اين روزها چه کنيم؟(بخش سوم)

– مساله مهم دیگری که بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که به خودتان در رسيدن به اهدافتان کمک کنيد. اگر در اين مقطع، مهم‌ترين افکارتان اين است که بعد از گرفتن نتايج چه تصميمى بايد بگيريد، اکنون بهترين زمان است که مي‌توانيد براى رسيدن به تصميم درست به خود کمک کنيد.

اول از همه از خود بپرسيد که "من به طور ذاتى در انجام چه کارهايى ماهر هستم؟" "از انجام چه کارهايى بيشتر لذت مي‌برم؟" شايد حتى در مدتى که مشغول آماده شدن براى کنکور بوده‌ايد، فرصت کافى براى فکر کردن به اين موضوعات را نداشته‌ايد، و اکنون فرصتى است تا مسيرها و اهداف احتمالى زندگى خود را مشخص کنيد، و البته اين تصميمات در طول زمان ممکن است که تغيير کنند؛ ولى به طور قطع، اولين قدم، همين مشخص کردن هدف و مسير خواهد بود. 

index

– بر اساس نتايجى که ممکن است از آزمون سراسري‌تان بگيريد، در ذهن خود چندين تصميم و انتخاب را برنامه‌ريزى کنيد. برنامه اوليه را براى زمانى بريزيد که نتيجه کنکور به همان خوبى و يا حتى بهتر از آنچه فکر مي‌کرديد، شود. هدف و تصميم دوم خود را براى زمانى برنامه‌ريزى کنيد که نتيجه بدتر از انتظار شما شود، ولى هنوز براى شما بدترين حالت ممکن نيست، و برنامه ريزى سوم را براى زمانى آماده داشته باشيد که احتمال دارد بدترين نتيجه ممکن را از کنکور بگيريد.

در مورد اين برنامه‌ها با خانواده خود و اطرافيان و نزديکانتان نيز صحبت کنيد تا در گرفتن تصميمات درست، آن هم در چنين دوران پر استرسى، به شما کمک کنند. اين برنامه‌ريزي‌ها استرس شما را به ميزان زيادى کم کرده و به شما کمک مي‌کنند تا خود را براى رويارويي با هر نتيجه‌اى آماده کنيد، و حتى در بدترين حالت ممکن، بتوانيد بر خودتان مسلط شده و يک تصميم درست و منطقى بگيريد.  
 
– همواره به خود ياد آورى کنيد که شما تنها مي‌توانستيد تا همين جا هر آنچه را که از دستتان بر مي‌آمد براى گرفتن بهترين نتيجه در کنکور انجام دهيد و از اين به بعد ديگر نتيجه اين آزمون در کنترل شما نيست و شما در مورد نتيجه آن کارى نمي‌توانيد انجام دهيد. فکر کردن به «اما» ها و «اگر» ها، تنها وقت شما را تلف خواهد کرد. از سرزنش کردن خود دست بکشيد و خود را از فکر و خيال بي‌مورد خلاص کنيد. گذشته را کنار گذاشته و به آينده فکر کنيد. 
 
– و بالاخره مهم­ترين کاري که مي توانيد در اين روزها انجام دهيد، اطلاع از رشته‌هاي دانشگاهي و مراکز آموزش عالي است. سعي کنيد که دربارۀ همۀ رشته‌ها (هر چند در ابتداي امر حس مي‌کنيد که به آنها علاقه‌اي نداريد) اطلاعات کسب کنيد و با دانشگاه‌هاي مختلف و امکانات آنها آشنا شويد؛ زيرا زماني که نتايج اوليه آزمون سراسري مي‌آيد، فرصت شما براي انتخاب رشته کم است و زمان زيادي براي کسب اطلاعات کافي در اين زمينه نداريد. براي کسب اطلاع مي‌توانيد به موتورهاي جست و جوگر، سايت‌هاي دانشگاه‌ها، فارغ‌التحصيلان سال‌هاي اخير يا دانشجويان سال‌هاي سوم و چهارم رشته‌هاي مختلف و کتاب‌هايي که در زمينه آشنايي با رشته‌هاي دانشگاهي نگاشته شده‌اند، مراجعه نماييد.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.