اهمیت نیم‌سال دوم تحصیلی را بدانيد

1. جمع‌بندی نیم‌سال اول را داریم و نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسیم.

2. با بایدها و نباید‌‌های مطالعه و برنامه‌ریزی آشنا شده‌ایم.

3. زمان بیش‌تری را برای تکمیل یا جبران کارها در اختیار داریم (تعطیلات نوروز)

4.  برای کنکوری‌ها زمان نسبت به کنکور کم‌تر است؛ بنابراین فراموشی کم‌تر خواهد بود.

5. اکثر دانش‌پژوهان انگیزه‌ی بیش‌تری برای درس خواندن دارند و با جدیت بیشتری درس می خوانند.

hyard

6. البته احتمال از دست دادن زمان نیز ممکن است بیش‌تر شود به خصوص در مورد آن‌هایی که دچار خستگی شده‌‌اند.در نیم‌سال دوم، تمام دانش‌‌آموزان با بررسی موفقیت‌‌های خود در نیم‌سال اول و نقاط قوت پایدار و در کنار آن‌ها با بررسی نقاط ضعف خود، می‌توانند با یك استراتژی خوب به موفقیت‌‌های بهتري دست یابند.

 برای نیم‌سال دوم عقب‌افتادگی درسی را جبران کنید:

* از تل‌انبار شدن درس‌ها جلوگیری کنید.

از هر فرصتی از جمله تعطیلات برای جبران عقب‌افتادگی درسی خود استفاده کنید.

* اگر عقب‌افتادگی‌تان در یک درس زیاد است، از ابتدای کتاب شروع نکنید؛ در این حالت بهتر است اول درس‌های جدید مدرسه را بخوانید، سپس یک یا چند مبحث عقب‌افتاده را انتخاب کرده و در اوقات اضافی آن‌ها را جمع و جور کنید!

اگر‌ اشکالات شما در درس‌هایی مانند عربی یا فیزیک یا ریاضی و… ریشه‌ای است یا خودآموزی‌تان کند است یا علاقه‌ی زیادی به آن درس ندارید، بهتر است با کمک معلم، آن‌ها را برطرف سازید؛ در این صورت پیشرفت‌تان سریع‌تر می‌شود.

* به پیشرفت درسی خود اهمیت دهید و به خاطر آن برای خودتان جایزه‌ای در نظر بگیرید. بعد از این‌که چند هفته مطالعه داشتید، حتماً متوجه میانگین ساعت مطالعه‌ی خودتان در روز و هفته می‌شوید.

* سعی کنید این میانگین را افزایش دهید، نه به صورت آنی و غیر منتظره! نیم‌ساعت پیشرفت هم برای شروع کارتان خیلی خوب است. حتی برای این پیشرفت کوچک هم به خودتان پاداش دهید و برای پیشرفت‌‌های بیش‌تر پاداش‌‌های بهتری در نظر بگیرید.

* شاید موانع و مشکلات زیادی باعث شود که با برنامه‌ریزی‌تان هماهنگ نشوید، اما یا این موانع همیشگی نیستند که در این صورت می‌توانید در ساعت ذخیره‌ی روزانه یا هفتگی خود جبران کنید یا اگر موانع همیشگی یا مهمی هستند باید برنامه‌ی خود را با آن تطبیق دهید یا به دنبال راهِ چاره باشید! در هر شرایطی نسبت به برنامه‌ریزی خود متعهد و مسئول باشید.

انسان می‌تواند هم دایره باشد هم یک خط راست؛ تا ابد دور خودش بچرخد یا تا بی‌نهایت ادامه بدهد. مطمئن باشید اگر با برنامه ریزی دقیق و اصولی و ذهنیت مشخصی پیش بروید می‌توانید تا بی‌نهایت ادامه دهید.

اگر از سال دوم شروع کردید باید درس‌های این سال را در یک ماه بخوانید (البته نه تمام آن‌ها را؛ منظور این است که به تمام درس‌ها اعم از اختصاصی و عمومی توجه کنید.)

دقت کنید برای رسیدن به برنامه‌‌های بلندمدت باید به برنامه‌‌های کوتاه‌مدت خود توجه کنید. به عبارت دیگر، وقتی به برنامه‌‌های کوچک روزانه‌ی خود عمل نکنید، چه‌طور ممکن است به طور کامل به اهداف خود برسید؟

برای این کار، برنامه‌ی بلندمدت و زمان خود را به ماهانه، هفتگی و روزانه تقسیم کنید؛ یعنی مشخص کنید طی این ماه چه درس‌هایی و کدام قسمت‌ها باید مطالعه شود؛ بعد آن را در برنامه‌ی ‌‌هفتگی و روزانه‌ی خود قرار دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.