اهمیت بسیار بالای تست‌ زدن در کنار مطالعه‌ی تشریحی برای داوطلبان کنکور

همه ما بخوبی می دانیم که برای موفقیت در آزمون سراسری اهمیت دارد که علاوه بر مطالعه‌ی دقیق و مفهومی مطالب درسی، آشنایی با نوع سؤال‌های تستی را نیز بیاموزیم.

داوطلبانی که تست تمرین کرده و با شیوه‌ی پاسخ به سؤال‌های تستی آشنایی داشته باشند، در آزمون ها نسبت به افرادی که هیچ گونه آشنایی با این گونه سؤالات نداشته باشند، به مراتب بهتر عمل می‌کنند.البته گاهی تعدادی از داوطلبان به جای مطالعه‌ی هم‌زمان با تست فقط تلاش در کسب مهارت در تست زدن کرده و تمام زمان خود را صرف تمرین تستی می‌کنند. این دسته از داوطلبان فقط شکل ظاهری سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ می‌کنند؛ بدون این‌که تلاشی برای فهمیدن داشته باشند و قطعاً در کنکور دچار مشکل می‌شوند.

دلیل این مسئله آن است که ممکن است نحوه‌ی سؤال و جواب در کنکور، متفاوت از آن چیزی باشد که داوطلب قبلاً تمرین کرده است. برای این‌که داوطلب در کنکور موفق عمل کند، باید تمرین تست‌زنی را در سه مرحله انجام دهد. مرحله‌ی اول باید هم‌زمان با درس خواندن باشد؛ یعنی بعد از خواندن هر بخش باید تست همان بخش را تمرین کرد که به این نوع تست،تست آموزشی گفته می شود.

flipped-ebook

در مرحله‌ی دوم باید بعد از مطالعه‌ی کل کتاب، تمام تست‌های آن کتاب را تمرین کرد که البته بهترین منبع در تمرین سؤالات تستی کتاب‌های تست استاندارد حاوی سوالات تالیفی و سوالات کنکورهای سالهای گذشته است که سؤالات استاندارد و کنکوری را با تیپ‌بندی‌های مختلف و به صورت طبقه‌‌بندی‌شده در اختیار دانش‌آموز قرار می‌دهد.

مرحله‌ی سوم بعد از عید نوروز است؛ یعنی زمانی که کل درس‌ها تمام شده است. در این مرحله باید تست‌های همه‌ی درس‌ها تمرین شود. تمرین تست‌های مختلط، آمادگی داوطلب را برای کنکور بیش‌تر می‌کند. اگر در پاسخ دادن به تستی دچار مشکل شدید، باید به سراغ کتاب یا جزوه‌تان بروید و دوباره مبحث مربوط به آن تست را بخوانید تا هیچ نکته‌ی مبهمی در ذهنتان باقی نماند.

هم‌چنین شرکت در آزمون‌های آزمایشی با نظم خاصی که در برنامه‌ و بودجه بندی آنها دارد و با ارائه‌ی سؤالات استانداردی که مشابه سؤالات کنکور است باعث تسلط بیش‌تر دانش‌آموز در تست زدن می‌شود؛ زیرا با ارائه‌ی کارنامه‌ی کشوری وضعیت خود را در بین تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان که رقیبان او در کنکور خواهند بود ارزیابی خواهد کرد و به نقاط قوت و ضعف خود پی خواهد برد و برای هدف‌گذاری در آن‌ها برنامه‌ریزی خواهد کرد.

البته دانش‌آموزان در تست زدن دو تکنیک مهم را نیز باید رعایت کنند:

۱٫ تکنیک ضربدر و منها که باعث کاهش اشتباهات دانش‌آموز می‌شود و دقت دانش‌آموز را در تست زدن بالا می‌برد.

۲٫ تکنیک مدیریت زمان که باعث کنترل زمان در پاسخ‌گویی به سؤالات می‌شود و از کمبود وقت جلوگیری می‌کند.

دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که در کنار مطالعه‌ی تشریحی و مفهومی مطالب کتاب درسی به زدن تست‌های استاندارد کنکوری اهمیت بسیاری دهند؛ زیرا همان طور که همه‌ی ما می‌دانیم سؤالات کنکور تستی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.