اين يک کار پاياني(مهمترین وظایف والدین در فرایند انتخاب رشته کنکور)-بخش پایانی

5-   توانمندي‌هاي او را دريابيد
 
يکي از عوامل مهم در انتخاب رشته، استعداد و توانايي فرد در ادامه تحصيل در آن رشته و شغلي است که در آينده به واسطه آن رشته بايد به آن بپردازد. يکي از کارهاي مهمي که والدين عزيز در انتخاب رشته فرزندان خود بايد به آن توجه ویژه ای داشته باشند، همين مساله توانمندي‌ها و استعدادهاي داوطلب است. برخي از والدين، به دليل علاقه به رشته يا رشته‌هايي خاص، فرزندان خود را مجبور به انتخاب اين رشته‌ها مي‌نمايند؛ بدون اينکه توانمندي‌هاي فرزند خود را در نظر بگيرند. این موضوع بسیار مهم و کلیدی را به خاطر داشته باشيد که اگر فرزند شما در برخي از رشته‌ها توانمند نباشد يا استعداد لازم را نداشته باشد، به احتمال بسيار زياد در ادامه تحصيل يا در بازار کار شکست خواهد خورد؛پس واقع بينانه رفتار کنيد و به دليل عالي بودن برخي از رشته‌ها در نگاه شما، فرزندانتان را مجبور به انتخاب آنها نکنيد. به اين موضوع توجه کنيد که هر چند بعضي از رشته‌ها در جامعه ما بازار کار بهتري دارند و مورد اقبال بسياري از افراد قرار مي‌گيرند، اما همگان در آنها موفق نمي‌شوند؛ به طور مثال، يک فرد خجالتي يا درون‌گرا نمي‌تواند وکيل خوبي شود و ….
 
براي انتخاب رشته خوب و اصولي، والدين بايد با رجوع به خصوصيات و توانايي‌هاي فرزندشان و با استفاده از روش‌هاي مختلف، علايق و استعدادهاي او را شناسايي کنند و از سوي ديگر، رشته هاي متفاوت را بشناسند تا دقيقاً بدانند که تحصيل در کدام رشته، موفقيت تحصيلي و سپس شغل خوبي را براي فرزندشان در پي دارد. همچنين پيش­بيني بازار کاري بايد مدنظر قرار گيرد؛ به عنوان مثال، برخي از رشته‌ها مثل رشته مهندسی مکانيک، رشته­ اي کليدي و مادر است و حيطه‌هاي گسترده کاري دارد؛ در مقابل، رشته هوا فضا، داراي دامنه کاري محدودي است. توجه به اين تفاوت­ها به هنگام انتخاب رشته، بسيار لازم و ضروري است. نکته اينجاست که در هر زماني، رشته هاي خاصي مدنظر است و بعضي از رشته­ ها طي دوره­ هايي، طرفداران زيادي پيدا مي‌کند؛ اما اين تغييرات و گرايش به برخي از رشته‌ها، اغلب مقطعي است؛ ضمن اينکه برخي از رشته‌ها به دليل همپوشاني، در بازار کار يکديگر را تحت تاثير قرار مي‌دهند؛ مثلاً نمونه دو رشته‌اي که به هم نزديکند و بازار کار را تحت تاثير قرار مي‌دهند، رشته­ هاي مديريت صنعتي و مهندسي صنايع هستند.
 
index

6-   فرزند خود را با ديگران مقايسه نکنيد 
 
يکي از کارهايي که والدين عزيز پس از اعلام نتايج اوليه کنکور سراسری و در انتخاب رشته انجام مي‌دهند، اين است که فرزندان خود را با ديگر داوطلبان يا ساير افراد فاميل و آشنا که قبلاً کنکور داده‌اند، مقايسه مي‌کنند و انتظار دارند که آنها نيز مانند اين افراد باشند؛ مثلاً به فرزندان خود مي­گويند: چرا دختر فلان فاميل توانسته در همان گروه آزمايشي رتبه خوبي کسب کند و تو نتوانسته­ اي؟ پسر آن همسايه با رتبه نزديک به رتبه تو رشته‌هاي خاصي را انتخاب کرده، ولي اين کار را تو نکرده­ اي؟ دختر عمه‌ات در رشته مهندسي کامپيوتر تحصيل مي‌کند و تو هم مي‌بايست حتماً اين رشته را به عنوان اولويت‌هاي اول خود انتخاب کني و …. علاوه بر اينکه اين مقايسه‌ها بسيار بد و مخرب است و باعث نارضايتي و دلخوري فرزند شما مي‌شود، باعث مي‌شود تا استعدادها و علايق فرزندانتان ناديده گرفته شود. چه بسا فرزند شما در زمينه و رشته ديگري داراي استعداد و توانايي باشد و بتواند به موفقيت زيادي در آن زمينه برسد؛ پس اين مقايسه‌ها نه تنها خوب نيست، بلکه مخرب نيز هست.
 
والدين عزيز! براي هر چه بهتر و مطلوب­تر انتخاب رشته کردن فرزندانتان و موفقيت او، حتماً به نکات زير توجه فرماييد:
 
الف – از ارايه نظرات سليقه‌اي و شخصي درباره خوبي و بدي رشته هاي دانشگاهي خودداري نماييد. به جاي انجام اين کار مي‌توانيد از اساتيد، کارشناسان، پژوهشگران و دانشجويان اين رشته‌ها به اتفاق فرزندتان تحقيق کرده و تصميم را به او واگذار کنيد.
ب – با استفاده از نظرات و راهنمايي مشاوران و افراد کارشناس، درباره آينده شغلي و چشم اندازهاي هر يک از رشته‌هاي دانشگاهي کسب اطلاعات نماييد و در اين جلسات، دانش آموز خود را همراهي کنيد.
پ – از مشورت با افراد منفي باف و ناموفق پرهيز نموده و فضاي ذهني خود و دانش آموز خود را با افکار و انديشه‌هاي منفي پر نکنيد. در هر رده شغلي و جامعه آماري، بعضي‌ها موفق و بعضي‌ها غيرموفق هستند؛ اما اين مطلب دليلي بر خوبي و بدي هيچ رشته‌اي نيست.
ت – محور ادامه تحصيل فرزند خود را مبني بر دانشگاه‌هاي معتبرتر قرار دهيد. فارغ‌التحصيلي از يک دانشگاه معتبر، بهتر مي­تواند مي‌تواند به اشتغال فرزند شما پس از فراغت از تحصيل کمک کند.
ث – اگر دانش‌آموزي در باره موضوع خاصي در انتخاب رشته و محل تحصيل سرسختي مي‌کند و اين مطلب براي شما غيرمنطقي و پذيرفتني نيست، سعي کنيد با طرح سؤالات مشخص و صريح، علت سرسختي او را جويا شويد.
ج – درصورتي که اختلاف نظر بين دانش‌آموز و اوليا وارد فضاي پر از تنش و لجاجت شود، بهتر  است که از يک کارشناس مشورت گرفته و از او بخواهيد تا اين مساله را به نيابت از هر دو طرف پيگيري کند. فراموش نکنيد که دانش‌آموزان در اين شرايط سني تمايل شديدي به حفظ استقلال راي دارند. اصولاً مشورت گرفتن از يک نفر از دانشجويان موفق، که از نظر سني هم با دانش‌آموز نزديک‌تر است، مي‌تواند در اين زمينه مؤثرتر باشد. در صورتي که تمايل داريد موضوع خاصي را به دانش آموز خود بگوييد، مي‌توانيد ابتدا با آن فرد در اين باره صحبت کرده و از نقطه نظر او مطلع شويد و سپس از او بخواهيد که با دانش‌آموز شما در اين مورد صحبت نمايد.
 
 
7-   به رشته يا دانشگاه خاصي تاکيد نکنيد
 
از فرزند خود بخواهيد که در مورد رشته‌هاي انتخابي‌اش و همچنين دلايل انتخابش به شما توضيح بدهد. ضمناً به ارزش‌ها و علايق فرزند خود احترام بگذاريد و اگر اشتباه يا خطايي مشاهده مي‌کنيد، تلاش کنيد که آن را به صورت منطقي رفع نماييد. شرايط و جوّ رواني مساعدي در خانواده ايجاد نماييد و روحيه فرزند خود را به شکل متعادل و نه به صورت افراطي تقويت نماييد. نکته مهمی که نبایستی فراموش کنید این است که حساسيت و بي‌تابي بيش از حد شما باعث کاهش انگيزه‌هاي فرزندتان مي‌شود؛ بنابراين، با توجه به شناختي که از روحيات و توانايي‌هاي فرزند خود داريد، واقع گرا باشيد.حساسيت بي‌جا نداشته باشيد و مشتاق‌تر و بي تاب‌تر از فرزندتان رفتار نکنيد و بدانيد که او بيش از همه نگران شرايط و آينده خود است.  همچنين از ملزم کردن فرزند خود به گرفتن مشاوره‌هاي متعدد بپرهيزيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.