برای دلسرد شدن، زود است

نیم‌سال اول از سال تحصیلی به پایان رسید و اکنون در آغاز نیم‌‌سال دوم هستیم. دانش‌آموزان کنکوری در شروع نیم‌سال دوم، دو گروه هستند: عده‌ای تا به امروز از عملکرد خود راضی بوده اند و عده‌ای ناراضی‌اند.

به این نکته مهم و کلیدی توجه داشته باشید که هنوز به پایان کار نرسیده‌ایم و از این به بعد باید جدی‌تر ادامه دهید. نیم‌سال دوم برای هر دو گروه، از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار خواهد بود. افرادی شیرینی نیل به اهداف مطلوب خود را خواهند چشید که پیوسته در این مسیر باشند و با برنامه ریزی هدفمند و با تلاش و کوشش رو به جلو حرکت کنند.

Dream Big, Set Goals, Take Action chalk drawing

نیم‌سال دوم بهانه‌ی خوبی برای یک آغاز دیگر است. هر دو گروه باید به هوش باشند. نیم‌‌سال دوم مانند نیمه‌ی دوم بازی فوتبال که نیمه‌ی مربیان گفته می‌شود، باید مهندسی شود تا شاهد پیشرفت باشید. تفاوتی که آغاز نیم‌سال دوم با شروع سال تحصیلی دارد این است که در نیم‌سال دوم چند شاخص در اختیار دانش‌آموزان است. این شاخص‌ها عبارت‌اند از کارنامه‌ی مدرسه، کارنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی و دفتر برنامه‌ریزی.

دانش‌آموزان در آغاز نیم‌سال دوم باید تحلیلگر باشند و با استفاده از این ابزارها وضعیت خود را مشخص کنند. دانش‌آموزان باید با خود صادق باشند و بدانند که در هر درسی چه وضعی دارند. آیا روش آن‌ها درست بوده و پیشرفت داشته‌اند یا روش خوبی نداشته‌اند یا به درسی کم‌توجهی کرده‌اند؟

با این کار ذهن دانش‌آموز شفاف می‌شود و می‌تواند به‌خوبی برنامه‌ریزی کند. مثلاً عده‌ای از دانش‌‌آموزان از کم‌توجهی به دروس عمومی صحبت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند با تعیین استراتژی برای آن‌ها، درس‌های عمومی را نیز به صورت جدی‌تر بخوانند و… .بنابراین برای دلسرد شدن خیلی زود است. هنوز امید بسیاری برای رسیدن به اهداف وجود دارد. فقط کافی است وضعیت خود را صادقانه تحلیل کنید و برنامه‌ریزی خود را بر اساس این آن پایه‌ریزی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.