با این خوراکی‌ها به جنگ خستگی بروید!

همه ما با دوران‌های مختلف خستگی به خصوص در فصل های تابستان و زمستان روبرو شده‌ایم. با بروز نخستین علائم، باید اقدام مناسبی برای رفع آن در پیش گرفت. رعایت برخی نکات در بهداشت زندگی و چندین توصیه غذایی در این زمینه، بسیار موثر است.

 

سرماخوردگی، آنفولانزا، کم‌خوابی، استرس و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، مهم‌ترین علل بروز خستگی است که باید بهداشت زندگی صحیح را رعایت کرد تا دوران خستگی کوتاه شود.

برای رفع خستگی، در ابتدا باید به خواب کافی و مطلوب توجه ویژه ای نمود. بهتر است در ساعات منظم به رختخواب بروید و مدت زمان منظمی نیز بخوابید. برای اینکه به خواب رفتن راحت‌تر باشد، باید نظمی را رعایت کرد.

فعالیت ورزشی داشته باشید!

در زمان خستگی، حتماً ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. بر خلاف تصور، ورزش خستگی را تشدید نمی‌کند، بلکه برای رفع آن مفید است. در واقع ورزش بهترین تنظیم‌کننده خواب، خلق‌وخو و اشتهاست، زیرا با تحریک اشتها در زمان غذا خوردن، مانع از پرخوری و ریزه‌خواری می‌شود. حداقل در یکی از وعده‌های غذای روزانه، گوشت، ماهی،میگو، مرغ یا تخم‌مرغ را بگنجانید.

fish_chicken_egg

مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات

نارنگی، گریپ‌فروت، آب پرتقال همراه با صبحانه، کیوی، آناناس و… بهترین میوه‌ها برای احساس نشاط و شادابی هستند که باید حداقل دو و ترجیحاً سه میوه در روز میل شود. سبزیجات نیز باید به شکل پخته یا خام و همراه با غذایی حاوی سبزیجات پخته در هر وعده غذایی مصرف گردد. میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند نیاز بدن به ویتامین C و اسیدفولیک را به طور کامل تأمین کنند که این عناصر به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک بسیار زیادی می‌کنند.

گوشت، ماهی و تخم‌مرغ

حداقل در یکی از وعده‌های غذای روزانه، گوشت، ماهی، مرغ یا تخم‌مرغ را بگنجانید.نارنگی، گریپ‌فروت، آب پرتقال همراه با صبحانه، کیوی، آناناس و… بهترین میوه‌ها برای احساس نشاط و شادابی هستند که باید حداقل دو و ترجیحاً سه میوه در روز میل شود.

کاهش مصرف مواد محرک

نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار را در زمان خستگی به شدت محدود کنید.

منیزیم

برای مقابله با استرس، یعنی مهم‌ترین عامل بروز خستگی، از منیزیم در برنامه غذایی کمک بگیرید. برنامه غذایی متعادل به طور کلی می‌تواند نیازهای بدن را به خوبی تأمین کند، با این حال مصرف خوراکی‌های سرشار از منیزیم، در این زمینه بسیار مفید موثر خواهد بود. اسفناج، غلات کامل، آرد گندم سیاه، میوه‌های روغنی مانند گردو، فندق و بادام، حبوبات، شکلات تیره و برخی آب معدنی‌ها، بهترین منابع غذایی منیزیم هستند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.