اولین خانه‌تکانی درسی‌تان را تجربه کنید

همه‌ در سال یک خانه‌تکانی دارند ولی شما دانش‌آموزان دو خانه‌تکانی درسی را تجربه می‌کنید:

1. یکی از خانه‌تکانی‌ها مربوط به اتمام نیم‌سال اول است.

2. دومی بعد از اتمام سال تحصیلی است.

خانه‌تکانی اول شما دانش‌آموزان دقیقاً بعد از پایان یافتن امتحانات نیم‌سال اول است.اقداماتی که برای این مرحله انجام دهید عبارتند از:

images

– مهندسی کردن منابع به صورت جدی: با وجود تأکید فراوان بر استفاده از کتاب‌های مناسب ممکن است بعضی از شما از کتاب‌هایی نه‌چندان مناسب و غیر ضروری استفاده کرده باشید و حالا که تأثیر کتاب‌ها را مشاهده کردید دیگر وقت دسته‌بندی و اولویت‌بندی‌شان است و حتی ممکن است کتابی آن‌قدر غیر لازم باشد که در کمد کتابتان به خاطره‌ها بپیوندد.

– از هر درس، هر کتاب کمک‌آموزشی یا جزوه درسی یا نمونه سوالات امتحانی دارید را طبقه‌بندی کنید و همه را درهم و نامرتب نگذارید. مرتب و تمیز بودن و طبقه‌بندی آن‌ها دسترسی بعدی به آن‌ها را به مراتب آسان‌تر خواهد کرد.

– در این قسمت به خانه‌تکانی مغز می‌رسیم. ذهتان هم گردگیری می‌خواهد. دوستان عزیز! خاطرات مثبت و غیر مثبت نیم‌سال اول را با خود به نیم‌سال دوم نکشانید و بار مغزتان را سنگین نکنید.

منظورم از خاطره، آموخته‌های‌تان نیست، بلکه پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌های‌تان در مورد درس‌هاست. درجه‌ی سخت و آسان بودن درس در مبحث و تلاش شما متفاوت است؛ پس به جای فکر کردن به سطح درس‌ها خودتان را برای یادگیری مباحث جدید آماده کنید و جا برای ورود آن‌ها بگذارید.

– همواره این جمله کلیدی را در ذهنتان داشته باشید هر چه بوده در نیم‌سال اول تمام شده و اکنون وقت بهتر از قبل شدن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.