اهمیت و روش مطالعه زمین شناسی برای کنکور

اما درس زمین‌شناسی، دوستان عزیزم، اگه کنکور رو به یه مسابقه‌ی فوتبال تشبیه کنم درس زمین‌شناسی دقیقاً توپیه که تو کرنر یعنی گوشه زمینه اما یادتون باشه خیلی از گل‌ها از همین ناحیه تو گل رفته. در این چندین سال تدریس در کنکور زمین‌شناسی کلی دکتر داروساز و کلی متخصص رشته‌های مختلف رو میتونم نام ببرم که گلشون رو از ناحیه کورنر زدن.

به‌هرحال درس زمین‌شناسی بزرگ‌ترین نقطعه ضعف رقیبتون محسوب میشه و آدم زرنگ همیشه از نقطه‌ضعف رقیبش استفاده می‌کنه. می‌دونید چرا بچه‌های رشته تجربی زمین رو یا صفر می‌زنن یا منفی یا خیلی کم؟

اولاً چند سال زمین فقط برای داروسازی ضریب داشت و اگه منفی هم زده می‌شد تأثیری در رتبه و قبولی سایر رشته‌ها نداشت. بدعت منفی‌زدن و نزدن زمین‌شناسی سر جلسه آزمون سراسری از همون سال‌ها مونده.اما الان زمین‌شناسی هم در رتبه‌ی کل‌تون تأثیر داره هم در رتبه‌ی زیرگروه‌هاتون؛ مثلاً در زیر گروه ۳ ضریب این درس ۴ می‌شه. ثانیاً مطالب کتاب سوم کلی اسم سنگ و کانی داره که با دشواری و گریه برای امتحان نهائی آماده شدید و کتاب پیش هم جوریه که اگه متن رو خوب نفهمید هزار بارم که کتابو بخونید هیچی نمی‌فهمید. ثالثاً بسیاری از مدارس به این درس هیچ اهمیتی نمی‌دن. حالا بگذریم که چه جوری بچه‌هاشون تو پیش نمره می‌گیرن که کلی جای بحث داره …

C262-1C291-1

حالا راه حل چیه؟؟؟

۱-     از همین الان به مشاور‌ها بگین حداقل هفته‌ای ۲ ساعت که زمان زیادی هم نیست، تو برنامه‌هاشون براتون برنامه زمین درنظربگیرن.

۲-     همراه با آزمون‌هایی که ثبت نام کردید آهسته و پیوسته مطالعه داشته‌باشید.

۳-     مباحثی که هر سال بدون استثنا از اون سؤال طرح می‌شه رو در اولویت قرار بدین، این مباحث عبارتند از: سری واکنش بوون (فصل ۶ سال سوم)- جدول مقیاس زیستی (فصل ۸ پیش)- نقشه زمین‌شناسی (فصل ۱۱ پیش)- تقسیم‌بندی سنگ‌های رسوبی (فصل ۷ سال سوم)- اما از برخی مباحث هر سال سؤالات آسان و حفظی طرح می‌شه این فصل‌ها عبارتند از: چرخه‌ی آب سال سوم (۳ تست)- فصل ۴ و ۵ و ۹ و ۱۰ و ۱۲ کتاب پیش (هرکدام یک تست) بنابراین بیش از نیمی از سؤالات به‌راحتی قابل‌پاسخ‌گویی است. این درحالی است که درصد بالای ۵۰ در کل کشور فکر نکنم ۵۰ نفر هم باشند.

4-    برای حفظ‌کردن اسم کانی‌ها و سنگ‌ها برای خودتون علامت بذارین. مثلاً: کانی الیوین- الیو یعنی زیتون- پس شیشه‌ی زیتون رو تو ذهن تون مجسم کنید. جلای کانی، شیشه‌ای است و رنگ کانی سبز است پس حاوی عنصر تیره است پس در آن نباید دنبال آلومینیوم روشن باشید. الیوین حاوی آهن و منیزیم تیره است حالا اگه توی این شیشه کلسیم اضافه کنید یه کانی میشه که مثل کلسیم «ک» و «س» تو اسمش داره یعنی پیروکسن. از همین مطالب، کلی تست میتونه طرح شه …

در آخر برای شما دوستان کنکوری عزیز از تهِ تهِ قلبم آرزوی یافتن هدف و جوشش انگیزه در دل‌های مهربان‌تان را دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.