با انتخاب رشته خوب، به جبران کاستی‌ها بپردازید(قسمت اول)

این روزها، داوطلبانی که کنکور داده‌اند منتظر اعلام نتیجهاولیه این آزمون هستند و بیشتر آنان برای دیدن رتبه و نتیجه تلاش خود لحظه شماری می‌کنند و منتظرند تا ببینند که چقدر حدس آنها در مورد کنکوری که داده‌اند و نتیجه‌ای که خواهند گرفت با واقعیت مطابقت می‌کند. در این میان، داوطلبانی نیز هستند که آزمون سراسری را به خوبی نگذرانده و رغبت چندانی برای اعلام نتایج و دیدن رتبه خود ندارند. ممکن است این تصور که کنکور و رتبه بد آنها در این آزمون اجازه نخواهد داد تا در رشته و دانشگاه خوبی قبول شوند، باعث دلسردی و حتی ناامیدی این دسته از داوطلبان شده باشد. در بین این داوطلبان، کسانی نیز هستند که مجبورند، در صورت قبول نشدن در دانشگاه، به خدمت مقدس سربازی بروند و می‌ترسند که بعد از اتمام دوران خدمت وظیفه عمومی، دیگر حوصله درس خواندن و شرکت در آزمون سراسری و دانشگاه رفتن را نداشته باشند؛ پس قبولی  در دانشگاه، برایشان واجب است. گروهی که از کنکور خود راضی نیستند و فکر می‌کنند نتیجه خوبی از آزمون سال جاری کسب نخواهند کرد، معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند:
 
افرادی که داوطلبان زرنگ یا متوسط به بالا بوده و از ابتدای مطالعه برای قبولی در کنکور، رشته یا شهرهای خاصی را مدّ ‌نظر داشته‌اند. این گروه از داوطلبان، با وجود تلاش و کوششی که کرده‌اند، به دلایل متفاوتی، آزمون سراسری را به خوبی سپری نکرده و در حال حاضر تصمیم دارند تا بار دیگر در کنکور شرکت کنند.
 
به دلیل اینکه این عزیزان در شرایط تحصیلی خوبی به سر می‌برند و هدف خاصی از شرکت در آزمون سراسری دارند، در صورت وجود وقت و شرایط دیگر، می‌توانند یک بار دیگر در این آزمون شرکت کنند. طبیعی است که تجربه‌های گرانبها و آمادگی که از قبل دارند، می‌تواند به طور مؤثری بر کنکور آینده آنها تاثیر مثبت بگذارد؛ به علاوه اینکه یک سال پشت کنکور ماندن برای یک هدف عالی و مورد دلخواه هم، چندان همراه با زحمت و سختی نیست. با این همه، باز هم از نتیجه کنکور ناامید نشوید و منتظر اعلام نتایج اولیه بمانید. همان‌گونه که بارها اشاره کرده‌ایم، رتبه هر داوطلب با توجه به نتیجه کار همه داوطلبان سنجیده می‌شود و ممکن است که بیشتر داوطلبان نیز درس یا درس‌هایی را که شما خوب امتحان نداده‌اید، خراب کرده یا در آن دروس به صورت عالی تست نزده باشند.
 
index
 
یکی از کارهایی که شما عزیزان تا اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری می‌توانید انجام دهید این است که در کنار استراحت و برنامه‌ریزی برای کنکور سال آینده، درباره انتخاب رشته هم تحقیق کنید؛ درباره رشته‌های جدید که آینده شغلی و بازار خوبی خواهند داشت؛ درباره دانشگاه‌هایی که در رشته‌های مورد علاقه شما دانشجو می‌پذیرند یا ممکن است که این رشته‌ها را اضافه کنند، و درباره اینکه: آیا رشته‌های مشابه رشته شما وجود دارد؟ این رشته‌ها کدام ها هستند؟ بازار  کار و آینده آنها چگونه است؟ آیا می‌توانید رشته‌های نزدیک به رشته دلخواه خود را که با رتبه شما مطابقت ‌می‌کند، انتخاب نمایید یا اینکه فقط به ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود مایل بوده و حاضر هستید تا یک سال دیگر صبر کرده و دوباره کنکور دهید؟
 
پاسخ به هر یک از این سؤال‌ها می‌تواند موضع روشنی را پیشِ روی شما قرار دهد و شرایط شما را بهتر نمایان کرده و شما را بهتر در راه رسیدن به هدف، پشت کنکور ماندن یا انتخاب رشته راهنمایی کند؛ پس درنگ نکنید و به جای ناراحتی، نیم نگاهی هم مسایلی که ما به شما پیشنهاد داده‌ایم، داشته باشید. با چند نفر، مانند اعضای خانواده یا معلمانتان، مشورت کنید و بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید. یادتان باشد هر تصمیمی که گرفتید، در راستای موفقیت و کامیابی شماست؛ پس شک نکید و امیدوارانه قدم در راه بگذارید.
 
ممکن است که یک کنکور و نتیجه بد آن، باعث شود تا داوطلبی که چنین شرایطی دارد کار را تمام شده بداند یا به طور کلی از ادامه تحصیل در دانشگاه قطع امید کرده یا اینکه خود را برای درس خواندن و مطالعه تا آزمون سراسری سال آینده آماده نماید. این نگرانی برای این دسته از داوطلبان وجود دارد و آن این است که با توجه به رتبه بدی که آورده‌اند، ممکن است امکان انتخاب رشته دلخواه خود را نداشته و در یک رشته دانشگاهی، بدون  آنکه داوطلب به آن رشته علاقه‌مند باشد، قبول شوند یا در یک رشته، بدون آینده شغلی و نیاز جامعه، فارغ‌التحصیلان گردند.
همین مسایل باعث می‌شود تا عده‌ای از این داوطلبان، چنان ناامید و سرخورده شوند که پس از اعلام نتایج اولیه، حتی به سراغ رتبه خود نرفته یا به کلی از انتخاب رشته صرف نظر کنند. شما داوطلب عزیزی که در این شرایط هستید باید بدانید که همه ما می‌توانیم با آنکه رتبه بدی آورده‌ایم انتخاب رشته خوبی داشته باشیم و قبولی ما با آن رتبه، موجب تعجب دیگران شود. بله، تعجب نکنید؛ راهکارهایی وجود دارد که یک پایان بد کنکوری شما به یک شروع خوب دانشگاهی ختم شود؛ پس برای اینکه شما هم جزو آن دسته از داوطلبانی باشید که در سال تحصیلی جاری وارد دانشگاه شده و فصل جدیدی از زندگی خود را آغاز کنید به نکات زیر توجه کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.