اهمیت و چگونگی برنامه ریزی دقیق و اصولی برای کنکور ۹۷

مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه درسی دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری می‌شود، این است که آنان برنامه‌های درسی خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می‌کنند یا بهتر بگویم واحد زمانی برنامه ریزی را ساعت به ساعت یا روز به روز در نظر می‌گیرند.

این گونه برنامه‌ها اشتباهاتی دارند چرا که در زندگی روزانه ما استثناهای زیادی وجود دارد وآنها باعث می‌شوند که ما نتوانیم هرروز دریک ساعت مشخصی همان کار را انجام دهیم.زمانیکه برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود برای همیشه روی کاغذ باقی می‌ماند.

به نظر اکثر مشاوران اموزشی،بهترین برنامه، یک برنامه هفتگی است، برنامه یک هفته‌ای مناسب ترین و بهترین برنامه است در این برنامه می‌توانیم ضعف‌ها و قوتهای روزهای بعد را جبران کنیم. از محاسنات برنامه هفتگی این است که هنگامی که ساعات مطالعه دروسی مختلف را درطول هفته جمع آوری می‌کنید. تازه متوجه می‌شوید که آیا درسی را بیش از اندازه لازم مطالعه کرده‌اید یا نه؟ در مقابل زمانیکه کار خود را روزانه بررسی می‌کنید متوجه یک جانبه گری‌ها و اشکالات کلی کارتان نمی‌شوید. اما وقتی عملکرد خود را در طول هفته بررسی می‌کنید تا حدود زیادی تعادل و عدم تعادل کارها یتان مشخص می‌شود.

شما در برنامه ریزی می‌توانید هر درسی را به طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درس، مطالعه نمایید و با توجه به نقاط قوت و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید.روزگار دریایی است که کشتی زندگی مابرروی آن به طرف ساحل مقصود می‌رود. این دریا همیشه جزومد است اگر امروز آرام باشد فردا طوفانی است. وقتی آرام است از فرصت استفاده کنیم و از آن به بهترین شکل بهره ببریم.

images

در برنامه ریزی اصلی ترین نقش به عهده چه کسی است؟

داوطلب گرامی کنکور،این اصل مهم و کلیدی را خوب بخاطر داشته باش که هیچ کس نمی‌تواند به خوبی و با دقت مثل خودتان شما را بشناسد و برای شما برنامه ریزی کند.معمولاً داوطلبانی که به ما مراجعه می‌کنند. انتظار دارند طوری برنامه آموزش آنها را تنظیم کنیم که حتماً موفق شوند. توجه دانش‌آموزان را در برنامه ریزی به نکات زیر جلب می‌کنیم:

اولاً هیچ کس به اندازه خود شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نیست.

ثانیاً هیچ کس به اندازه شما از جزئیات کارتان آگاه نیست و ویژگیهای شما را کسی مثل خودتان نمی‌شناسد،پس این خود شما‌ هستید که می‌توانید به خوبی و با دقت برای خودتان برنامه ریزی کنید.

با توجه به موارد بالا که ذکر کردیم گاهی مشاهده شد که خیلی از مشاورین ما برای تمام افراد از قبل یک نسخه برنامه آماده شده در دست دارند که شبیه به هم می‌باشند و به هر نفر یک برگه از این نسخه‌ها می‌دهند اما این کار اصلا صحیح نیست. چرا که گفتم افراد از جهات بسیار زیادی با هم تفاوت دارند که در بالا به آن اشاره کردیم.

توصیه می‌کنیم به دانش‌آموزان عزیز که حتماً این دو مورد را در نظر داشته باشید:

۱- در برنامه ریزی خود شما‌یید که از جزئیات کارتان آگاهی دارید ونگران سرنوشت خود هستید. پس فریب برنامه ریزی های بی پایه و اساس ۹۰ روزه، ۱۲۰ روزه، ۲۰۰ روزه و ….. را که فقط ابزاری برای فریب شماست رو نخورید.

۲- در کنکور رقیب اصلی شما، خود شمااید نه دیگران، شما در طول سال باید با خودتان رقابت کنید یعنی هر روزتان از روز قبل و هفته قبل بهتر باشد باز تأکید می‌کنیم! سالمترین، صحیح ترین ومؤثرترین نوع رقابت، رقابت انسان با خودش است شما باید دائماً تلاش کنید قابلیتها وتوانایی‌های خود را بالا ببرید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.