با تندخواني نتيجه بهتري بگيريد(بخش اول)

 يکي از کارهايي که هر يک از شما داوطلبان عزيز در زمان آمادگي براي کنکور سراسری، به منظور نتيجه‌گيري بهتر مي‌توانيد انجام دهيد، به کارگيري شگرد تندخواني است. شايد با خود بگوييد که ما فعلاً به زمان جمع‌بندي مطالب و مرور آن نرسيده‌ايم و الان براي تندخواني زود است. شما عزيزان بايد بدانيد که اگر اين مهارت را از همين الان در زمان مطالعه و آمادگي براي کنکور خود تمرين کنيد، مي‌توانيد بخوبي در وقت خود براي مطالعه بهتر صرفه‌جويي کنيد؛

از طرف ديگر، عده بسيار زيادي از شما هنگام مطالعه، دچار وسواس زيادي مي‌گرديد و اين وسواس، که با کندخواني بالايي همراه است، با مطالعه عميق و اصولي اشتباه گرفته مي‌شود؛ در حالي که يک داوطلب موفق مي‌تواند با تندخواني نيز مطالب را بخوبي به خاطر سپرده و در وقت خود نيز صرفه‌جويي کند؛

پس اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که هنوز با شگرد تندخواني آشنا نشده و وقت زيادي را صرف مطالعه مطالب درسي کنکور مي‌کنيد، اين مقاله را مطالعه کنيد و مطمين باشيد که اگر از همين الان اين شگرد‌ها را به کار گيريد، در مسير آمادگي براي کنکور موفق‌تر خواهيد بود.

مهم ترین مزاياي تندخواني عبارتند از:
 
zeitersparnis-speed-reading

 
1- صرفه جويي در وقت
مهم‌ترين و اصلي‌ترين مزيت تندخواني، صرفه‌جويي در زمان مطالعه و جلوگيري از اتلاف وقت است؛ زيرا تندخواني، سرعت مطالعه را بين پنج تا شش برابر افزايش مي‌دهد. اگر از جمله داوطلباني هستيد که تاکنون مطالعه‌اي معمولي داشته‌ايد و از هم اکنون تصميم داريد تا با تندخواني پيش برويد، بايد این مساله بسار مهم و کلیدی را خیلی خوب به خاطر داشته باشيد که اولاً ميزان پيشرفت سرعت شما به مقدار تمرين، پشتکار و جديت علاقه، انگيزه و همت شما بستگي دارد و هر چه تمرينات تندخواني را بيشتر انجام دهيد، موفق‌تر خواهيد بود، و دوم اينکه اگر فکر مي‌کنيد انجام تمرينات و نکات مربوط به تندخواني، به دليل مبتدي بودن و حساسيت شما در انجام درست اين تمرينات، خود باعث اتلاف وقت شما مي‌شود از انجام آن در حال حاضر خودداري کنيد؛ زيرا بيش از هر چيز ديگري، موفقيت شما در آزمون سراسري مهم است.
 
2- جلوگيري از حواس پرتي يا عدم تمرکز
يکي ديگر از مزاياي تندخواني، جلوگيري از حواس پرتي و عدم تمرکز در هنگام مطالعه و درس خواندن است؛ زيرا زماني که شما به صورت کند و غيرصحيح مطالعه مي‌کنيد دچار عدم تمرکز مي‌شويد. تصور کنيد که به کندي در حال مطالعه هستيد؛ در اين شرايط، راحت‌تر مي‌توانيد خوراکي خورده، تلويزيون نگاه کرده يا به صحبت‌هاي اطرافيانتان گوش کنيد؛ در حالي که شخصي که با سرعت بالا در حال مطالعه است، مجبور است که براي بالا بردن دقت خود، بيشتر تمرکز کند؛ پس تندخواني، چاره‌اي است براي افرادي که مي گويند: «هنگام مطالعه تمرکز ندارم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.