برای شروع مطالعه جدی برای کنکور ۹۷: پاییز را دریابید!(بخش دوم)

الان که با شما داوطلبان گرامی صحبت می‌کنیم، بیشتر شما عزیزان، مشغول مطالعه و آمادگی برای کنکور هستید. ممکن است که شرایط هر یک از شما با دیگر دوستان، هم کلاسی‌ها و نیز سایر رفقایتان فرق کند، اما مهم این است که حتماً مطالعه را شروع کرده باشید و با یک برنامه‌ریزی اصولی و حساب شده، پیش روید. «تا کجا پیش رفته‌اید؟»
 
این سؤالی است که شما در پایان هر هفته باید به آن پاسخ دهید و حتماً باید پاسخ شما به این سؤال، در مقایسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. برای اینکه بتوانید مطالعه خوبی داشته باشید و خوب پیش بروید، باید موارد زیر را حتماً در نظر داشته باشید:
 
image-php

 
۳- توجه به میزان ساعات مطالعه
هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، میزان ساعات مطالعه باید تغییر کند و بسته به نیاز داوطلب افزایش یابد. معمولاً رتبه‌های برتر کنکور، در پاییز، هر هفته بین سی و پنج تا چهل و پنج ساعت درس می‌خوانده‌اند؛ البته، این میزان مطالعه در پاییز، در بین داوطلبان معمولی، بیشتر یا کمتر است. نکته مهم این است که میزان مطالعه در پاییز باید نسبت به تابستان، حتماً افزایش یابد؛ اما مساله مهم‌تر آن است که نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و فقط به ساعات مطالعه توجه داشت و از بازدهی مطالعه غافل ماند.
 
داوطلبان زیادی حتی در میان رتبه‌‌های برتر وجود دارند که میزان ساعات مطالعه آنها متوسط است؛ اما در همین ساعات مطالعه، به طور منظم و اصولی درس می‌خوانند، با برنامه‌ریزی پیش می‌روند و روی آنچه می‌خوانند، متمرکز شده و فکر می‌کنند و تمرین و تست لازم را انجام می‌دهند؛ پس اگر شما داوطلبان عزیز، جزو آن دسته از عزیزانی هستید که ساعات مطالعه کمتری دارید، نگران نباشید و سعی کنید که این ساعات مطالعه را بمرور افزایش دهید و البته مطالب خوانده شده را هم بخوبی فرابگیرید.
 
۴- تعادل بین دروس پیش دانشگاهی و دروس پایه
دروس پایه، یعنی بیشتر دروس سال‌های دوم و سوم دبیرستان، در مقایسه با دروس پیش‌دانشگاهی، در طراحی سؤالات کنکور، نقش کمتری ندارد و مجموع سؤالاتی که از این دو سال طرح می‌شود، ممکن است حتی بیشتر از کتاب‌های پیش‌دانشگاهی باشد؛ بنابراین، به هیچ وجه نباید آنها را دست‌کم گرفت؛ اما اینکه بهتر است از کدام کتاب ها و از کی، مطالعه را شروع کنید، کاملاً به خود شما داوطلب عزیز بستگی دارد. نکته مهم این است که در مطالعه خود، بین این دروس تعادل برقرار کنید.
 
برای ایجاد این تعادل و به خاطر اینکه بتوانید در کنکور، درصد مناسبی را در هر درس کسب کنید، لازم است که قبل از هر چیز، به میزان توانایی خود در یک درس توجه کنید؛ اینکه چه مطالبی از یک درس را بخوبی و در حد تست زدن می‌دانید و در چه مباحثی از آن درس مشکل دارید و درس یاد شده، چقدر در رشته مورد نظر شما اهمیت دارد و طبق بودجه بندی سؤالات کنکور، از کدام مباحث یک کتاب درسی، بیشتر سؤال می‌آید و شما تا چه اندازه بر مباحث و فصل‌ها مسلّط هستید، از این نوع سؤالات هستند.
 
بعد از پاسخ به این سؤال‌ها و توجه به این موضوع که دروس پایه و پیش‌دانشگاهی از نظر نمره‌آوری تقریباً یکسان هستند، سعی کنید که در ایام پاییز و بعد از آن، دو کار را با همدیگر انجام دهید:
 
الف- برای خوب یادگرفتن دروس پیش دانشگاهی، وقتی به مدرسه می‌روید، درس‌ها را در کلاس خوب گوش داده و آنها را فرا بگیرید، و اگر اشکال یا سؤالی برایتان پیش آمد، حتماً همان‌جا اشکالاتتان را از معلم خود پرسیده و رفع اشکال کنید و مباحث مشکل و تازه درس مورد نظر را تا جلسه بعدی مطالعه کنید و یاد بگیرید.
 
ب- برای بهتر یاد گرفتن دروس پایه، اگر قبل از این، آنها را خوب نخوانده‌اید، حتماً در برنامه‌ریزی درسی خود، زمانی را با توجه به اهمیت دروس و وضعیت خودتان در آن درس‌ها، برای فراگیری‌شان در نظر بگیرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.