برای کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی؟

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های داوطلبان کنکور این است که باید چگونه درس بخوانند. آیا باید شیوه خاصی در پیش بگیرند و متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند؟ این سوال ممکن است ذهن داوطلب را بسیار درگیر کند اما پاسخی بسیار ساده و آسان دارد. فراموش نکنید که آزمون تستی و تشریحی تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. باید دانش‌آموز این نکته را در ذهن خود داشته باشد که کنکور یک آزمون تستی است و تفاوت بسیاری با آزمون‌های تشریحی دبیرستان دارد.

برای کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی؟

 با وجود تمامی این تفاسیر همیشه ذهن داوطلب درگیر این موضوع است که برای کنکور باید دروس را تشریحی خواند یا تستی؟ با توجه به تأثیری که معدل بر روی کنکور سراسری دارد داوطلب باید تمرکز خود را بر روی بالا بردن معدل بگذارد یا بر روی کنکور سراسری و تستی خواندن متمرکز شود؟ در مقاله‌ای که پیش روی شماست به این موضوع می‌پردازیم که داوطلب کنکوری برای کنکور تستی بخواند یا تشریحی؟

سال یازدهم پر‌استرس‌ترین پایه تحصیلی برای دانش‌آموزان به شمار می‌رود. به دلیل تأثیر قطعی ۳۰ درصدی معدل بر روی کنکور به شما این استرس وارد می‌شود که باید دروس خود را برای امتحانات پایان‌ترم به‌گونه‌ای بخوانید که بتوانید نمرات بالاتری گرفته و خیال‌تان به‌خاطر معدل آسوده شده و سپس در سال آخر به سراغ کنکور و روش‌های تستی خواندن بروید. این سوال برای هر سال یازدهمی پیش می‌آید که چگونه هم درس‌های مدرسه را بخواند و هم برای کنکور برنامه‌ریزی داشته باشد.

برای اینکه بتوانید به دو موضوع معدل و کنکور رسیدگی کنید، باید عادات مطالعه گذشته و قدیمی خود را کنار بگذارید. داوطلب باید بداند که راز موفقیت در کنکور تسلط فراوان بر روی مطالب درسی و درک کامل آنهاست. چگونه می‌توان درسی را بدون اینکه حتی آن را درک کرده باشیم، تست‌هایش را بزنیم؟ اولین قدم برای موفقیت در هر آزمونی تسلط بر مفاهیم درسی است. پس دانش‌آموز در سال یازدهم باید تمرکز خود را بر روی یادگیری مطالب و دروس با عمق بیشتری بگذارد و گوشه چشمی هم به موارد تستی و اجرای آن ها داشته باشد.

۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

استانداردهای کتب درسی و منابع آزمون سراسری همان کتاب‌های ساده‌ای هستند که برخی از دانش‌آموزان به‌طور کامل آنها را کنار گذاشته و تنها برای روش تستی و آزمونی تکیه می‌کنند. خواندن اصولی و صحیح است که دانش‌آموز را آماده تست‌زنی می‌کند؛ پس تا زمانی که یک مفهوم را خوب درک نکرده‌اید نباید به سراغ روش‌های تستی و به اصطلاح نکات کنکوری آن بروید.

تا زمانی که یک سال یازدهم دروس خود را درک نکند نمی‌تواند آرزوی موفقیت در کنکور را داشته باشد. پاسخ صحیح به سوالات چهار گزینه‌ای در کنکور سراسری پیش‌نیازی به نام درک مفاهیم درسی دارد که نباید یک سال سومی و یا حتی یک داوطلب کنکور سراسری آن را نادیده بگیرد. پس ابتدا دروس تخصصی و عمومی خود را به طور کامل مطالعه نموده و پس از تسلط بر آن به سراغ تست‌زنی بروید.

آیا  خواندن دروس به صورت تشریحی و تستی خواندن به‌طور همزمان صحیح است؟ 

ما به دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم که خواندن تشریحی و تستی دروس را به صورت همزمان انجام دهند، اما نه به آن گونه‌ای که خودشان در ذهن دارند. ترکیب این دو شیوه درسی نیازمند دانشی است که در صورت اشتباه می‌تواند نتایج منفی داشته باشد. سال سومی‌ها باید در نظر داشته باشند که به دلیل در پیش داشتن دو آزمون مهم که یکی تستی و دیگری تشریحی است، باید این دو روش را با هم ترکیب کنند.

بدین صورت که حتما تشریحی خواندن باید همراه با خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری باشد. اینگونه درس خواندن باعث می‌شود که شما بعد از یادگیری مطلب درسی زمانی که خواستید دوباره به همان مطلب مراجعه کنید با راحتی خاطر و با خواندن نکاتی که خود آنها را از متن درسی درآورده‌اید، از آن مبحث عبور کنید. اجرای این شیوه می‌تواند در زمان مراجعه به آن مبحث در وقت شما صرفه‌جویی به عمل آورد. از این شیوه می‌توانید در تمامی دروس خود چه تخصصی‌ و چه عمومی‌ استفاده کنید.

نحوه خواندن دروس مهم برای کنکور تستی باشد یا تشریحی؟

 

برای دروس مهمی مانند شیمی، فیزیک، ریاضی و عربی بهترین شیوه این است که ابتدا به سراغ سوالات مطرح شده در کتاب درسی بروید و سپس مواردی مانند تست و کتاب تست را به آن اضافه کنید. سال یازدهمی ها که مرز بین امتحان و کنکور هستند باید در نظر داشته باشند که زمان خود را تنظیم کرده تا به هر دو مورد بپردازند. تشریحی خواندن زیاد باعث می‌شود که آنها از فضای تست‌زنی و آزمون سراسری دور شوند. درصدهای کم  برخی از دانش‌آموزان در آزمون‌های آزمایشی نشان‌دهنده این موضوع است؛ یعنی فرد آنقدر در درس خواندن ریز و دقیق می‌شود که فرصتی برای تست‌زنی پیدا نمی‌کند.

 

منبع:گاج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.