اهمیت رعایت تعادل مطالعاتی در دوران باقی مانده تا کنکور سراسری(بخش اول)

همانطور که می دانید دوره بعد از تعطیلات عید نوروز، دوره بسیار سرنوشت ساز و مهمی برای داوطلبان آزمون سراسری بشمار می آید؛ به این دلیل که هر چه به کنکور نزدیک تر می شویم اهمیت زمانی که در اختیار داریم، بیشتر مشخص می شود. داوطلبان زیادی در سال های گذشته با یک برنامه ریزی اصولی موفق شدند تا از این ایام به خوبی استفاده کرده و نتایج بسیار قابل ملاحظه ای را کسب کنند. روی سخنمان با همه کسانی است که قصد دارند پیشرفت تراز و رتبه داشته باشند.

مطمئن باشید که با جدیت و تلاش و خوب درس خواندن در این ایام، می توانید به این هدف برسید. گرچه همت و جدیت، از مهم ترین عناصر پیشرفت شما در این روزهای باقی مانده هستند، اما نکات و مسائل دیگری نیز وجود دارند که توجه و پرداختن به آن ها باعث می شود تا شما در همین روزهای باقی مانده به موفقیتی در خور تلاشتان دست یابید. ما هر ساله با داوطلبان زیادی مواجه می شویم که قبل از عید دروسشان را به خوبی مطالعه نکرده، اما با تلاش فراوان و رعایت همین نکات توانسته اند که به موفقیت برسند.

creative-bookshelves-1-1

الف- توجه به برنامه ریزی و تعادل در آن

یکی از مهم ترین اقداماتی که شما به عنوان داوطلب کنکور باید همیشه به آن توجه داشته باشید، این است که ببینید آیا برنامه ریزی شما اصولی و درست است و با نیازها، اهداف و توانایی های شما مطابقت می کند یا نه. یک برنامه ریزی اصولی، می تواند تأثیر بسیار زیادی بر موفقیت شما داشته باشد و یک برنامه ریزی نادرست و نامناسب می تواند باعث کندی و ضعف شما در آمادگی برای کنکور شود. ما از همه شما دانش آموزان و داوطلبان گرامی کنکور خواهش می کنیم که به این مقوله توجه ویژه داشته باشید. تمام کسانی که در دو ماه در مدرسه یا در رتبه کنکور پیشرفت می کنند کسانی هستند که دچار چند برنامگی نیستند و از برنامه ای که چیده اند نیز خارج نمی شوند و دقیقاً بر اساس آن پیش می روند.

اگر شما جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که برنامه ریزی مناسبی دارید و بخوبی و بدون هیچ مشکلی با آن پیش می روید، برایتان آرزوی موفقیت می کنیم و از شما داوطلبان عزیزی هم که تاکنون برنامه ریزی درستی نداشته اید، خواهش می کنیم که از همین الان برای دو ماه و نیم باقی مانده برنامه ریزی کنید. برای این کار می توانید از مشاوران یا داوطلبان موفق کمک بگیرید، اما فراموش نکنید که محور اصلی این برنامه ریزی، خود شما هستید و این برنامه باید طبق روحیات، توانایی ها و نیازهای شما چیده شود. قبل از هر چیز توجه داشته باشید که چه درس هایی را تا الان نخوانده یا کم خوانده اید و در چه درس هایی ضعیف هستید.

به بودجه بندی سوالات کنکور در سالهای اخیر نیز توجه داشته باشید و سعی کنید تا در این وقت باقی مانده، درس های مهم تر و با اهمیت تر را در برنامه خود بگنجانید. در روزهای مختلف هم درس ها را به طور متعادل بخوانید. تمام اوقات یک روز را به درس خواندن یک درس اختصاص ندهید؛ مثلاً دانش آموز گروه آزمایشی علوم تجربی از صبح فقط شروع به مطالعه درس زیست شناسی می کند. این سبک درس خواندن را بقچه ای درس خواندن می نامند. توجه داشته باشید که باید درس های محاسباتی را بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت و درس های عمومی را در حدود یک ساعت مطالعه کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تعداد زیادی از سوالات کنکور از بخش دروس مربوط به نیم سال دوم سال تحصیلی طراحی می شوند. با توجه به این موضوع و از سوی دیگر با توجه به این که دانش آموزان عزیز از حدود بیست اردیبهشت وارد دوره امتحانات پایان سال می شوند، حتماً باید در برنامه ریزی به مطالب درسی نیم سال دوم بیشتر توجه کنید. همان گونه که اشاره کردیم، نبض این برنامه ریزی در دست شماست و این شما هستید که باید تعادل مناسبی را با توجه به وقت، نیاز، توانمندی ها و مهارت هایتان، بین درس های مختلف ایجاد کنید و این دقیقا همان شخصی سازی برنامه بحساب می آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.