اهمیت برنامه ریزی

برنامه‌ریزی به این معناست که برای انجام هر کاری، از قبل آن کار را پیش‌بینی کنیم تا با فراهم کردن شرایط لازم، آن کار را به بهترین حالت ممکن و در وقت مناسب انجام دهیم.

اگر کاری بعد از مهلت مقرر انجام شود، اهمیت و مزایای آن از بین می‌رود. اهمیت برنامه‌ریزی زمانی نمود پیدا می‌کند که حجم کارهایی که قرار است انجام دهیم، زیاد ولی زمان موجود برای انجام آن کار کم باشد؛ بنابراین اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن شرایط آن کارها را شروع کنیم، مطمئناً در اواسط کار متوجه می‌شویم که وقت کافی برای اتمام آن را نداریم؛ چون زمان‌های زیادی را حین انجام کار به هدر داده‌ایم و دیگر امکان برگشت آن زمان‌ها نیست. در نتیجه کارها به حالت نیمه‌تمام باقی می‌ماند.

با برنامه‌ریزی زمان انجام هر کاری از قبل مشخص است و دیگر نگران ناتمام ماندن کار نیستیم. فقط کافی است با اراده و پشتکار لازم، با اجرای آن برنامه به هدف مطلوب برسیم. درباره‌ی اهمیت برنامه‌ریزی صحبت شد ولی همواره بایستی این نکته مهم و کلیدی را در نظر داشته باشیم که یک برنامه‌ی زمانی ما را به هدف می‌رساند که بر اساس واقعیت باشد؛ یعنی این‌که ما قبل از برنامه‌ریزی باید قوانین و اصولی را مد نظر داشته باشیم.

index

 به عنوان مثال باید سطح آگاهی خود را از یک مبحث علمی بدانیم و با در نظر گرفتن حجم آن مبحث و زمان لازم برای مطالعه و تست زدن، زمان کافی برای آن در نظر بگیریم. در این صورت است که کار ما به صورت کامل انجام می‌شود و در غیر این صورت بخشی از کار باقی مانده و پس از یک ماه متوجه می‌شویم که مثلاً 5 روز از برنامه عقب مانده‌ایم و این کار باعث می‌شود که کیفیت مطالعه و یادگیری ما کاهش یابد.

رقابت به معنای بهتر کردن موقعیت خود نسبت به قبل و در واقع رسیدن به جایگاه بهتر است. در شیوه‌ی برنامه‌ریزی صحیح، با پر کردن دفتر برنامه‌ریزی نحوه‌ی عملکرد فرد مشخص می‌شود. اگر عملکرد دانش‌آموز نسبت به روز قبل بهتر شود، در واقع توانسته اولین رقیب خود را شکست دهد. این رقابت تا روز کنکور ادامه دارد و سبب ترفیع روزانه‌ی دانش‌آموز نسبت به روز قبل می‌شود. در این ترفیع، میزان بالا رفتن مهم نیست بلکه عمل بالا رفتن مهم است و ممکن است این ترفیع حتی خواندن یک تست بیش‌تر نسبت به روز قبل باشد.

مطمئناً برای همه پیش می‌آید که مثلاً در حین انجام کار، عاملی باعث شود که کار اصلی را رها کرده و به سراغ آن عامل جدید برویم. این عامل می‌تواند دعوت به یک مهمانی باشد یا یک مسافرت ناگهانی و … . مسئله این است که این عامل هرچه باشد سبب خلل در اجرای برنامه‌ریزی می‌شود؛ بنابراین همیشه در هفته زمانی را برای این عوامل پیش‌بینی کنید. اگر اتفاقی نیفتد شما ضرر نمی‌کنید و می‌توانید زمان آن را به مرور درس‌های قبلی یا بخش‌های عقب‌افتاده اختصاص دهید. در صورت بروز اتفاق شما از برنامه‌ی خود عقب نمی‌مانید. توجه کنید که این مدت‌زمان، زمان مشخصی ندارد ولی پیش‌بینی شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.