اولين بيست و پنج خانه کنکور(بخش سوم)

در بخش سوم از این سلسله از مقالات به بیان روش مطالعه مبحث تاریخ ادبیات که معمولا دربردارنده 3 تست در کنکور سراسری است می پردازیم.
 
ب) تاريخ ادبيات
اين قسمت از کتاب ادبيّات که به زندگي شاعران و نويسندگان اشاره مي‌کند و در آنها موضوعاتي، مانند سال تولد و فوت، محل تولد، نام آثار آنان و محتواي آنها و به طور کلي هرگونه اطلاعاتي درباره آنها را مطرح مي‌کند، به خاطر تعداد زياد نويسندگان و شاعران که در کتاب ادبيّات مطرح شده است، امکان فراموشي آنها نيز بيشتر است؛
 
پس اين قسمت از درس ادبيات به صورت اساسي، نياز به حفظ کردن دارد. برخي از داوطلبان با حفظ کردن اين مطالب مشکل دارند و زود مطالب اين بخش را فراموش مي‌کنند؛ اما بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که براي کسب يک درصد قابل قبول در درسي که بيشتر داوطلبان در آن، نمره خوبي را کسب مي‌کنند، انجام اين کار، بسيار مهم است؛ با اين همه، کارهايي وجود دارد که انجام آنها فراموشي را کاهش مي‌دهد و در زير به آنها اشاره مي‌کنيم:
 
A0707857
 

حتماً مطالب مورد نياز تاريخ ادبيات را دسته‌بندي کنيد. اين کار مي‌تواند به صورت قرن‌هاي مختلف يا موضوعي يا هر طور که خودتان مي‌خواهيد، باشد. اين عمل باعث مي‌شود که مطالب را ديرتر فراموش کنيد. حتماً تاريخ ادبيات را در خلاصه‌ خود به صورت دسته‌بندي شده بنويسيد؛ يعني علاوه بر اينکه در مورد يک شخص، قرن، نام کتاب و … توضيحات را از هم جدا مي‌کنيد، افراد مختلف را نيز طبقه‌بندي کنيد؛ مثلاً شاعران معاصر و شاعران قرن سه و ….
 
2- سعي کنيد که خلاصه‌ خود را به صورت جذاب و با رنگ‌هاي مختلفي بنويسيد تا تصوير بهتري در ذهنتان شکل بگيرد. از آنجايي که مطالب حفظي براي ماندگاري بهتر و بيشتر نياز به مرور مطالب دارد، بسته به برنامه درسي و نياز خودتان، حتماً زماني را براي مرور، هر چند مرورهاي سريع، در برنامه درسي خود در نظر بگيريد.
 
بخش اعلام انتهاي کتاب درسی سال دوم و سوم را فراموش نکنيد و اگر توانستيد، نکته‌هاي آنها را نيز در خلاصه خود اضافه کنيد چرا که امکان طرح سوال از این بخش ها در کنکور وجود دارد.
 
4- روش‌هاي خاصّي براي حفظ اسامي و نکات و… ابداع کنيد؛ مثلاً براي يادگيري و حفظ مطالب از تکنيک‌هايي نظير مخفّف ها استفاده کنيد؛ مثلاً براي حفظ آثار خمسه نظامي گنجوي که عبارتند از: مخزن الاسرار، ليلي و مجنون، خسرو و شيرين، هفت پيکر و اسکندرنامه، با استفاده از حروف اوّل آنها مي‌توان کلمه مخفّف «ملخ‌ها» را ساخت و از اين کلمه براي يادآوري آثار نظامي استفاده کرد.  
 
5- خلاصه‌اي از مطالب کتاب را به صورت فيش درآوريد تا در زمان‌هاي مناسب و بخصوص در زمان ای مرده بتوانيد آنها را مرور کنيد. 
 
6- گرچه به خاطر راحتي خودتان و سهولت در يادگيري‌تان، اين شما هستيد که بايد تصميم بگيريد که چگونه خلاصه برداري کنيد، اما پيشنهاد ما اين است که در بالاي اين فيش‌ها، نام شخصيّت مورد نظر را بنويسيد و اطّلاعاتي را که درباره اين شخصيّت در کتاب‌هاي درس ادبيّات مي‌بينيد، در پايين آن يادداشت کنيد؛ از جمله قرني که در آن مي‌زيسته‌اند، آثار، محتواي آثار، سبک ادبي، نگارش نويسنده يا ويژگي‌هاي خاص نگارش او، شاگردان و هم عصران معروف آن و به طور کلي هر گونه اطّلاعاتي را که در کتاب‌هاي درسي درباره آنها آمده است، به طور خلاصه يادداشت کنيد. در پايان، لازم است يادآوري شود که در تهيه اين فيش‌ها و خلاصه‌ها، حتماً به قسمت اعلام در انتهاي کتاب توجّه کنيد؛ زيرا اين بخش، بسيار مورد توجّه طراحان سؤال است. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.