با این روش: استرس خود را کنترل کنید(بخش ۱ از ۴)

«من استرس دارم»؛ 
شاید این بیشترین جمله‌ای است که در طی سال تحصیلی از دانش‌آموزانم می‌شنوم؛ در واقع، هر زمان که آنها نمی‌توانند پاسخگوی من باشند یا وظایفشان را به عنوان یک دانش‌آموز انجام نمی‌دهند، این عبارت را می‌شنوم، و وقتی منظورشان را از گفتن این جمله می‌پرسم، می‌گویند که  اضطراب به آنها اجازه نمی‌دهد تا در حد خودشان ظاهر شوند یا توانمندی‌هایشان را ارایه دهند.
 
نکته جالب اینجاست که آنها واژه استرس و اضطراب را مترادف یکدیگر به کار می‌برند؛ در حالی که استرس با اضطراب تفاوت دارد. «استرس» شرایط یا احساسی  است که در آن، فرد  از لحاظ ادراکی  بر این باور است که  مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست، اما «اضطراب»، یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشا ناشناخته است و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است.
 
در واقع، روشن‌ترین فرق استرس و اضطراب این است که بروز استرس دلیل روشنی دارد، در حالی که دلیل روشنی برای بروز اضطراب نداریم. هنگامی‌که کسی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است، می‌گوییم که او دچار استرس شده است، اما هنگامی‌که نگرانی و دلشوره‌های فرد بدون دلیل است و فرد دلیل درستی برای آن ندارد، فرد دچار اضطراب شده است؛ پس در واقع باید گفت: «استرس آزمون دارم» و نمی‌توان برای چنین موردی از واژۀ اضطراب بهره گرفت.
 
هنگامی‌که فرد نسبت به کارآمدی، توانایی و استعداد خود در شرایط امتحان، دچار نگرانی و تردید می‌شود، می‌توان از استرس امتحان سخن گفت. در هنگام امتحان، به ویژه امتحانات سرنوشت‌ساز (آزمون سراسری یا امتحانات نهایی)، بیشتر دانش‌آموزان استرس امتحان را تجربه می‌کنند. همچنین در این دوران، که کلاس‌ها به صورت آن‌لاین برگزار می‌شود و برای دانش‌آموزان و معلم‌ها شرایط متفاوتی نسبت به گذشته در کلاس درس حکم فرماست، شاهد بروز استرس بیشتری در بین دانش‌آموزان هستیم؛  البته وجود اندکی استرس در انسان، طبیعی و مطلوب است و موجب افزایش تلاش و تکاپو می‌شود، اما استرس زیاد، یکی از دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان است و ۱۵ تا ۳۰ درصد از موارد تجدیدی و مردودی را به آن نسبت می‌دهند.
 
دانش‌آموزی که استرس دارد، احساس می‌کند که ذهنش خالی شده و هر چه را آموخته فراموش کرده است. چنین دانش‌آموزی معمولاً به پرسش‌ها، پاسخ‌های بی ربط، نادرست و ناقص می‌دهد و با افکاری نامربوط و ناخواسته در مورد پیامدهای امتحان، درگیر است.
gg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.