برای شروع مطالعه جدی برای کنکور ۹۷: پاییز را دریابید!(بخش چهارم)

الان که با شما داوطلبان گرامی صحبت می‌کنیم، بیشتر شما عزیزان، مشغول مطالعه و آمادگی برای کنکور هستید. ممکن است که شرایط هر یک از شما با دیگر دوستان، هم کلاسی‌ها و نیز سایر رفقایتان فرق کند، اما مهم این است که حتماً مطالعه را شروع کرده باشید و با یک برنامه‌ریزی اصولی و حساب شده، پیش روید. «تا کجا پیش رفته‌اید؟»
 
این سؤالی است که شما در پایان هر هفته باید به آن پاسخ دهید و حتماً باید پاسخ شما به این سؤال، در مقایسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. برای اینکه بتوانید مطالعه خوبی داشته باشید و خوب پیش بروید، باید موارد زیر را حتماً در نظر داشته باشید:
 
image-php

۶- نظم داشته باشید
حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که ساعات مطالعه و میزان آن، باید از آغاز فصل پاییز نظم و شکل ثابتی به خود بگیرد تا بدن شما با توجه به آن، آماده مطالعه و استراحت شده و بازدهی خوبی داشته باشد. برای داشتن نظم در مطالعه، حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید و خود را مقید به رعایت آن نمایید. ضمناً سعی کنید که به دلایل پیش پا افتاده و ساده، این برنامه را به هم نزنید.
 
نکته مهم تر این است که ساعات مطالعه خود را بتدریج و بر مبنای یک روند اصولی و منطقی افزایش دهید تا به ساعات ایده‌آلی برسید که باید یک داوطلب کنکور در طی مدت آمادگی برای آزمون در طول روز، مطالعه داشته باشد.
 
۷- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید
درست است که مطالعه داوطلبان از آغاز پاییز، شکل جدی‌تر و بیشتری به خود می‌گیرد، اما این به معنی آن نیست که شما، بخصوص داوطلبان عزیزی که در تابستان مطالعه نکرده یا کم مطالعه کرده‌اند، ساعات مطالعه را بشدت و به طور سریع افزایش دهید. حتماً به شرایط جسمی خود و توان مطالعاتی‌تان نیز توجه کنید و بیش از طاقت و توانتان از خودتان کار نکشید و متوقع نباشید. در این خصوص خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید؛ زیرا هر شخصی توان خاص خود را دارد و توان هر فرد با دیگری تفاوت می‌کند.
 
در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب‌زده هستید، درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش قرار دارد، مانند یک اسفنج، اطلاعات را جذب می‌کند، و برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است؛ زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچ گاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید؛ چون این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست؛ به همین دلیل، همیشه توصیه می‌کنیم که به حواشی  و نتیجه کنکور و حرف مردم و درکل، موارد استرس‌زا فکر نکنید. شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت، نتیجه را به خدا واگذار کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.