اين يک کار پاياني(مهمترین وظایف والدین در فرایند انتخاب رشته کنکور)-بخش دوم

2-   دانشگاه، تنها راه نيست
 
بسياري از والدين به دليل علاقه به آينده فرزندشان، تمام سعي خود را مبذول مي‌کنند تا او به هر قيمتي در بهترين رشته و دانشگاه قبول شود. بعضي از والدين هم با تعصب خاصي گمان مي‌برند که ادامه تحصيل فرزندشان در دانشگاه، تنها را ممکن براي آينده و پيشرفت اوست؛ اما به خاطر داشته باشيد که دانشگاه، تنها راه ممکن براي موفقيت و پيشرفت فرزندتان نيست و ممکن است که استعداد و توانايي‌هاي او در جايي ديگر و شغل و حرفه‌اي ديگر شکوفا شود؛
 
پس سعي کنيد که به دور از تعصب و با واقع بيني خاص، بهترين‌ها را براي فرزندتان بخواهيد. با وي صحبت کنيد و از علايق و توانمندي‌هايش بپرسيد. با مشاوران مجرب در ارتباط باشيد و در نهايت اگر گمان کرديد که فرزندتان، توان و استعداد حضور در آموزش عالي و کسب تحصيلات دانشگاهي را ندارد، موضوع را پس از بررسي فراوان با او در ميان بگذاريد. با اين همه، تصميم نهايي را به وي واگذار کنيد تا او انتخاب کند که آيا پس از کسب يک رتبه بد، باز هم براي رفتن به دانشگاه تلاش مي­کند يا نه.
 
images

3- قرار نيست که شما ادامه تحصيل دهيد
 
برخي از والدين به هنگام انتخاب رشته به گونه اي رفتار مي‌کنند که گويي قرار است خود آنها انتخاب رشته کرده و ادامه تحصيل دهند. اين گروه از ابتداي ورود فرزندانشان به مقطع دبيرستان و حتي قبل از آن، سعي مي‌کنند آرزوهايي را که در زمينه تحصيل و شغل داشته و بنا به دلايل مختلف به آنها دست نيافته ­اند، به فرزند خود القا يا حتي تحميل کنند. در انتخاب رشته اين موضوع حادتر و بيشتر مي‌شود؛ زيرا اين گروه از والدين، علاقه دارند که فرزندشان آرزوهاي آنها را برآورده کند و این موضوع در فرایند انتخاب رشته بسیار خطرناک به شمار می رود.
 
به اين موضوع توجه داشته باشيد که فرزند شما هم علاقه‌مندي‌ها و آرزوهايي دارد. او چندين سال با تلاش و کوشش فراوان درس خوانده است تا به آنچه که خود مي‌خواسته است، دست يابد. اکنون انتخاب رشته طبق خواست و آرزوي شما، باعث خواهد شد تا از طرفي وي به اين نتيجه برسد که تلاشش بي فايده بوده است، و از طرف ديگر، نتواند آن طور که بايد و لازم است، در رشته مورد نظر پيشرفت کند.
 
4-   به علايق او احترام بگذاريد
 
همه والدين، فرزندان خود را دوست داشته و به آنها عشق مي‌ورزند و هميشه براي فرزندان خود بهترين‌ها را خواسته و در اين مسير سعي و کوشش مي‌کنند و براي رسيدن او به موفقيت و پيروزي، از انجام هيچ کاري دريغ نمي‌کنند. در اين ميان، برخي از والدين راه را اشتباه رفته و در انتخاب رشته، به گمان اينکه صلاح و خوبي فرزندان خود را مي‌خواهند و بهتر از آنها به شرايط او آگاهند، علايق فرزندان خود را ناديده مي‌گيرند. 
 
 اين موضوع بسیار مهم و کلیدی را درنظر داشته باشيد که بحث علاقه در انتخاب رشته، يکي از مهم‌ترين عوامل پيشرفت تحصيلي هر داوطلب است. تا وقتي داوطلبي به رشته‌اي علاقه نداشته باشد، نمي‌تواند يا به سختي قادر است که در آن رشته تحصيل کند؛ پس شما والدين عزيز! يکي از مسايل مهمي که مي‌بايست در انتخاب رشته فرزندانتان به آن توجه کنيد، ميزان علاقه‌مندي او به رشته‌هاي گوناگون است.
 
اگر متوجه شديد که فرزندتان به رشته يا رشته‌هاي خاصي علاقه‌مند است، قبل از اينکه در مقابل او جبهه ­گيري کنيد، با افراد مطلع مشاوره کنيد و نظرات کساني را که با آن رشته در ارتباطند و بخوبي به مسايل آن رشته اشراف دارند، جويا شويد و اگر به اين نتيجه رسيديد که آن رشته براي فرزند شما مناسب نيست، با دليل و منطق با او صحبت کنيد. تا بتوانيد بهتر و راحت‌تر فرزندتان را قانع نماييد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.