او نباش، فقط الگو بگیر!

سلام

مقایسه از ابتدایی‌ترین و مرسوم‌ترین ابزارهای ایجاد رشد و تعالی است. اصولاً وقتی مقایسه صورت می‌گیرد ، یعنی فرصت کرده‌ایم تا نمونه‌های مختلف را ببینیم و بهترین و مناسب‌ترین را برای بهره‌مندی مورد استفاده قرار دهیم.

امّا در مورد رفتارهای آموزشی ، اغلب ما عادت کرده ایم تا خود را با برترین‌هایی که می‌بینیم و می‌شناسیم مقایسه کنیم. ولی بهره‌مندی ما از این قیاس مطلوب و تعالی آفرین نیست. زیرا وقتی شباهتی بین آنان با خودمان نمی‌یابیم ،  این‌طور نتیجه می‌گیریم که «من ناتوانم ، استعداد ندارم ، شانس با من یار نیست» و هزاران نتیجه‌گیری این چنینی که حاصل آن جز ایجاد دل‌مردگی و سستی در خودمان چیز دیگری نیست.

images

مثل تمام رفتارهای مقایسه‌ای،  نگاه‌کردن به موفّق ها و برترین ها بسیار خوب است. چرا که وقتی به بالا دست نگاه می‌کنیم ، امکان پیشرفت، ترقی و رشد بهتری برای‌مان فراهم می‌شود.

امّا نکته کلیدی و مهمی که در این رابطه بایستی به آن توجه داشته باشیم این است که این مقایسه به آن معنا نیست که باید همه‌ی ما ادیسون ، نیوتن ، ابن سینا ، ابوریحان بیرونی و یا نفر اوّل آزمون سراسری باشیم.

مهم این است که رفتار آنان برای ما الگو باشد و از آنان بیاموزیم ، امّا در کنار آن سعی کنیم آموخته‌ها را در قالب شخصیّت خودمان بروز دهیم و جای خودمان باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.