اهمیت پیش‌خوانی در فرایند یادگیری

حتما شما هم بارها و بارها این ضرب المثل معروف را شنیده اید که از قدیم گفته‌اند «خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج» یعنی اگر از همان اول خوب شروع کنید تا آخرش خوب پیش می‌روید.

اگر قبل از این‌که موضوعی را یاد بگیرید از قبل دیدگاهی از آن داشته باشید می‌تواند خیلی به شما کمک کند. پیش‌خوانی سبب می‌شود که با نگاهی اجمالی بر مباحث جدید، اطلاعات جزئی از آن مطلب به دست آورید و تا حدودی برای یادگیری آن آمادگی کسب کنید.

images

برای مثال اگر قرار است معلم در مدرسه مبحث انرژی را درس بدهد کافی است فقط در خانه یک بار آن را به صورت روزنامه‌وار بخوانید یا برای این‌که اطلاعات‌تان بیش‌تر شود می‌توانید جست‌وجویی راجع به آن مبحث در اینترنت انجام دهید. با این کار کلی اطلاعات عمومی پیدا می‌کنید که می‌توانید همیشه از آن استفاده کنید.

می‌توانید سر کلاس درس قبل از این‌که معلم درس بدهد حاضر و آماده برای توضیح آن مبحث باشید و با اعتمادبه‌نفس جواب بدهید. دیگر این‌که می‌توانید خیلی سریع همه‌ی مباحث را یاد بگیرید. نه‌تنها خیلی خوب مباحث در ذهنتان می‌ماند بلکه با یک دور مرور کردن در ذهنتان تثبیت می‌شود.

پیش‌خوانی به ذهنتان وسعت می‌دهد و اجازه می‌دهد که فکر کنید. احساس دانشمند بودن می‌کنید و به شما انگیزه می‌دهد و کمک می‌کند که بیش‌تر و بیش‌تر به مطالعه علاقه‌مند شوید. از دیگر فواید پیش‌خوانی کردن این است که ذهنتان فعال می‌ماند و در هر لحظه آمادگی این را دارد که مطالب جدید را دریافت و آنالیز کند.

کافی است یک بار لذت یادگیری بعد از پیش‌خوانی را تجربه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.