اوقات فراغت، ارزشمند است(قسمت اول)

همه ما، غیر از زمانی که صرف فعالیت روزانه می‌کنیم، اوقاتی داریم که اصطلاحاً به آن ‍«اوقات فراغت» یا «زمان بیکاری» می‌گویند.
 
البته منظور از اوقات فراغت، بیکاری، سرگردانی و بی‌برنامگی نیست؛ بلکه این اوقات به زمانی اطلاق می‌شود که ما می‌توانیم با فراغِ بال از مشغله روزانه، به پی‌گیری برنامه‌ها یا تجدید قوای فکری و جسمی‌مان بپردازیم؛ لذا، هیچ‌گاه نباید اوقات فراغت را با بیهوده طی کردن زمان برابر دانست یا اوقاتی را که صرف کار می‌شود، از اوقات فراغت مهم‌تر تصور کرد؛ بلکه هر کدام از این موارد، در جای خود لازم و ارزشمندند. با توجه به این مساله، در تمام کشورهای جهان، تعطیلات آخر هفته را برای پرداختن به مسایل دیگر زندگی، مانند استراحت، تفریح و … تعیین کرده‌اند تا رشد و توسعه جامعه به نحو واقعی باشد.
 
به هر حال، هر فردی، با در نظر گرفتن اعتقادات مذهبی، موقعیت شغلی، سطح تحصیلات، شرایط سنی و … در مورد نحوه گذراندن اوقات فراغت خود تصمیم می‌گیرد. در این میان، جوانان، به دلیل موقعیت خاص اجتماعی و ویژگی‌های فردی خویش، بیش از دیگر افراد جامعه باید در مورد اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنند.
 
قبل از پرداختن به نحوه گذراندن اوقات فراغت، بهتر است به اهمیت و ضرورت آن بپردازیم:
 
۷_tips_de_productividad_para_sacar_el_maximo_partido_al_tiempo_libre-01

۱ ـ در اوقات فراغت، جوانان می‌توانند تجارب و یافته‌های علمی پژوهشگران، آثار هنرمندان، صنعتگران و … را مورد بررسی و کنکاش قرار دهند.
۲ ـ اوقات فراغت، شرایطی را به وجود می‌آورد تا جوانان بتوانند آرمان‌ها و اهداف خود را ارزیابی کنند و آنها را با توانایی و علایق شخصی خود بسنجند.
۳ ـ اوقات فراغت، این فرصت را به جوانان می‌دهد که با رویدادهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دنیای پیرامون خود بیشتر آشنا شوند.
۴ـ جوانان، به دلیل توانایی زیاد در امر یادگیری، می‌توانند در اوقات فراغت، متناسب با استعدادهای خویش در برنامه‌های آموزشی مختلفی شرکت کنند و سطح دانش و معلومات خود را افزایش دهند.
۵ ـ ارزش‌های والای انسانی با ارایه الگوهای مثبت رفتاری فرارویِ جوانان قرار می‌گیرد و این الگوها طی اجرای برنامه‌های مختلف تفریحی، آموزشی، فرهنگی و … در هنگام اوقات فراغت، به جوانان معرفی می‌شوند.
۶ ـ یکی دیگر از جنبه‌های اوقات فراغت، حفظ فرهنگ و تمدن کهن و انتقال آن به نسل جوان است که در راستای فعالیت‌های فرهنگی، همچون برگزاری اردوهای دانش‌آموزی و … تحقق می‌یابد.
 
موارد یاد شده، از جمله مهم‌ترین اهدافی هستند که ضرورت توجه به مساله اوقات فراغت را روشن می‌سازند.
جوانان، به هنگام برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در مورد نحوه گذراندن اوقات فراغت، باید موارد فوق را در نظر بگیرند. همچنین آنها  باید علاوه بر توجه به جنبه‌های تفریحی در اوقات فراغت، به ابعاد علمی، فرهنگی و تربیتی آ‌ن نیز اهمیت دهند؛ به طوری که بتوانند سطح معلومات خود را بالا ببرند، استعدادهای درونی خود را کشف کنند، و نقاط ضعف خویش را شناسایی و برطرف نمایند؛ به عبارت دیگر، بر خلاف شیوه گذراندن اوقات فراغت در کشورهای  غربی، که صرفاً به تفریح کردن و سرگرمی محض توجه دارند، به اندیشیدن، خلاقیت و ابتکار بپردازند.
 
حتماً می‌پرسید: «چگونه می‌توان به اهداف فوق دست یافت؟»، با ما در قسمت بعدی این مقاله همراه باشید تا به پاسخ این سوال دست پیدا کنید….
 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.