اهمیت و استراتژی های کلیدی برای مطالعه صحیح در دوران جمع بندی

هر چه به زمان برگزاری کنکور سراسری نزدیک تر می شویم، تفاوت در مطالعه در ماه های پایانی و به خصوص یکی دو ماه آخر بیشتر می شود. بیشتر داوطلبان آزمون سراسری در ماه های نزدیک به کنکور، دیگر به سراغ مطالعه مطالب جدید نمی روند و راه کارهای دیگری را برای آمادگی در کنکور در پیش می گیرند.

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین این راه کارها که نقش بسیار زیادی در قبولی شما دارد این است که تمام آنچه را که قبلاً مطالعه کرده اید، در این دوره به طور کامل جمع بندی کنید تا مطالب به صورت بهتر و تثبیت شده تری در ذهن شما جای بگیرد. با توجه به اهمیتی که دوره جمع بندی برای همه داوطلبان آزمون سراسری دارد، در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با نکاتی مفید و کاربردی برای دوره جمع بندی آشنا کنیم.

index

همانطور که همه ما بخوبی می دانیم وضع درسی هر یک از داوطلبان با داوطلبان دیگر کاملاً متفاوت است، و به همین دلیل، هر یک از شما باید با توجه به شرایط مطالعاتی، برنامه درسی و آمادگی خودتان تصمیم بگیرد که از چه زمانی و چگونه به جمع بندی مبادرت نماید؛ اما آنچه مهم است، این است که جمع بندی برای همه داوطلبان لازم است و هیچ یک از شما نمی توانید این بخش مهم را از برنامه کنکور خود حذف کنید.

یکی از علل اهمیت فوق العاده بالای جمع بندی، این است که اگر هر مطلبی را که قبلاً مطالعه کرده اید، در زمان نزدیک به کنکور بخوانید احتمال فراموشی آن کمتر است و بیشتر در ذهن می ماند و بازدهی بیشتری دارد. دوم این که هرگاه مغز در محدودیت زمانی برای یادگیری قرار بگیرد، بازدهی آن افزایش می یابد؛ به عبارت دیگر، مغز تمایل دارد که کارها را هر چه سریع تر انجام دهد؛ پس اختصاص زمانی خاص به جمع بندی باعث خواهد شد تا مغز شما، مطالبی را که قبلاً آموخته و برایش آشناست، در یک مدت زمان کوتاه تر بیشتر یاد بگیرد و بازدهی بیشتری در ارائه مطالب داشته باشد.

به عنوان یک داوطلب کنکور، در هر شرایطی که هستید باید به دوران جمع بندی توجهی خاص نشان دهید؛ زیرا جمع بندی باعث تثبیت مطالب در ذهن شما می شود و نیز سبب می شود تا شما از تلاش خود بهتر و بیشتر نتیجه بگیرید.

 داوطلبان در این روزها به گروه های مختلفی تقسیم می شوند: عده ای که به اندازه کافی مطالعه کرده اند و الان وقت آن است که به خوبی و با یک برنامه ریزی دقیق شروع به جمع بندی نمایند. داوطلبانی که مطالعه خود را دیرتر شروع کرده اند و با توجه به شرایطشان ترجیح می دهند که یک ماه آینده و حتی کمی بیشتر را نیز به مطالعه مشغول شوند، و بالاخره گروهی که تا الان مطالعه نداشته اند و در نظر دارند تا طبق مطالعات و دانستنی های قبلی شان در آزمون شرکت کنند. به دلیل این که دسته اول از یک روند و برنامه ریزی درست و دقیق پیروی کرده و درست پیش رفته اند، باید مثل گذشته دوران جمع بندی را هم به خوبی به پایان ببرند.

شما داوطلبان این گروه باید به این مساله بسیار مهم دقت داشته باشید که در این بازه زمانی دیگر سراغ مطالب جدید نروید؛ زیرا حجم مطالعاتی شما به اندازه کافی زیاد است و در این زمان فقط می توانید مطالب گذشته را مرور و جمع بندی نمایید. گروه دوم می توانند، بسته به حجم مطالعاتی و اطلاعات قبلی خود، تا پایان اردیبهشت و حتی یک هفته بعد از آن را هم به مطالعه مطالب جدید اختصاص دهند؛ اما پس از این، زمان را حتما به جمع بندی و مطالعه مجدد و تست زنی مطالبی بپردازید که تاکنون مطالعه کرده اید.

داوطلبان عزیز این گروه اصلاً نگران نباشند؛ زیرا در این وقت باقی مانده هم به خوبی می توانند خود را به سطح خوب و قابل قبولی برسانند؛ اما گروه سوم باید توجه کنند که در این زمان باقی مانده هم مطالعه چند مبحث مهم و اصلی، مرور، تست زنی از این مباحث و رفع اشکال از آن ها می توانند به وضعیت خوبی دست یابند؛ پس کمی همت را چاشنی مطالعه خود کنید تا بتوانید موفق شوید و بدون دغدغه کنکور را پشت سر بگذارید.

یکی از موضوعاتی که داوطلبان گروه دوم و سوم باید به آن توجه داشته باشند این است که به دلیل وقت کمی که دارند و باید به صورت گزینشی مطالعه کنند؛ با توجه به بودجه بندی مباحث در کنکورهای سراسری سالهای گذشته، مطالبی که مهم تر هستند و هر سال از آن ها تست می آید ارزش بیشتری برای مطالعه در مقایسه با مباحث دیگری که غالباً از آن ها سۆال نمی آید، دارد؛ از این رو، هنگام مطالعه در ماه های آخر، اولویت با فصل هایی است که ارزش سۆال خیزی آن ها و همچنین سرعت پیشرفت شما در مطالعه آن ها نیز بیشتر است.

 

۴ comments on “اهمیت و استراتژی های کلیدی برای مطالعه صحیح در دوران جمع بندی

 1. یوسف می‌گه:

  سلام استاد من دانش اموز رشته ریاضی ام توی این دوران جمع بندی اگر جزوه های مهندس مسعودی رو توی مباحث ریاضی مرور کنم و تست های مطرح شده توی جزوات اموزشی وجمع بندی پایه تاکنکور ایشون رو بزنم کفایت می کنه یا باید بانک تست جداگانه رو برای تست زدن جمع بندی انتخاب کنم؟

 2. رضا می‌گه:

  سلام کنکور های چه سالی وچه جوری باید از خودمون آزمون بگیریم؟

  • adahmadmin می‌گه:

    از کنکورهای سال 89 به بعد

   به هفته‌های پایانی نزدیک می‌شویم و الان بهترین فرصت برای جمع‌بندی اندوخته‌های یک ساله است. این روزها، زمانی است که هر آن‌چه را در طول این یک سال و تابستان‌های گذشته خوانده‌اید مرور کنید و خود را برای کنکور محک بزنید.

   الان بهترین زمان برای استفاده از روش سه روز یک‌بار است که توصیه می‌شود دانش‌آموزان کنکوری در این ایام از آن استفاده کنند.

   در این روش دانش‌آموز روز خود را به دو قسمت تقسیم می‌کند:

   دانش‌آموز در نیم‌روز اول باید از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر فضایی آرام و متناسب مانند فضای کنکور برای خود فراهم کند و از کتاب‌های زرد آزمون‌های کنکور سراسری را از خود امتحان بگیرد و در پایان  از خود یک کنکور کامل بگیرد و کمی آمادگی پیدا ‌کند.

   دانش‌آموز باید نیم‌روز دوم خود را به گونه‌ای تقسیم کند که بتواند یک درس عمومی و یک درس اختصاصی را بخواند.

   در این روش دانش‌آموز در روز اول از خود کنکور می‌گیرد. در دو روز باقی‌مانده باید به مرور مباحثی بپردازد که از خود آزمون گرفته‌ و در آن‌ها احساس ضعف داشته و آن‌ها را بخواند.

   الان دیگر زمان مطالعه نیست. بهتر است دانش‌آموزان به سراغ نکته‌ها و مطالب یادداشت‌شده از قسمت‌های مهم کتاب برود و به مطالعه‌ی آن‌ها در طول نیم‌روز دوم بپردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.