با استعدادم ، پس هستم …!

سلام

بعضی‌ها عادت دارند کارها را تک‌بعدی و یک‌سویه ببینند.هرگز تصوّر نمی‌کنند برای یک کلمه مفاهیم و کاربردهای مختلفی وجود داشته باشد.به همین دلیل اغلب ، شنیده‌ها را با دانسته‌های خویش می‌سنجند و چون دایره‌ی مفهومی گسترده‌ای ندارند ، معمولاً از شنیده‌ها ، مفاهیم نادرستی را دریافت می‌کنند.

مثلاً کسی که عادت کرده‌است استعداد را فقط هوش و استعداد تحصیلی تعبیر کند ، وقتی می‌شنود که: برای موفّقیّت باید از تمام استعدادمان استفاده کنیم. می‌گوید: «من داوطلب با استعدادی هستم. تمام نمراتم عالی است. همیشه جزو نفرات برتر کلاس و آزمون‌های آزمایشی هستم.» و اینگونهنتیجه می‌گیرد که : «حتماً در آزمون سراسری موفّق خواهم شد و جزء نفرات برتر کنکور خواهم بود.»، اما این یک طرز تفکر اشتباه است.

images

چنین فردی این اصل مهم را نمی‌داند که استعداد مجموعه‌ای از توانمندی‌ها و قابلیّت‌های فردی است که ماهیّتی اکتسابی دارد. یعنی این قابلیّت‌ها را آموخت و همچنین میزان بهره‌مندی از آن‌ها را افزایش داد. هم‌چنین دوست فرضی ما موفّقیّت را هم تک بعدی و خلاصه شده در آزمون سراسری می‌بیند.

در حالی که موفّقیّت مفهومی کلّی و شامل تمام جنبه‌های زندگی است. پیشنهاد می‌کنم باور داشته باشیم که ما توانایی‌ها و قابلیّت گسترده و عمیقی داریم. به همین دلیل از این به بعد بکوشیم در برخورد با کلمات و عبارات و خواندنی‌ها و شنیدنی‌ها  اندکی تأمّل کنیم ، لختی بیندیشیم و بکوشیم وسیع‌تر از آن‌چه می‌دانیم فکر کنیم. اطمینان دارم افق‌های وسیع‌تری پیشِ‌روی‌مان گسترده خواهدشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.