برترین های کنکور 92 نخبه شدند/ حمایت بنیاد ملی نخبگان از 390 کنکوری

در سال جاری 390 نفر از برترین‌های آزمون‌های سراسری گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی فیزیک و هنر به عنوان استعدادهای برتر تحت حمایت بنیاد ملی قرار می‌گیرند که این میزان در گذشته 220 نفر بوده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری مهر، آیین نامه احراز استعداد برتر و نخبگی به منظور تحقق بخشیدن به تاكید مقام معظم رهبری در استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت‌های علمی نخبگان و در راستای توسعه همه جانبه كشور از سوی بنیاد ملی نخبگان تدوین و اجرا شد.

بر این اساس برترین‌های آزمون سراسری زیرچتر حمایتی بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته اند. در این راستا برگزیدگان از میان رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری مقطع كارشناسی از میان 150 نفر اول برای رشته‌های ریاضی و فیزیک، 100 نفر اول از میان برترین‌های رشته‌ علوم تجربی، 100 نفر اول از گروه آزمایشی علوم انسانی و 40 نفر اول رشته‌های هنر به عنوان استعداد برتر تحت پوشش بنیادملی نخبگان قرار می‌گیرند.

نام گروه آزمایشی تعداد برترین‌های مورد حمایت
ریاضی فیزیک 150
علوم تجربی 100
علوم انسانی 100
هنر 40

این در حالی است که در گذشته تنها 100 نفر اول كنكور ریاضی، 50 نفر اول آزمون سراسری انسانی و علوم تجربی و 20 نفر اول آزمون هنر می‌توانستند مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان شوند كه شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به اینكه تفاوت چندانی در سطح استعداد این نفرات وجود نداشت با تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته با افزایش تعداد نخبگان كنكور ورودی آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال گذشته موافقت كرد.

برگزیدگان المپیادهای علمی معتبر داخلی و جهانی، مخترعان و مكتشفان، برگزیدگان از میان نفرات اول دانش آموخته رشته‌های دانشگاهی كارشناسی و بالاتر، برترین‌های مسابقات علوم قرآنی، برگزیدگان نفرات اول تا سوم مسابقات معتبر قرآنی داخلی و بین المللی با تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان استعداد برتر، شخصیت‌های برجسته علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور، آفرینندگان آثار بدیع ،فاخر و ارزنده ادبی و هنری، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری، مدرسان و محققان علوم حوزوی از دیگر گروه‌هایی هستند كه در صورت كسب شرایط لازم می‌توانند مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند.
 

 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.