برنامه‌ريزي مبتني بر اصول اساسي

همانگونه که بارها و بارها گفته ایم اهمیت دفتر برنامه ریزی برای دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری غیر قابل انکار است،اما در عین حال تکمیل دفتر برنامه ریزی اصولی دارد که در این مقاله به طور اجمالی به بیان آنها می پردازیم.

1- اين روش بيش‌تر به گذشته توجه دارد. زيرا ابتدا بايد امکانات خود را بشناسيد و براي اين کار هم بايد به گذشته توجه کنيد. بدون شناخت دقيق توانايي‌هاي‌تان نمي‌توانيد الگو و برنامه‌ي واقع‌بينانه‌اي براي آينده تدوين کنيد. اغلب برنامه‌هاي آموزشي از پيش‌تعيين‌شده که شما يا حتي افراد باتجربه‌تر براي روزها و هفته‌هاي بعد تنظيم مي‌کنيد، هرگز اجرا نمي‌شوند: زيرا اين برنامه‌ها همگي يک اشکال اساسي دارند: آن‌ها بر مبناي توانايي‌ها و امکانات واقعي شخص استوار نشده‌اند. معمولاً اين برنامه‌ها خوش‌بينانه و بلندپروازانه تنظيم مي‌شوند. ما نمي‌توانيم برنامه‌ي مطالعه و زندگي خود را فقط بر اساس آرزوها و تمايلات خودمان تنظيم کنيم. متأسفانه در ۹۹ درصد موارد، حدس شما از توانايي‌هاي خودتان خوش‌بينانه است. به همين دليل معمولاً ارزيابي شخصي، دو برابر واقعيت است.

images

2- برنامه‌ي هر کس مخصوص خود اوست و با ديگري متفاوت است. هر کس در زمينه‌ي بهره‌ي هوشي، پايه‌ي درسي، نقاط قوت و ضعف در درس، اهداف آموزشي، عادات و روش‌هاي مطالعه، محيط و شرايط زندگي و تحصيل و ميزان اعتمادبه‌نفس با ديگران، متفاوت است و براي هر فرد بايد برنامه‌اي متناسب با ويژگي‌هاي خاص او تنظيم شود.

3- واحد زماني اين برنامه، يک هفته است. يکي از عواملي که باعث اجرا نشدن برنامه‌هاي درسي مي‌شود تنظيم برنامه به صورت ساعت به ساعت يا روز به روز است. در زندگي واقعي عوامل بسياري وجود دارند که موجب مي‌شوند ما نتوانيم هر روز در ساعت معين، همان کاري را که مي‌خواهيم انجام دهيم، ولي مي‌توانيم اين ضعف را در روزهاي بعد جبران کنيم. به همين دليل يک هفته واحد زماني مناسب‌تري براي برنامه‌ريزي است. اگر ما رفتار خود را در طول يک هفته بررسي کنيم بهتر مي‌توانيم به عدم تعادل‌هاي کار خود پي ببريم و افراط و تفريط‌ها را در کار خود بشناسيم. هنگامي که ساعات مطالعه‌ي درس‌هاي مختلف را در طول يک هفته جمع مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که درسي را بيش‌تر يا کم‌تر از اندازه‌ي لازم مطالعه کرده‌ايم. اگر هر کس به حال خود گذاشته شود، کاري را انجام مي‌دهد که بيش‌تر به آن علاقه دارد؛ هم‌چنين هنگام درس خواندن، بيش‌تر به مطالعه‌ي درس‌هايي مي‌پردازد که در آن، موفق‌تر بوده و نمره‌ي بيش‌تري کسب کرده است. بايد هر درس را به اندازه‌ي اهميت همان درس و به طور متعادل مطالعه کنيم و ساعات مطالعه‌ را با توجه به قدرت و ضعفمان در آن درس، تنظيم کنيم.

4- نقش فعال و خلاق در برنامه‌ريزي به شما بستگي دارد و از آنِ شماست. هيچ کس به اندازه‌ي شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نيست و هيچ کس به اندازه‌ي شما از جزئيات کار شما آگاه نيست. در اين روش شما مي‌توانيد ابتکارات و خلاقيت‌هاي خود را ابراز کنيد. اين خودِ شما هستيد که فعال‌ترين نقش را در برنامه‌ريزي آموزشي‌تان داريد. برخورد خلاقانه‌ي شما با برنامه‌ريزي از مهم‌ترين کارهاست.

5- رقيب اصلي شما، خودتان هستيد. این اصل مهم را همواره بخاطر داشته باشید که رقيب شما ديگران نيستند. شما در طول سال جاري بايد با خودتان مسابقه بدهيد. بايد هر روزتان از روز قبل و هر هفته‌تان از هفته‌ي قبل بهتر و موفق‌تر باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.