اهمیت و راهکارهای کلیدی برای مطالعه صحیح در دوران جمع بندی

هر چه به زمان برگزاری کنکور سراسری نزدیک تر می شویم، تفاوت در مطالعه در ماه های پایانی و به خصوص ماه آخر بیشتر می شود. بیشتر داوطلبان در ماه های نزدیک به کنکور، دیگر به سراغ مطالعه مطالب جدید نمی روند و راه کارهای دیگری را برای آمادگی در کنکور در پیش می گیرند.

یکی از مهم ترین این راه کارها که نقش زیادی در قبولی شما دارد این است که تمام آنچه را که قبلاً مطالعه کرده اید، در این دوره به طور کامل جمع بندی کنید تا مطالب به صورت بهتر و تثبیت شده تری در ذهن شما جای بگیرد. با توجه به اهمیتی که دوره جمع بندی برای همه داوطلبان آزمون سراسری دارد، در این سلسله از مقالات سعی می کنیم تا شما را با روش های صحیح و اصولی دوره جمع بندی آشنا کنیم.

caf8b317-70a5-4812-b9ec-6992ea32271d

 

همانطور که همه ما بخوبی می دانیم وضع درسی هر یک از داوطلبان با داوطلبان دیگر کاملاً متفاوت است، و به همین دلیل، هر یک از شما باید با توجه به شرایط مطالعاتی، برنامه درسی و آمادگی خودتان تصمیم بگیرد که از چه زمانی و چگونه به جمع بندی مبادرت نماید؛ اما آنچه مهم است، این است که جمع بندی برای همه داوطلبان لازم است و هیچ یک از شما نمی توانید این بخش مهم را از برنامه کنکور خود حذف کنید.

یکی از علل اهمیت جمع بندی، این است که اگر هر مطلبی را که قبلاً مطالعه کرده اید، در زمان نزدیک به کنکور بخوانید احتمال فراموشی آن کمتر است و بیشتر در ذهن می ماند و بازدهی بیشتری دارد. دوم این که هرگاه مغز در محدودیت زمانی برای یادگیری قرار بگیرد، بازدهی آن افزایش می یابد؛ به عبارت دیگر، مغز تمایل دارد که کارها را هر چه سریع تر انجام دهد؛ پس اختصاص زمانی خاص به جمع بندی باعث خواهد شد تا مغز شما، مطالبی را که قبلاً آموخته و برایش آشناست، در یک مدت زمان کوتاه تر بیشتر یاد بگیرد و بازدهی بیشتری در ارائه مطالب داشته باشد.

به عنوان یک داوطلب کنکور، در هر شرایطی که هستید باید به دوران جمع بندی توجهی خاص نشان دهید؛ زیرا جمع بندی باعث تثبیت مطالب در ذهن شما می شود و نیز سبب می شود تا شما از تلاش خود بهتر و بیشتر نتیجه بگیرید.

 داوطلبان در این روزها به گروه های مختلفی تقسیم می شوند: عده ای که به اندازه کافی مطالعه کرده اند و الان وقت آن است که به خوبی و با یک برنامه ریزی دقیق شروع به جمع بندی نمایند. داوطلبانی که مطالعه خود را دیرتر شروع کرده اند و با توجه به شرایطشان ترجیح می دهند که یک ماه آینده و حتی کمی بیشتر را نیز به مطالعه مشغول شوند، و بالاخره گروهی که تا الان مطالعه نداشته اند و در نظر دارند تا طبق مطالعات و دانستنی های قبلی شان در آزمون شرکت کنند. به دلیل این که دسته اول از یک روند و برنامه ریزی درست و دقیق پیروی کرده و درست پیش رفته اند، باید مثل گذشته دوران جمع بندی را هم به خوبی به پایان ببرند.

شما داوطلبان این گروه باید دقت کنید که دیگر سراغ مطالب جدید نروید؛ زیرا حجم مطالعاتی شما به اندازه کافی زیاد است و در این زمان فقط می توانید مطالب گذشته را مرور و جمع بندی نمایید. گروه دوم می توانند، بسته به حجم مطالعاتی و اطلاعات قبلی خود، تا پایان اردیبهشت و حتی یک هفته بعد از آن را هم به مطالعه مطالب جدید اختصاص دهند؛ اما پس از این، زمان را حتما به جمع بندی و مطالعه مجدد و تست زنی مطالبی بپردازید که تاکنون مطالعه کرده اید.

داوطلبان عزیز این گروه اصلاً نگران نباشند؛ زیرا در این وقت باقی مانده هم به خوبی می توانند خود را به سطح خوب و قابل قبولی برسانند؛ اما گروه سوم باید توجه کنند که در این زمان باقی مانده هم مطالعه چند مبحث مهم و اصلی، مرور، تست زنی از این مباحث و رفع اشکال از آن ها می توانند به وضعیت خوبی دست یابند؛ پس کمی همت را چاشنی مطالعه خود کنید تا بتوانید موفق شوید و بدون دغدغه کنکور را پشت سر بگذارید.

یکی از موضوعاتی که داوطلبان گروه دوم و سوم باید به آن توجه داشته باشند این است که به دلیل وقت کمی که دارند و باید به صورت گزینشی مطالعه کنند؛ با توجه به بودجه بندی مباحث در کنکورهای سراسری سالهای گذشته، مطالبی که مهم تر هستند و هر سال از آن ها تست می آید ارزش بیشتری برای مطالعه در مقایسه با مباحث دیگری که غالباً از آن ها سۆال نمی آید، دارد؛ از این رو، هنگام مطالعه در ماه های آخر، اولویت با فصل هایی است که ارزش سۆال خیزی آن ها و همچنین سرعت پیشرفت شما در مطالعه آن ها نیز بیشتر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.