اين روزها چه کنيم؟(بخش اول)

دوران کنکور سراسری معمولاً يکى از پر تنش‌ترين دوران‌هاي زندگى است. مطميناً به خاطر سپردن حجم زيادى از اطلاعات و گوشزد مداوم اطرافيان در مورد مهم بودن اين آزمون و تاثير آن بر آينده شما، استرس زيادى را به شما وارد کرده است.  حال که اين آزمون را پشت سر گذاشته‌ايد، بدانيد دورانى که بايد منتظر نتايج بمانيد نيز خود دورانى پر استرس محسوب مي‌شود؛ بخصوص اگر ندانيد که  نتايج اين آزمون چه خواهد شد و تا مشخص شدن نتايج، احساس بلاتکليفى خواهيد داشت؛ 

اما بايد بدانيد که مهم نيست کنکور را چگونه پشت سر گذاشته‌ايد، و در اين مقطع، استرس هيچ کمکى به شما نمي‌کند؛ البته حرف زدن در اين مورد، بسيار آسان‌تر از عمل کردن به آن است. برخى از شما ممکن است در زماني که منتظر نتايج اوليه آزمون سراسري هستيد، مرحله بعدى را در ذهن خود برنامه‌ريزى کرده باشيد، ولى برخى هنوز برنامه خاصى را براى بعد از آزمون سراسري خود نريخته‌اند. به هر حال، واقعيت اين است که در نهايت همه بايد منتظر نتايج کنکور شويد. اگر شما هم جز آن دسته افرادى هستيد که بعد از کنکور همچنان استرس دارند، نگران نباشيد! در اينجا راهکارهايى را خواهيم گفت تا در اين دوران از استرستان کاسته شود.  

index

– برخى از افراد، از اينکه بلافاصله با دوستانشان در مورد آزمون سراسري و سؤالات آن صحبت کنند آرام مي‌شوند. صحبت در مورد اينکه چه سؤالاتى را درست پاسخ داده و چند درصد اشتباه داشته‌ايد و مقايسه خود با دوستانتان، کاري است اشتباه؛ مخصوصاً در مورد آزموني مانند کنکور که نتايج آن را نمي‌توان به اين راحتى حدس زد و يا خود را با ديگران مقايسه کرد. اين کار، تنها موجب افزايش بي‌مورد استرس در شما شده و بدون اينکه از نتيجه امتحان خود مطمين باشيد،  باعث مي‌شود که خود را دچار ناراحتى و دلهره کنيد. به خاطر داشته باشيد که همواره بعد از يک آزمون پر استرس، مغز شما قادر به فکر کردن به صورت منطقى و درست نيست و احتمالاً شما بلافاصله بعد از امتحان احساس خواهيد کرد که عملکردى بسيار بدتر از عملکرد واقعى خود داشته‌ايد. بنابراین به خود فرصت دهيد و صبر کنيد تا به طور کامل آرام شويد و بعد نتايج آزمون را با خود بررسى و تجزیه و تحلیل کنيد. 

– این مساله مهم را خوب به خاطر داشته باشید که حتى اگر پاسخ صحيح سؤالات را هم بررسي کرده باشيد، مطميناً نمي‌توانيد نتيجه اصلى را درست همان طور که هست پيش بينى کنيد. همچنين اگر هم مطمين باشيد که نتيجه دلخواه خود را نخواهيد گرفت، بايد به خاطر داشته باشيد که همواره انتخاب‌هاى ديگرى هم به غير از آنچه ايده آل شماست وجود دارد، و بهتر است که همه انتخاب‌ها و گزينه‌هاى موجود را در نظر بگيريد تا بتوانيد بعد از مشخص شدن نتايج،  بهترين تصميم را بگيريد. اين فکر اشتباه را که فقط يک انتخاب يا يک رشته خاص مي‌تواند موجب موفقيت شما شود، از خود دور کنيد.
 
– به فعاليت و ورزش بپردازيد. البته ممکن است که درست بعد از کنکور، چندان حس و حال اينکه يک ورزش جدى را شروع کنيد نداشته باشيد، ولى مي‌توانيد ورزشى متعادل را آغاز کنيد؛ بخصوص که بسيارى از کنکوري‌ها در سال آخر تحصيلى خود و قبل از کنکور از ورزش کردن غافل مي‌شوند. ورزش به شما آرامش مي‌دهد، در بدن شما آندورفين ايجاد کرده و مانند يک مسکن طبيعى عمل مي‌کند. سعى کنيد که ورزش‌هاى پر تحرک و هوازى، مانند دويدن، شنا، دوچرخه سوارى و حتى تند راه رفتن را امتحان کنيد. ورزش، نه تنها از استرس شما مي‌کاهد، بلکه وضعيت خوابتان را نيز بهتر کرده و بر حال عمومى شما نيز تاثير بسيار مثبتى مي‌گذارد. اگر در ابتدا براى ورزش کردن روزانه تنبلي‌تان مي‌آيد، از برنامه ورزشى چند روز در هفته آغاز کنيد.    
 
 – فعاليت‌هايى را که به آن علاقه‌مند هستيد دوباره از سر بگيريد. بسيارى از کنکوري‌ها در سال آخر قبل از کنکور، فعاليت‌هاى خارج برنامه و تفريحى خود را به دليل حجم درسى بالا کنار مي‌گذارند. صرف نظر از نتيجه آزمون سراسري، اکنون وقت آن است که به دليل درس خواندن‌ها و تلاش‌هايى که براى اين آزمون کرده‌ايد، خود را تشويق کرده و از زمان خود لذت ببريد و به انجام فعاليت‌هايى که به آنها علاقه‌منديد بپردازيد. اکنون بهترين فرصت است تا هنر، موسيقى، نقاشى و هر فعاليت مفيدى را که از انجام آن لذت مي‌بريد،  دنبال کنيد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.