اهمیت تست‌ زدن در کنار مطالعه‌ی تشریحی

همه ما بخوبی می دانیم که براي موفقيت در آزمون سراسري اهميت دارد كه علاوه بر مطالعه‌ی دقيق و مفهومی مطالب درسي، آشنايي با نوع سؤال‌هاي تستي را نيز بياموزيم.

داوطلباني كه تست تمرين كرده و با شيوه‌ی پاسخ به سؤال‌هاي تستي آشنايي داشته باشند، در آزمون ها نسبت به افرادي كه هيچ گونه آشنايي با اين گونه سؤالات نداشته باشند، به مراتب بهتر عمل مي‌كنند.البته گاهي تعدادي از داوطلبان به جاي مطالعه‌ی هم‌زمان با تست فقط تلاش در كسب مهارت در تست زدن كرده و تمام زمان خود را صرف تمرين تستی مي‌كنند. اين دسته از داوطلبان فقط شكل ظاهري سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ مي‌كنند؛ بدون اين‌كه تلاشي براي فهميدن داشته باشند و قطعاً در كنكور دچار مشكل مي‌شوند.

دليل اين مسئله آن است كه ممكن است نحوه‌ی سؤال و جواب در كنكور، متفاوت از آن چيزي باشد كه داوطلب قبلاً تمرين كرده است. براي اين‌كه داوطلب در كنكور موفق عمل كند، بايد تمرين تست‌زني را در سه مرحله انجام دهد. مرحله‌ی اول بايد هم‌زمان با درس خواندن باشد؛ يعني بعد از خواندن هر بخش باید تست همان بخش را تمرين كرد که به این نوع تست،تست آموزشی گفته می شود.

images

در مرحله‌ی دوم بايد بعد از مطالعه‌ی كل كتاب، تمام تست‌هاي آن كتاب را تمرین کرد که البته بهترین منبع در تمرین سؤالات تستی کتاب‌های تست استاندارد حاوی سوالات تالیفی و سوالات کنکورهای سالهای گذشته است که سؤالات استاندارد و کنکوری را با تیپ‌بندی‌های مختلف و به صورت طبقه‌‌بندی‌شده در اختیار دانش‌آموز قرار می‌دهد.

مرحله‌ی سوم بعد از عيد نوروز است؛ يعني زماني كه كل درس‌ها تمام شده است. در اين مرحله بايد تست‌هاي همه‌ی درس‌ها تمرين شود. تمرين تست‌هاي مختلط، آمادگي داوطلب را براي كنكور بيش‌تر مي‌كند. اگر در پاسخ دادن به تستي دچار مشكل شديد، بايد به سراغ كتاب يا جزوه‌تان برويد و دوباره مبحث مربوط به آن تست را بخوانيد تا هيچ نكته‌ی مبهمي در ذهنتان باقي نماند.

هم‌چنين شركت در آزمون‌هاي آزمایشی با نظم خاصی که در برنامه‌ و بودجه بندی آنها دارد و با ارائه‌ی سؤالات استانداردی که مشابه سؤالات کنکور است باعث تسلط بیش‌تر دانش‌آموز در تست زدن می‌شود؛ زیرا با ارائه‌ی کارنامه‌ی کشوری وضعیت خود را در بین تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان که رقیبان او در کنکور خواهند بود ارزیابی خواهد کرد و به نقاط قوت و ضعف خود پی خواهد برد و برای هدف‌گذاری در آن‌ها برنامه‌ریزی خواهد کرد.

البته دانش‌آموزان در تست زدن دو تکنیک مهم را نیز باید رعایت کنند:

1. تکنیک ضربدر و منها که باعث کاهش اشتباهات دانش‌آموز می‌شود و دقت دانش‌آموز را در تست زدن بالا می‌برد.

2. تکنیک مدیریت زمان که باعث کنترل زمان در پاسخ‌گویی به سؤالات می‌شود و از کمبود وقت جلوگیری می‌کند.

دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که در کنار مطالعه‌ی تشریحی و مفهومی مطالب کتاب درسی به زدن تست‌های استاندارد کنکوری اهمیت بسیاری دهند؛ زیرا همان طور که همه‌ی ما می‌دانیم سؤالات کنکور تستی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.