اهمیت رعایت تعادل مطالعاتی در دوران باقی مانده تا کنکور سراسری(بخش دوم)

همانطور که می دانید دوره بعد از تعطیلات عید نوروز، دوره بسیار سرنوشت ساز و مهمی برای داوطلبان آزمون سراسری بشمار می آید؛ به این دلیل که هر چه به کنکور نزدیک تر می شویم اهمیت زمانی که در اختیار داریم، بیشتر مشخص می شود. داوطلبان زیادی در سال های گذشته با یک برنامه ریزی اصولی موفق شدند تا از این ایام به خوبی استفاده کرده و نتایج بسیار قابل ملاحظه ای را کسب کنند. روی سخنمان با همه کسانی است که قصد دارند پیشرفت تراز و رتبه داشته باشند.

مطمئن باشید که با جدیت و تلاش و خوب درس خواندن در این ایام، می توانید به این هدف برسید. گرچه همت و جدیت، از مهم ترین عناصر پیشرفت شما در این روزهای باقی مانده هستند، اما نکات و مسائل دیگری نیز وجود دارند که توجه و پرداختن به آن ها باعث می شود تا شما در همین روزهای باقی مانده به موفقیتی در خور تلاشتان دست یابید. ما هر ساله با داوطلبان زیادی مواجه می شویم که قبل از عید دروسشان را به خوبی مطالعه نکرده، اما با تلاش فراوان و رعایت همین نکات توانسته اند که به موفقیت برسند.

 

ب- تعادل در مطالعه دروس اختصاصی و عمومی

یکی از موضوعات بسیار مهم و کلیدی در هنگام مطالعه و درس خواندن، ایجاد تعادل در مطالعه است. ما معمولاً عادت های مختلفی داریم؛ مثلا معمولاً درس هایی را که دوست داریم، بیشتر و درس هایی را که به آن ها علاقه نداریم، کمتر می خوانیم. این عادت، عادت غلطی است که برخی از داوطلبان با آن دست به گریبانند. توجه داشته باشید که کنکور، مطالعه و امتحان علاقمندی ها نیست، بلکه امتحانی از همه دروس است، و افراد موفق کسانی هستند که علی رغم میلشان، تعادلی در خواندن همه دروس ایجاد می کنند، و تا آنجایی که برایشان مقدور است، همه دروس، حتی اگر امکان پذیر باشد، برخی از بخش های هر درس را مطالعه می کنند.

Old books on a wooden shelf. No labels, blank spine.

یکی از عوامل اصلی و کلیدی در دستیابی به موفقیت بویژه در هنگام مطالعه برای آزمون سراسری، ایجاد توازن و تعادل در مطالعه است، این تعادل، اول با برنامه ریزی شخصی و در قالب ساعات مطالعه ای که هر درس دانش آموز برای خودش محاسبه می کند، ایجاد می شود. سپس تعادل در مطالعه دروس عمومی و اختصاصی است. در شیوه های مطالعه و رویکردی که دانش آموزان برای افزایش بهره وری در مطالعه دارند، یکی از استراتژی های بسیار مهم، این است که داشن آموزان در نیم سال دوم، خصوصاً ایام عید و دوره بعد از آن، وقت بیشتری را برای مطالعه دروس متنی و همچنین دروس عمومی در نظر بگیرند.

خواندن دروس عمومی به جهت این که زود بازده تر هستند امکانی را فراهم می کند تا در کنکور بتوانید نتایج بهتری بگیرید و خود این موضوع، مهم ترین دلیل است برای این نکته که تأکید می کنیم در این دوره به دروس عمومی توجه بیشتری داشته باشید؛ البته درس های عمومی توجه بیشتری داتشه باشید، البته درس های عمومی از نظر ماهید و ساختار فرّار هستند و به همین دلیل لازم است که در زمان باقی مانده تا کنکور درس های عمومی را در مقایسه با قبل بیشتر بخوانید تا بتوانید با حضور ذهن بیشتری در آزمون سراسری حاضر شوید. هر چه به پایان سال تحصیلی و کنکور نزدیک تر می شویم سهم مطالعه درس های متنی که درس های عمومی نیز از جمله آن هاست، در مقایسه با سال گذشته، افزایش می یابد. دلیل این افزایش، امکان فراموشی بیشتر این درس ها در مقایسه با درس های محاسباتی است؛ ضمناً این درس ها زود بازده تر هستند و با آن ها می شود راحت تر و سریع تر وضعیت درسی را بهبود بخشید.

معمولاً داوطلبان در آغاز سال، هفتاد در صد زمانشان را عمومی تخصیص می دهند. بعد از عید، بخش بیشتر مطالعه را باز هم دروس اختصاصی تشکیل می دهد؛ با این تفاوت که در این دوره، شما می بایست در مقایسه با قبل از عید، زمان بیشتری را برای دروس عمومی در نظر بگیرید. هر چه به زمان برگزاری کنکور بیشتر نزدیک می شویم، با توجه به این که درس های حفظی و متنی باید بیشتر مطالعه شوند، طبیعی است که سهم زمان مطالعاتی آن ها بیشتر می شود؛ البته دانش آموزان همواره در تمام مدت تحصیل باید دروس اختصاصی را بیشتر از عمومی مطالعه کنند، مثلاً شصت درصد از زمان را به دروس اختصاصی و چهل درصد را به دروس عمومی اختصاص دهید؛ نه این که فقط درس های اختصاصی بخوانید و بعد بگویید: «درس های عمومی، آسان است، آخر سال، فقط عمومی می خوانم.» کسانی که این اشتباه را مرتکب می شوند، نمی توانند در آن روزهای آخر به نتیجه دلخواه برسند.

اگر شما از جمله داوطلبانی هستید که از ابتدای سال با برنامه ریزی خوب و مناسبی به مطالعه ادامه داده اید، الان هم می توانید با خیالی آسوده بخوبی بین دروس عمومی و اختصاصی تعادل ایجاد کنید، اما اگر جزو گروهی هستید که «کج دار مریز» مطالعه کرده یا اصلاً مطالعه نداشته اید، باید سعی کنید که بین دروس عمومی و اختصاصی دست به انتخاب بزنید، اینکه: کدام دروس اختصاصی و عمومی مهم ترند؟ شما کدام یک از دروس را بیشتر بلدید یا در کدام ها ضعف دارید؟ در میان فصول هر درس، کدام فصل ها بر حسب بودجه بندی سوالات کنکور مهم تر و توانایی شما در این فصل ها چقدر است و … 

وقتی به سوالاتی از این قبیل پاسخ دادید با توجه به وقتتان دست به انتخاب بزنید؛ مثلا به عنوان یک داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی که شیمی و زبان را تا حدودی مطالعه کرده است، از بین عمومی ها تمرکز بیشتر خود را روی ادبیات و عربی و در دروس اختصاصی روی زیست شانسی و فیزیک بگذارید و سپس وقت خود را به دو قسمت شصت و چهل درصد تقسیم کرده و این درس ها را مطالعه کنید؛ البته این یک مورد، یک مثال بود و همان گونه که قبلاً اشاره کردیم شما باید با توجه به اطلاعات و کاستی ها و وقت خود بخوبی برنامه ریزی کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در درس های عمومی و اختصاصی، نقاط قوت آن را مشخص کرده و آنها را حفظ کنید و نیز برای سایر درس هایتان هدف گذاری کنید تا بتدریج آنها را به نقاط قوت تبدیل نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.