز برنامه‌ریزی درسی خود را برای کنکور و نیز ساعات مطالعه و فعالیتشان را بر این اساس مشخص می‌کنند؛ البته در این میان، آزمون سراسری که داوطلبان پشت سر می‌گذارند، نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب رشته خواهد داشت.
 
گروهی از داوطلبان وجود دارند که چون قبلاً خیلی تلاش نکرده و درس نخوانده‌اند، فقط منتظر نتیجه هستند و می‌خواهند در هر رشته و دانشگاهی که امکان دارد، تحصیل کنند؛ اما تعدادی از داوطلبان هم هستند که قبولی در رشته‌های خاص یا دانشگاه‌های ویژه برایشان اهمیت زیادی دارد. این گروه، معمولاً داوطلبان زرنگ و کوشا را شامل می‌شود. اگر شما جزو آن دسته از داوطلبان هستید که هدف خاصی از شرکت در کنکور دارند، بهتر است که از همین الان، کف مورد نظر خود را مشخص کنید.
 
باید توجه داشته باشید که سؤالات و نتایج کنکور، تا حد زیادی با دانسته‌ها و اطلاعات فرد و تلاش او مطابقت دارد؛ اما با این همه، اگر احساس می‌کنید که ممکن است از نتیجه خود راضی نباشید، به این سؤالات پاسخ دهید: اگر رتبه دلخواه را نیاوردید، کف مورد قبول شما کدام رشته‌ها و دانشگاه‌هاست؟ آیا با توجه به این رتبه، دست به انتخاب رشته می‌زنید یا ترجیح می‌دهید تا سال بعد با تلاش بیشتر، بخت خود را بیازمایید؟ پاسخ به این سؤال‌ها، قبل از اعلام نتایج اولیه کنکور، بسیار مهم است؛ زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا سر فرصت و با فراغ بال بیشتری فکر کرده و تصمیم بگیرید؛ از طرف دیگر، امکان مشورت نیز پیدا می‌کنید و می‌توانید بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

نکته‌ای که در پایان این بحث باید اشاره کنیم، آن است که با توکل به خدا و با برخورداری از یک روحیه بالا، منتظر اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری بمانید و همان‌گونه که از زندگی و لحظات استراحت خود لذت می‌برید، برای انجام کارهایی که در بالا به آن اشاره شد نیز وقت بگذارید. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.