انواع روش های مرور در دوران جمع بندی کنکور

در این مطلب به طور اجمالی به بیان موثرترین روش های مرور درس ها در دوران جمع بندی کنکور می پردازیم.
۱- مرور از روی جزوه و کتاب
در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌کند. یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هایی که علامت زده شده‌اند نیز مطالعه شوند، باز هم، مرور از روی جزوه، زمان زیادی را صرف خواهد کرد؛ با این همه، اگر از ابتدای مطالعه، تصمیم گرفته بودید که این­گونه مطالب را خلاصه کنید، حتماً همین مطالبی را که زیر آنها خط کشیده شده است، مرور کنید.
۲- مرور از روی الگوی یادآوری (خلاصه‌نویسی)
این نوع مرور، یکی از کامل‌ترین و مطمین‌ترین مرورهاست. در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنید و سعی کنید که تمام قسمت‌ها را یادآوری کنید و اگر نتوانستید، بخشی از آن را به خاطر بیاورید. این فراخوانی مطالب به شما کمک می‌کند تا در حین مطالعه خلاصه هایتان آماده تر باشید و بیشتر روی مطالبی که نمی‌دانید و یا اشکال دارید، تمرکز کنید.
 
images

۳- مرور با دوستان
مرور با دوستان می تواند به شما کمک کند تا مباحث و نکات مهم آن را در کنار یکدیگر و با تبادل نظر، مرور و رفع اشکال کنید. جلسات مرور جمعی، باید جدی و صمیمانه و با نشاط برگزار شود. هر نفر، قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران توضیح میدهد و دیگران گوش میدهند، و هر فرد، نکتهای را که به نظرش می‌رسد برای دیگران میگوید و هر نفر که قبلاً به آن توجه نکرده است، آن را به نکات خود میافزاید و آنها را در کتاب درسی‌اش علامت گذاری میکند.
 
در این روش، باید مراقب اتلاف وقت باشید؛ به همین دلیل، زمان شروع و خاتمه جلسه معلوم و فرصت هر کس مشخص باشد. ضمناً این کار باید با تعداد نفرات محدود انجام شود. این روش برای مقابله با اضطراب و کم انگیزگی، مناسب است و اعتماد به نفس را افزایش میدهد.
۴- مرور با تست
هر موقع که بخواهیم درسی را با تست مرور کنیم، لازم است که تستهای جدید را از آن درس یا تست‌هایی که قبلاً نزده یا اشتباه زده‌ایم انتخاب کنیم و به آنها پاسخ دهیم. این شکل پاسخگویی، باعث یادآوری آموخته‌های قبلی میشود. حسن این روش در آن است که با نشان دادن پاسخهای نادرست به ما، مشخص میشود که چه نکاتی را فراموش کردهایم و باید آنها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمتهایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیشتری داریم.
 
این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم، جلوگیری میکند، و از طرف دیگر، عملاً بخشی از تکالیف و تستهای آن درس هم انجام میشود، و به این ترتیب، بهطور تدریجی بر آن درس مسلّط می‌شویم.
۵- مرور فعال
اگر مرور، محدود به تکرار آموختههای قبلی شود، با این روش، ما میتوانیم تنها آموختههای قبلی را حفظ و نگهداری کنیم؛ اما نمیتوانیم این آموختهها را ارتقاء دهیم و یادگیری خود را کاملتر کنیم؛ از طرفی، این تکرارهای یکنواخت و پیدرپی، مغز را خسته میکند؛ ولی اگر بخواهیم که علاوه بر نگهداری آموختههای قبلی در ذهن خود آنها را کاملتر کنیم و خود را به حد تسلط برسانیم و مرور برای ما، یکنواخت و خسته کننده نباشد، باید مرور را به طور «فعال» انجام دهیم؛
 
به عبارت دیگر، ما باید با پرسش و پاسخ، متن و جزییات درس خوانده شده را بررسی کنیم و میزان دقت و حافظه خود را بیازماییم، اشکالات و اشتباهات  قبلی را کنترل و یادآوری کنیم، بیشتر روی قسمتهای فراموش شده تاکید کنیم و در هر مرحله از مرور، باید  به دنبال نکات تازه‌تر باشیم و به نکاتی دست یابیم که در مراحل قبل متوجه آنها نشده بودیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.