انتظار بهترین خلاصه را در دفعات اول نداشته باشید

خلاصه‌نویسی یعنی نوشتن کامل‌ترین و مفیدترین مطالب با ادبیات شخصی خودتان.

این ابزار ، برای فهم دقیق و بهتر مطالب ،جلوگیری از اتلاف وقت ، تمرکز حواس و افزایش کارایی زمان صرف شده برای مطالعه به شما کمک می کند.

خلاصه برداری می تواند در قالب یادداشت های کلاسی،خط کشی ها،علامت دار کردن مطالب کلاسی، خط کشی ها ، علامت دار کردن مطالب مهم و حاشیه نویسی در مفهوم اصلی یا تهیه و تلفیق جزوات مختلف و کتاب ها برای ایجاد منبعی مطمئن برای مطالعه باشد.بسیاری از داوطلبان ، وقتی هنوز مطالعه مطالب خود را کامل نکردند ، شروع به نوشتن خلاصه هایی می کنند. خلاصه نویسی هنگام مطالعه باعث از بین رفتن تمرکز می شود،زیرا توجه شما به نحوه نوشتن آن مطلب است و نه یادگیری آن! و خلاصه شما در این حالت چیزی جز متن کتاب درسی نیست ، پس بهتر اسن پس از مطالعه دقیق و با استفاده از مطالبی که یاد گرفتید و در ذهنتان ثبت گردیده است، به نوشتن متن بپردازید.

pou

بنابراین خلاصه برداری یک مهارت است که نیاز به تمرین و تکرار دارد.پس انتظار بهترین خلاصه را در دفعات اول نداشته باشید.

رعایت توصیه های زیر به کیفیت هرچه بیشتر خلاصه نویسی شما کمک بسیار شایانی خواهد کرد:

1-    بهترین خلاصه ،خلاصه ای است که توسط خود شما و با کلمات خودتان نوشته شود.

2-    در هنگام مطالعه کتاب درسی، مطالب مهم را در حاشیه یادداشت کنید . مطالب مهم شامل مطالبی می شود  که معلم به آن ها اشاره داشته ، از آن مطلب سوالی طرح شده  یا پس از خواندن حس جدیدی در شما ایجاد شده که به نظر شما اهمیت آن از سایر بخش ها بالاتر است.

3-    روش علامت گذاری مخصوص خودتان را داشته باشید. ضمنا در کلاس به خاطر محدودیت زمان سعی کنید از کلمات مخفف استفاده کنید.

4-    در خلاصه برداری ابتدا تعریف و نکات مهم و سپس نکات جزیی را یادداشت کنید و از شیوه نگارش کل به جز استفاده کنید.

5-    در خلاصه برداری مطالب مربوط به تست ،باید کاملا دقت کنید که هیچ مطلبی از قلم نیافتد و در عین حال که تمام نکات یادداشت می شود  ، به چکیده بودن نوشته نیز باید دقت داشت.

6-    هر روز سعی کنید قبل از مطالعه جدید ، خلاصه های روز قبل را مرور کنید و اگر دچار محدودیت زمان هستید ، مهمترین خلاصه ها را در پایان هفته مرور کنید.

7-    در دروسی مثل معارف به علت مفهومی شدن سوالات توصیه می شود بیشتر از حاشیه نویسی استفاده کنید. چون متن کتاب های درسی ، از اهمیت بالایی برخوردار هست .

8-    در دروسی مثل ریاضی و فیزیک ، از جزوه نویسی استفاده کنید و خلاصه ای از فرمول های این درس تهیه کنید و پس از مطالعه کامل ، مطالعه دست نوشته های شما کفایت می کند، در این دروس ، اضافه کردن یک مثال ساده برا ی مرور سریع مباحث نیز خالی از لطف نیست.

9-    دقت کنید در نگارش این خلاصه ها  وسواس به خرج ندهید و کم حجم بودن آن در عین مفید بودن رعایت کنید. این مسئله برای برخی داوطلبان مشکل ساز شده است. بعضی با خود می گویند خلاصه نویسی از من زمان زیادی می برد و من در این مدت می توانم بیشتر درس بخوانم و تست بزنم ؛ پس بی خیال خلاصه نویسی می شوم. توجه کنید که خلاصه نویسی بخشی از حلقه یادگیری است.خلاصه ها سرمایه هایی برای دوران جمع بندی و مرور است.

به جای اینکه صورت مسئله را پاک کنید . روشتان را برای خلاصه برداری عوض کنید.

10-     خلاصه ها نباید بایگانی شوند ؛ یک روز مانده به آزمون زمان مناسبی برای مرور  جزوات خلاصه هست تا در کمترین زمان ممکن دروس خوانده شده در دو هفته گذشته را مرور کنید.

11-     پس از آزمون سعی کنید اشکلات خود را در خلاصه ها یادداشت کنید.

نخستین گام در راه تغییر، آگاهی یافتن است.اکنون که اهمیت خلاصه برداری را متوجه شدید زمان را از دست ندهید.

به طور حتم امسال هم داوطلبانی هستند که به خلاصه نویسی کم توجهی می کنند و دوران جمع بندی خرداد دچار سردرگمی می شوند و نتیجه متناسب با تلاش خود را کسب نخواهند کرد.

چند درصد از تلاش شما منجر به نتیجه می شود؟ چند درصد از داوطلبین به اندازه تلاششان نتیجه گرفتند؟

بدترین حالت ممکن زمانی اتفاق می افتد که داوطلب کمتر از تلاش خود نتیجه بگیرد.

پس از همین امروز برای تکمیل خلاصه های خود اقدام کنید .اگر هم هنوز شروع نکردید مطالب را برای خود الویت بندی کنید و زمان از دست ندهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.