برای شروع مطالعه جدی برای کنکور ۹۷: پاییز را دریابید!(بخش اول)

الان که با شما داوطلبان گرامی صحبت می‌کنیم، بیشتر شما عزیزان، مشغول مطالعه و آمادگی برای کنکور هستید. ممکن است که شرایط هر یک از شما با دیگر دوستان، هم کلاسی‌ها و نیز سایر رفقایتان فرق کند، اما مهم این است که حتماً مطالعه را شروع کرده باشید و با یک برنامه‌ریزی اصولی و حساب شده، پیش روید. «تا کجا پیش رفته‌اید؟»
 
این سؤالی است که شما در پایان هر هفته باید به آن پاسخ دهید و حتماً باید پاسخ شما به این سؤال، در مقایسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. برای اینکه بتوانید مطالعه خوبی داشته باشید و خوب پیش بروید، باید موارد زیر را حتماً در نظر داشته باشید:
 
image-php

 
۱- با روحیه و با انگیزه باشید
در نظر داشتن هدف، یک محرک است که آدم‌ را در هر مرحله از زندگی‌اش به پیش می‌برد. وقتی هدف مشخص باشد، آدم می‌داند که به کجا می‌خواهد برود و متوجه می‌شود کارهایی‌ را که دارد انجام می‌دهد عبث و بیهوده نیست. وقتی یک نفر هدف دارد، سعی می‌کند که راه درست و مستقیمِ رسیدن به آن هدف را هم پیدا کند. فرض کنید که در یک شب تاریک، اگر هیچ نوری نباشد و یک کسی را مثلاً در یک بیابان رها کنند، وی نمی‌داند که چطور خودش را نجات بدهد؛ اما وقتی که همین شخص، یک سوسوی چراغی را از دور ببیند و بداند که باید به آنجا برسد، خیلی زودتر و با آرامش خاطر و با کمترین هزینه به مقصودش می‌رسد. داوطلبان هم اگر هدفشان را از شرکت در کنکور و قبول شدن در رشته و دانشگاهی که آن را دوست دارند و آینده‌ای را که مدّ ‌نظرشان هست، مدام جلوی چشمانشان نداشته باشند و به آن فکر نکنند، مثل همان کسانی هستند که چراغ را نمی‌بینند، و قطعاً با سختی و هزینه بیشتری به مقصودشان می‌رسند، و یا شاید هرگز به آن هدف هم نرسند.
 
داشتن هدف، زمانی مؤثرتر است که شما در طول یک سال، به طور مداوم برای رسیدن به آن هدف، تلاش را از یاد نبرده و با جدیت درس بخوانید و ذهنتان را پویا و آماده نگه دارید و خود را به یادگیری بیشتر ترغیب و تشویق کنید، و در کنار آن، ذهن خود را به آینده‌ای نه چندان دور ببرید که به عنوان دانشجوی رشته مورد علاقه خود در دانشگاه مورد نظرتان درس می‌خوانید و موفق و شاد هستید. یادتان باشد که هر چقدر به ذهنتان میدان بدهید تا به اهداف زیبایتان فکر کند، شما با انگیزه‌تر و با انرژی بیشتری قدم در راه می‌گذارید و به سوی موفقیت پیش می‌روید.

 

۲- نگران کم کاری تابستان نباشید
یکی از کارهایی که داوطلبان کنکور باید انجام دهند،این است که در تابستان، مطالعه را شروع کنند. مطالعه در تابستان، گرچه به فشردگی و جدیت پاییز نیست، اما باعث می‌شود تا داوطلبان، کمی خود را محک زده و کم کم در مسیر درس و مطالعه قرار گیرند؛ با این همه، این موضوع باعث نمی‌شود تا داوطلبانی که در فصل تابستان مطالعه نکرده‌اند، ناامید شوند؛
 
زیرا برای بیشتر داوطلبان، درس خواندن در تابستان فقط برای آمادگی بیشتر است و مرحله اصلی مطالعه هم اکنون شروع شده است، و داوطلبان اگر از همین الان و با انگیزه شروع به درس خواندن کنند، می‌توانند قطعاً نتیجه مناسبی بگیرند؛ زیرا زمان زیادی را از دست نداده‌اند و می‌توانند با یک برنامه‌ریزی خوب و حساب شده، این فاصله را جبران کنند.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.