اهمیت و روش مطالعه درس ریاضی برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی

درس ریاضی برخلاف تصور اکثر دانش آموزان رشته علوم تجربی از اهمیت بسیار زیادی در کنکور سراسری برخوردار است. معمولا دانش آموزان رشته علوم تجربی اعتقاد دارند که درس ریاضیات با ضریب 6 کنار دروسی مانند زیست شناسی که ضریب 12 و شیمی که ضریب 9 دارد، از اهمیت کمی برخوردار است. سخت بودن این درس برای داشتن آموزان رشته تجربی این مساله را تشدید می کند، اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید از آنجایی که بیشتر داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در این درس مشکل دارند، درست مانند درس عربی در دروس عمومی، این درس دارای انحراف معیار بسیار بالایی است و کسب درصدی متوسط در این درس، باعث افزایش چشمگیر رتبه و ترازتان در کنکور خواهد شد.

باید دقت داشته باشید از لحاظ محاسباتی که برای تعیین نمره تراز صورت می گیرد. ارزش یک تست زیست شناسی به خاطر درصد آن به اندازه ارزش دو تست ریاضی (به دلیل انحراف معیار بالای این درس) نیست؛ پس سعی کنید که این تصور غلط را از ذهن خودتان دور کنید، و اگر می خواهید که در رشته پزشکی قبول شوید یا اگر تصمی مدارید که رتبه بسیار خوبی را کسب کنید، باید در درس ریاضی نیز نمره بالایی کسب کنید. کسب یک درصد خوب مثلا 50 درصد با کسب ی کدرصد خیلی خوب مثلا بالای 80 درصد معجزه می کند و به شما در کسب رتبه های زیر هزار و یا در مورد دوم برای کسب رتبه های دو رقمی کمک فراوانی می کند.

images

در هنگام مطالعه این درس دقت داشته باشید که حل تمرین ها و مسائل، بسیار مفید و ضروری است. برخی از دانش اموزان رشته علوم تجربی این درس را مانند زیست شناسی مطالعه می کنند؛ این کار بسیار اشتباه است و عملا هیچ نتیجه ای هم در پی نخواهد داشت. در درس ریاضی پس از مطالعه دقیق درس از مسائل حل شده شروع کنید و با حل مجدد آنها، بدون رجوع به کتاب، کار را ادامه دهید و سپس مسائل کتاب با جزوه درسی تان را با دقت حل کنید و پس از آنکه به درس و مسائل مربوط به آن درس احاطه پیدا کردید و به سراغ تست ها بروید.

مرور منظم و مستمر این درس را نیز در برنامه درسی خودتان بگنجانید و مطابق برنامه مرورها به درس های قبلی بازگشته و آنها را مرور کنید تا دچار فراموشی نشوید. برخی از دانش آموزان در حل مسائل و تست ها کار را تا نیمه ادامه می دهند و سپس با تصور اینکه یک تست را فرا گرفته اند، حل مسأله یا تست را رها کرده و به سراغ تست بعدی می روند. اگر می خواهید که در کنکور دچار مشکل نشوید این کار را نکنید و هر مسأله را تا رسیدن به جواب نهایی دنبال کنید. این کار علاوه بر افزایش سرعت و دقت عمل شما در کنکور، باعث افزایش توانایی حل مسأله نیز می گردد.

در هنگام پاسخگویی به سوالات گروه آزمایشی علوم تجربی، اکثر دانش آموزان از درس زیست شناسی شروع می کنند و پس از پاسخگویی به شیمی و فیزیک و در آخر کار، هنگامی که ذهن آنها خسته شده است، به سراغ سخت ترین تست ها در این درس می روند. در این درس معمولا حدود 8 تا 10 تست بسیار ساده طرح می شود. پیشنهاد می شود که اگر این درس را خوب مطالعه کرده اید.

در ابتدا به سراغ این 8 تا 10 تست، درصدی بین 25 تا 33/5 درصد را برای شما به همراه دارد که یک درصد پایه ای و مناسب  برای شما با توجه به زمان حل آنهاست؛ سپس به سراغ تست های زیست شناسی، شیمی و فیزیک بروید و آنها را با دقت حل کنید و در پایان اگر فرصت اضافی داشتید، به سراغ بقیه تست های ریاضی بروید؛ البته شما باید نحوه پاسخگویی به دروس مختلف را قبل از کنکور امتحان کرده و بهترین شیوه پاسخگویی متناسب با ویژگی های تحصیلی و فردی خودتان را انتخاب کنید. در صورتی که در این درس دانش آموز ضعیفی هستند. این درس را رها نکنید؛ بلکه مباحث  را که راحت تر یاد می گیرد با مباحثی را که سوال خیز هستند، انتخاب کنید و در آنها به یادگیری در حد تسلط برسید و در آزمون سراسری سعی کنید که به سراغ آنها رفته و حداقل به تست های ساده پاسخ دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.