با این روش: استرس خود را کنترل کنید(بخش ۳ از ۴)

روش‌های کنترل استرس
 
آرمیدگی:
یکی از روش‌های مؤثر در کنترل استرس، روش آرمیدگی است. در این روش، فرد به حالت نشسته یا درازکش قرار می‌گیرد، چشم‌ها را بسته و به صورت عمیق و آرام تنفس می‌کند و بین دم و بازدم، برای مدت کوتاهی نفس را در سینه حبس می‌کند و در هنگام بازدم، عضلات بدن و چهره را آرام و شل می‌کند. چنانچه این تمرین، یک دو بار و هر بار به مدت ۱۵دقیقه انجام گیرد، انجام آن، تاثیر زیادی در کاهش استرس و افزایش تمرکز خواهد داشت.
 
ورزش:
انجام ورزش مانند: پیاده روی پیوسته و منظم در صبح زود، بسیار مؤثر است؛ اما نوع ورزشی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با علاقه و توانایی شما باشد تا در کاهش استرس و افزایش تمرکزتان تاثیر بگذارد.
 
تغذیه:
مصرف ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین‌های گروه B، در کاهش استرس تاثیر بسزایی دارند و می‌توانید برای تامین آنها در بدن از میوه و سبزی تازه استفاده کنید. یکی از عواملی که موجب کاهش تمرکز در انسان می‌شود، هایپوگلسیمی‌ (کاهش قند خون) است. برای جلوگیری از آن، از قندهای طبیعی مانند: خرما، کشمش، انجیر و عسل استفاده کنید و از پرخوری بپرهیزید؛ زیرا پرخوری، باعث تجمع خون در اعضای گوارشی می‌شود و تمرکز را کاهش می‌دهد.
در کل، افراط و تفریط در تغذیه، اثرات نامطلوبی را در بر خواهد داشت و می‌بایست با خواب و استراحت کافی و نیز تغذیه مناسب، از لحاظ روحی و جسمی، خود را آماده امتحان کنید.
 
تنظیم برنامه خواب و استراحت:
برخی از افراد، با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلاً نباید خوابید یا خیلی کم خوابید، باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر مطالب خوانده شده می‌شوند.
 
آماده شدن برای امتحان:
داشتن برنامه‌ریزی صحیح برای مطالعه در طول سال تحصیلی و رعایت روش‌های صحیح مطالعه.
gg
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.