با درس‌هایی که مورد علاقه‌ی ما نیستند چه کنیم؟

علاقه مهم‌ترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. علاقه‌ی بیش‌تر باعث تمرکز بیش‌تر می‌شود و این مورد خود منجر به مرور ذهنی بیش‌تر و در نتیجه به خاطرسپاری بهتر می‌شود.

اما گاهی از بین درس‌هایی که باید مطالعه کنیم برخی مورد علاقه‌ی ما نیستند. با آن‌ها چه‌کار کنیم؟ مسلماً نمی‌توانیم مطالعه‌ی این درس‌ها را کنار بگذاریم و فقط درس‌های مورد علاقه را بخوانیم.

تنها راه‌حل این است که علاقه‌مندی خود را نسبت به آن‌ها بالا ببریم،پس بایستی سعی کنید موارد زیر را به دقت رعایت کنید:

tips

1- اطلاعات اولیه کسب کنید. هر چه دانسته‌های ابتدایی شما در زمینه‌ی موضوع بیش‌تر باشد، خود به خود کشش بیش‌تری برای فراگیری آن خواهید داشت.

2 قبل از ورود به کلاس مطالعه داشته باشید. علت این تأکید عمدتاً به خاطر تأثیر اطلاعات اولیه است. با دانستن اطلاعات اولیه، شوق یادگیری‌تان فراوان‌تر می‌شود و درک بهتری از صحبت‌های معلم خواهید داشت.

3- اطلاعات را به زبان خود درآورید. زبان کتاب، یک زبان ساده، عمومی و همگانی است. این شما هستید که باید پس از مطالعه، کتاب و متن و نمودار و فرمول‌ها را به زبان خود بیان کنید.

4- با کتاب شوخی کنید. مثال‌هایی مهیج، شادی‌آفرین و حتی خنده‌دار بزنید. این موضوع به علاقه و تمرکز شما کمک زیادی می‌کند.

5- مدام در ذهن خود موفقیت‌های نهایی را مجسم کنید نه دشواری مسیر. اگر باید روزی بیست صفحه مطالعه کنید، فکر خود را به رنج روزی بیست صفحه مطالعه تمرکز نکنید بلکه به لذت‌های نهایی که نصیبتان می‌شود توجه کنید.

6- هدف تعیین کنید. هدف‌دار بودن ذهن هنگام مطالعه خیلی مهم است. آن‌قدر که می‌گویند یا مطالعه نکنید یا قبل از آن برای ایجاد تمرکز حواس در مطالعه، هدف خود را تعیین کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.