برای کاهش استرس، چای بنوشید

شما هرچه قدر هم که آرام و خونسرد باشید، ممکن است درطول روز به دلایل مختلفی مانند ماندن در ترافیک و شلوغی و یا انجام کارهای ناتمامی که باید تا پایان روز به اتمام برسند و یا اگر دانش آموز یا داوطلب کنکور هستید به دلیل حجم بالای درس ها یا آزمون های پیش رو، دچار استرس شوید.

آسان‌ترین و در دسترس‌ترین راهی که پژوهشگران برای کاهش استرس به افراد توصیه می‌کنند، نوشیدن چای به طور منظم در طول شبانه روز است. پژوهشگران می‌گویند: نوشیدن چای به طور منظم و روزانه، به كاهش استرس و اثرات نامطلوب آن بر بدن كمك می‌كند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری ایسنا، پژوهشگران دانشگاه كالج لندن در بررسی‌های اخیر خود روی مزایای مصرف چای دریافته‌اند که در بدن مردانی كه روزانه چهار نوبت و به مدت شش هفته چای سیاه نوشیده‌اند، میزان هورمون استرس بسیار كمتر از گروهی است كه از این نوشیدنی مصرف نكرده بودند.

images

به گفته پژوهشگران، هورمون استرس "كورتیزول" نام دارد و در صورتی كه ترشح آن از حد طبیعی افزایش یابد، عواقب نامطلوبی برای جسم و روان انسان می‌تواند داشته باشد.نتایج تحقیق اخیر در مجله «سایكوفارماكولوژی» منتشر شده است.

این پژوهش همچنین نشان داد: افرادی كه پس از انجام یك كار استرس زا چای می‌نوشند، بیشتر احساس آرامش می کنند.دكتر اندرو استپتو رییس و محقق دپارتمان اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در دانشگاه كالج لندن در این باره اظهار داشت: یافته اخیر در بسیاری از مواد پزشكی می‌تواند تاثیر مثبت و كارآمد داشته باشد.

وی افزود: تسكین تنش و استرس پس از تجربه یك كار یا حادثه ی پُر استرس، اگر به كندی صورت گیرد، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماریهای قلبی عروقی را در پی داشته باشد.تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد كه چای تاثیر قابل توجهی در بازگرداندن میزان هورمون كورتیزول به حد طبیعی دارد.

در این پژوهش تاثیر سایر نوشیدنی ها مانند قهوه و نوشیدنی‌های كافئین دار (کولا) بر میزان استرس نیز مورد بررسی قرار گرفت، اما در پایان بررسی‌ها معلوم شد، افرادی كه چای سیاه مصرف كرده بودند پس از یك كار پُرتنش و استرس زا 47 درصد كاهش كورتیزول داشتند، در حالی كه این رقم در بین گروه‌هایی كه از نوشیدنی‌های دیگر مصرف كرده بودند 27 درصد بود.

پس می توان دریافت که تاثیر چای سیاه بر کاهش استرس، بیش از قهوه و سایر نوشیدنی های کافیین دار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.