انتخاب رشته خوب، تضمین آینده بهتر(قسمت اول)

سیاری از داوطلبان عزیز بعد از آزمون سراسری گمان می‌کنند که دیگر همه چیز تمام شده است و پس از اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته، باید منتظر نتیجه نهایی بمانند. درست است که کنکور به گونه‌ای که شما عزیزان تصور می‌کنید، پایان پذیرفته است، اما هنوز تا نتیجه‌گیری نهایی از کنکور، کارهایی وجود دارد که با انجام آن می‌توانید نتیجه خوب یا غیرقابل قبولی از تلاش و کنکور خود بگیرید. این کارها به طور مستقیم به انتخاب رشته شما داوطلبان عزیزان مربوط می‌شود. باور کنید که یک انتخاب رشته درست و اصولی، می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و شغلی شما گذارد و یک انتخاب رشته بد و نادرست هم می‌تواند باعث شود تا بخش قابل ملاحظه‌ای از تلاش و کوشش شما نقش بر آب گردد.
 
 هر سال، وقتی دانشجویان برای اولین بار، هم ورودی‌های خود را در دانشگاه می‌بینند، بلافاصله این سؤال برایشان مطرح می‌شود و از آنها می‌پرسند که «رتبه شما چند بود؟» و گاهی در کمال ناباوری، مطلع می‌شوند طیف رتبه‌هایی که در یک رشته و دانشگاه پذیرفته شده‌اند، تفاوت کم یا حتی اختلاف فاحشی با یکدیگر دارد. در چنین شرایطی، گروهی از دانشجویان، با اطلاع از رتبه‌های افراد دیگر، دریغ و افسوس می‌خورند؛ زیرا با رتبه‌ای نزدیک یا حتی بهتر از رتبه برخی از دانشجویان دیگر، مجبور شده‌اند که در رشته‌ها یا دانشگاه‌های پایین‌تر تحصیل کنند. اینجاست که تفاوت یک انتخاب رشته خوب و انتخاب رشته بد یا غیر اصولی و شتاب زده مشخص می‌شود. بیشتر کسانی که در زمان اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری موفق می‌شوند در رشته‌های خوب و متناسب با رتبه اکتسابی‌شان یا حتی بهتر از رتبه خود مشغول به تحصیل شوند، کسانی هستند که پس از کنکور تا زمان انتخاب رشته، با چشم باز و حوصله فراوان تحقیق کرده و تمام جوانب موضوع را بررسی نموده‌اند.  
 
     ما در این مقاله می‌خواهیم با شما عزیزان درباره یک انتخاب رشته خوب و اصولی صحبت کنیم. حتماً همه شما می‌دانید که تا اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری زمان زیادی باقی نمانده است. اگر می‌خواهید انتخاب رشته خوبی داشته باشید و از نتیجه زحمات خود به خوبی استفاده کنید، حتماً باید روی جنبه‌های مختلف انتخاب رشته از هم اکنون فکر کرده و سپس تحقیق کنید. ضمناً به این موضوع نیز توجه داشته باشید که انتخاب رشته از چنان اهمیتی در میان مشاوران کنکور برخوردار است که بسیاری از آنها، آن را جزوی از کنکور می‌دانند؛ یعنی خوب یا بد انتخاب رشته کردن، همان‌قدر اهمیت دارد که خوب یا بد در آزمون سراسری شرکت کردن. برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشید حتماً به این نکات توجه نمایید و تمام زوایای هر موضوعی را که در زیر به شما عزیزان اشاره می‌شود به خوبی بررسی کنید.
 
entekhab-reshte-agahane

 
وقت بگذارید
درباره اهمیت انتخاب رشته برایتان توضیح دادیم. به دلیل همین اهمیت، و از آنجایی که انتخاب رشته، بر آینده و زندگی شما تاثیر می‌گذارد، حتماً برای آن وقت بگذارید. ضمناً با خود نگویید که پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری چاره اندیشی خواهم کرد؛ بلکه از همین الان دست به کار شوید. لازم نیست که همه ساعات روز را به انتخاب رشته اختصاص دهید، بلکه اگر در روز، یک یا دو ساعت را به انجام این کار اختصاص دهید کافی است. اگر این کار را بکنید، خواهید دید که چقدر در هنگام انتخاب رشته، فکر شما با تشویش و استرس کمتری توان انتخاب و گزینش صحیح رشته‌ها را خواهد داشت.
 
بررسی و تحقیق کنید
یکی از کارهایی که همه انسان‌های موفق انجام می‌دهند این است که قبل از آغاز هر کاری، درباره جوانب مختلف آن کار، بررسی و تحقیق می‌نمایند و سپس مبادرت به تصمیم‌گیری در این زمینه کرده و اقدام به انجام آن کار می‌کنند. شما داوطلب عزیز برای کنکور تلاش زیادی کرده، وقت زیادی گذاشته و هزینه صرف کرده‌اید؛ اما با تمام این زحمات و سختی‌ها، در کنار این موضوع که انتخاب رشته، انتخاب راه زندگی و آینده بیشتر شماست، تحقیق و بررسی را فراموش نکنید و تا آنجا که می‌توانید، درباره جوانب رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که به آنها علاقه‌مند هستید، درباره رشته‌های خوب گروه امتحانی خود، در خصوص رشته‌های جدید، میزان سختی و آسانی هر رشته و خلاصه در تمام جوانب آنها پرس و جو کنید. این پرس و جوها به شما کمک خواهد کرد تا با چشم بازتر و به شیوه درست‌تری انتخاب رشته کنید.
 
در حال حاضر، به دلیل سهولت دسترسی به اخبار و اطلاعات و امکانات زیادی که به راحتی در اختیار همگان قرار می‌گیرد، تحقیق و بررسی در این زمینه هم راحت تر شده است. از جمله کارهایی که می‌توانید در این خصوص انجام دهید این است که دانشجویانی را که در رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد نظر شما تحصیل می‌کنند، یافته و درباره رشته‌ها و دانشگاه‌های یاد شده پرس و جو کنید. ضمناً می‌توانید به سایت‌های مختلف سر بزنید و اطلاعات زیادی در این باره گردآوری کنید. علاوه بر سایت‌های عمومی، سایت دانشگاه‌های مختلف هم اطلاعاتی درباره رشته‌ها و امکانات دانشگاه به شما ارایه خواهد داد؛ حتی درباره شهرهایی که دانشگاه‌های مطلوب شما در آنجا قرار دارد، آب و هوا، میزان دوری و نزدیکی آن به محل سکونت شما، امکانات شهر مورد نظر و … هم در سایت‌ها اطلاعاتی پیدا خواهید کرد؛ پس منتظر چه هستید؟ وقت را تلف نکنید و به این تحقیق و پرس و جو، به عنوان یک تفریح نگاه کرده و اطلاعات خود را تا هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری گردآوری کنید تا به موقع از آنها استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.