اهمیت مرور در فرایند مطالعه

یکی از نکته های  کلیدی  موفقیت در کنکور سراسری که متاسفانه بسیاری از داوطلبان کنکور آن را بخوبی اجرا نمی کنند،مرور منظم و مستمر دروس می باشد.

مرور یعنی چه؟  مرور یعنی عبور کردن و توجه  به این معنی بسیار  راهگشاست. دلیل آن را  با یک مثال بهتر  متوجه  خواهید شد .  شما مسیر  خانه تا مدرسه  رابهتر  به خاطر  دارید  یا مثلاً مسیر  یک فروشگاه  را که سالی یکبار  به آن جا سر می زنید؟ مسلماً مسیر خانه  تا مدرسه را  و خیلی ها این توانایی را دارند  که  حتی این مسیر را چشم بسته بروند  چرا اینطور است؟  واضح است به خاطر مرور یا همان عبور در یک سال تحصیلی  چند با گذرتان  به کوچه ، پس کوچه های کتابهای  درسی تان می افتد؟

  شما هر یک از درس ها را یک  روز، دو روز، یک هفته، دو هفته بالاخره می خوانید  و مطالب آن ها را هر طور ی شده  یاد می گیرید  اما برای اینکه مطالب  در ذهن  ما  تازه بماند و فراموش نشود  بایستی  آن ها مرور کنیم . هر چه بیشتر مرور کنیم  در یادآوری  مطالب درسی  و آ شنایی با  جزئیات مطالب درسی و تسلط بر آن ها کمتر مشکل خواهیم داشت.  هیچ کس با یک بار خواندن  یک مطلب علمی به یکباره همه ی آن را فرا نمی گیرد. بنابراین این  انتظار  خیلی از  دانش آموزان که حتماً  با یک با ر خواندن  همه  چیز را بفهمند کاملاً غیر منطقی و نا صحیح است.

index

این طرز فکر باعث ناامیدی  و دلسردی می شود .  ثابت شده که با هوش ترین  افراد هم  برای  فهم یک  مطلب لازم است آن را چند بار  مطالعه کنند . اما متأسفانه  ما بدون توجه به این اصل انتظار داریم  بار اول مطلب را بفهمیم و اگر بعداً تکرار کنیم فقط برای حفظ کردن  است  نه فهمیدن . هر بار که مرور انجام می دهیم  به نکاتی  پی می بریم  که در مطالعات  قبلی ممکن است  به آن توجه  نکرده باشیم  بنا براین  مرور کردن به اندازه ی  خواندن  و مطالعه  دروس اهمیت  دارد.

 مرور فواید وکار بردهای زیادی دارد. از جمله :

1- نگهداری مطالب         2- فهم مطالب          3- تسلط و سرعت           4- یادآوری مطالب

1– نگهداری مطالب : به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آن ها ،  به طور قابل ملاحظه ای  میزان  حضور  ذهن و یاد آوری  را کاهش می دهد. خواندن   مطالب  دشوار  نیست اما نگهداری  آن ها به مدت  طولانی  تا پای کنکور  دشوار است. باید بدانیم چگونه مطالب  را در  ذهن  خود  نگه داریم  و فراموش نکنیم. مرور روشی است که به این نیاز پاسخ می دهد. مرور کردن  بهترین راه مقابله با فراموشی است .

 این مهم است که بدانیم چگونه ، چه موقع و تا چه اندازه مرور کنیم. مرور جزء ضروری  برنامه ریزی درسی  هر  داوطلب است  که در ماههای  نزدیک به کنکور ، اهمیت بیشتری  پیدا می کند.  در این اوقات  باید بخش مهمی از برنامه ی  هفتگی را  به آن اختصاص داد.       

2-  فهم مطالب  : مرور تنها برای حفظ کردن و نگهداری مطالب نیست ، بلکه  در فهمیدن  آن ها  نیز بسیار مؤ ثر است . برای  یادگیری خیلی از مطالب  باید آن ها را چند بار تکرار کنیم تا بفهمیم ، و به خاطر بسپاریم . اگر فکر می کنید که می توانید تنها با یک بار خواندن همه چیز را یاد بگیرید ، اشتباه می کنید . حتی باهوش ترین افراد هم برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارند.

3- تسلط و سرعت  : مرور یعنی تکرار ، اما  نه یک تکرار ساده و معمولی . تسلط به دروس تنها با  مرور و تمرین  به دست می آید.

4- یادآوری :  مرور ، آموخته های قبلی  را مرتب می کند ، اطلاعات حافظه را مانند فایل های کامپیوتر ی منظم  می کند و حضور  ذهن و دسترسی به آن  فایل ها را  آسان تر می سازد.             

در جلسه ی کنکور برای  پاسخگویی  به تست های هر درس وقت محدود داریم. آنجا جای فکر کردن وزیر و رو کردن حافظه  برای پیدا کردن مطلب  و فرمول نیست. فرصت داده شده به کنکور فقط برای عمل کردن ،  محاسبه کردن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.